kamu işçi maaş

Konu: Muafiyet Sadece Fiilen Denetim Yapanlara

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2009
  Mesajlar
  202

  Muafiyet Sadece Fiilen Denetim Yapanlara

  Arkadaşlar

  Ymmler, 10 yıllık smmmler, SPK lisanslılar derken kurul üyelerinin katıldıkları seminer ve toplantılarda, bu sayılan grıplar muafiyet talep ediyorlar. Bunlar da değerlendirilecektir. Ancak şua anda fiilen denetim yapanları göz ardı edemeyiz yönünde bir açıklama yaptıkları duyumu gelmiştir. Tabi şu anda fillen denetm yapanlar da spk lisanslılar olduğu düşünürsek. Spk lisansı olup ta denetim fiilen yapmayanlara nasıl bir formül bulunur?
  Ardaşlar bu bir duyumdur. Siz de duyum alırsanız paylaşalım

  Saygılar


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Şubat.2012
  Mesajlar
  95

  Ynt: Muafiyet Sadece Fiilen Denetim Yapanlara

  Bu duyum hangi toplantıdan edinilmiş ?

  SPK lisansı olup fiilen denetim yapmayanlar var, doğru. Ancak fiilen denetim yapıp da SPK lisansı olmayanlar da var. Bu tür muafiyet talepleri dikkate alınırken ihtimaller çoğalırsa hemen hemen her gruba imtiyaz tanınmış olunması noktasına gelir ki, bu da işin doğasına aykırı gibi bir durum ortaya çıkartır.
  İstisnasız, herkese sınav çözümü daha adil gibi sanki. SPK sınavını verenler ilave sınavları da yine verirler, fiilen yapanlar da yine tecrübeleri dolayısıyla sınavı verebilirler.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  394

  Ynt: Muafiyet Sadece Fiilen Denetim Yapanlara

  Sayın Baltun

  SPK lisansı olmayıp ta, denetim yapanlardan hangi kesimi kastediyorsunuz bilmiyorum. Ancak SPK Bağımsız denetim sözleşmelerinde artık lisansız denetçi en azından sınava girenlerin dışında kabul edilmiyor.

  Bu ileri sürdüğünüz söylemler kanımca SPK denetimleri geçerli değildir. Fiilen denetim yapanları çekerseniz bir boşluk olacaktır. En azından geçiş döneminde spk lisansı olup, fiilen denetim yapanların yetkilendirmesi gerekmektedir. Bunu da geçtim kazanılmış haklar hangi meslekte olursa olsun mevcuttur. Bunlar göz ardı edilrse yargı yolu açıktır

  Saygılarımla

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2009
  Mesajlar
  202

  Ynt: Muafiyet Sadece Fiilen Denetim Yapanlara

  Hangi toplantıda söylenmiş kim söylemiş arkadaşlar artık geçin bunları mantığınızı çalıştırın. Önder bey diyorki kazanılmış haklar, şuanda yürüyen bir düzen var diyor. Yargı yolu açık diyor. bence doğru söylüyor. Sayın Baltun Ne kadar güzel popislt yaklaşımlar değil mi? Kimse sınva girmesin yada herkes sınava girsin. Arkadaşlar bu tür popislt söylemlerden kurtulup düzen nasıl işleyecek onu sorgulayalım. YMMlerin talepleri siz vergi denetimi yapıyorsunuz fakat bu UFRS - TFRS deyip rededbilirsin Ancak SPK'da şuanda Halka açık şirketlerde Koç Sabancı yada herhangi bir borsa şirketini denetleyenleri nasıl yok sayacaksınız zaten verirler deyip kolaycılığa kaçmaktır. Adam hasta oldu bir sınav dönemini kaçırdı sürmekte olan işleri bıraksın mı? Arkadaşlar ben bağımsız denetim şirketinde değilim ancak şunada denetim yapanlarla çok konuştum. Onların yerine kendimi koydum empati yaptım Şuanda smmm lere tekrar sınava girsin dense kaçı kendiliğinden girer ? Eğitimlere bile bu ay geçici kurumlar var deyip katılmayanlar oldu? Toplumuz iyice duyarsız kendinden başkasını düşünmeyen toplum olduk Biraz insaf diyorum

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Şubat.2012
  Mesajlar
  95

  Ynt: Muafiyet Sadece Fiilen Denetim Yapanlara

  Sayın Önder68,

  Mevcut halka açık şirketleri denetleyen firmaların zaten SPK lisansları var(dır). Ancak onlar dışında tam tasdik yapan ve şirket ünvanlarında "denetim" ibaresi geçen firmalardı kastettiğim. Bu firmalardan SPK lisansı olmayanlar var diye biliyorum. Yorumunuza katılıyorum; SPK lisansı olup da fiilen denetim yapanlar "geçiş dönemi için" gözardı edilemez. Aksi halde denetim yapacak yeterli kadro bulunamayacaktır.
  Ancak bu şartta olanlar için bile olsa standardizasyonu sağlamak adına ilerde yani geçiş dönemi sonrasında herkesin tabi olacağı bir sınav olmalı diye düşünüyorum. (SPK lisansına sahibim, buna rağmen herhangibir imtiyaz istemem, önemli olan bir standardının olması, bu olmalı)

  Verdiğiniz bilgi (Ancak SPK Bağımsız denetim sözleşmelerinde artık lisansız denetçi en azından sınava girenlerin dışında kabul edilmiyor.) için de ayrıca teşekkür ederim.


  Sayın sahincolak71,

  Toplantının hangi toplantı olduğunu sordum çünkü, son dönemde o kadar çok spekülatif haber çıktı ki, (KGK yetkililerinin bulunduğu toplantılardan birine ben de katıldım, ancak toplantıda yetkililerin ağzından net bir ifade çıkmadığı için burada paylaşmadım) Önümüzdeki haftanın sonuna doğru, son dakikada değişiklik olmazsa KGK Başkanı'nın da katılacağı, bir toplantı daha olacağını söyleyebilirim sizlere.

  Kastım onlar-bunlar gibi ayrım yapmak değil. Bilgi kirliliğine neden olmamak. Ancak daha ayrıntılara girersek, sınav dönemini kaçıranlar/sınava giremeyenler/kıdem şartı olursa 1-2 ayla bu şartı sağlayamayanlar şeklinde detaylara girersek daha çok uzar gider bu konu. Standardın olması gerek diye düşünüyorum. Bu anlamda herkes için bir standart olmalı.

  "Mantığınızı çalıştırın" ifadenizi de yakıştıramadım, polemiğe girmek de istemem. Kazanılmış haklar konusunda bir muhalefetim olamaz lisansüstü çalışmalarını hukuk üzerine yapmış biri olarak.

  Ancak şu bir gerçek ki; kimse kendinden taviz vermek istememekte ve ortak bir paydada buluşmaktan kaçınmakta. Yorumlarım bu ortak paydanın ne olabileceği hususundadır.

  Saygılarımla,

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Eylül.2007
  Mesajlar
  666

  Ynt: Muafiyet Sadece Fiilen Denetim Yapanlara

  Arkadaslar,

  Kımse kusura bakmasın spk lısansı olan meslektasların yok sayılması hakkanıyetmıdır. Sınava gırıpte lısansını almıs kısıye gel yenıden 0 dan basla demek emege ve denetım muessesıne yatırım yapanların kazanılmıs hakkını yok saymaktır.

  Benım hem spk hemde hazıne denetleme lısansım mevcut dedıgım gıbı herkes gıbı 0 dan baslamak acıkcası hıc istemıyorum. Onder beyın dedıgı gıbı aksı durumda yasal yollara basvuracagım.

  Dedıgım gıbı kımse kusura bakmasın veya baksın

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  54

  Ynt: Muafiyet Sadece Fiilen Denetim Yapanlara

  10 yıl kıdem için muafiyet iddiası tam bir hayal, tam bir fantazi...
  9 yıl kıdemi olan ile 10 yıl kıdemi olan arasındaki fark nedir?
  yahut 10 yıl hımbıl hımbıl işletme defteri tutan birisinin, yüksek lisans yapmış dev şirketlerin finans şefi 5 yıl kıdemi olan meslektaşlarımızdan üstünlüğü nedir...?
  10 yıllık kıdemi olanların, spesifik ve yargı mercii önünde denetlenebilir mufaiyet üstünlüğü nedir, 10 yıllıklar başka bir iş 5 yıllıklar başka bir iş mi yapıyor?
  madem 10 yıllıklar sınavlardan muaf tutulacak kadar üstünler, bu 10 yıllıkların hepsinin ymmm sınavını kazanmış ymmm ler olmaları gerekmiyor mu?
  zaten ağırlığı aof ve 2yıllık yüksek okul ve ticaret lisesi mezunlarının oluşturduğu smmm camiasında, 10 yıllık kıdeme sahip olanlara fahri doktora ünvanı mı veriliyor?
  bu 10 yıllık kıdem muafiyeti yargıdan 2-3 aya döner, bu davayı da ben açacağım eğer böyle bir saçmalığa gidilirse, hukuken hiçbir açıklaması olamaz bunun, dolayısıyla yürütmeyi durdurma kararı 1-3 ay arası verilir, kazanılmış hak iddiası diyede bir şey söz konusu olamayacağından, 10 yıllık kıdeme muafiyet verilmesinin yukarıda dediğim gibi fantaziden öteye geçemeyeceği aşikar, bunu ciddiye dahi almıyorum.
  bu gün 35 yaşını geçmemiş ve fiilen en az 5 yıl avukatlık yapmış kişler, hakimliğe geçişte yeni mezunların tabi olduğu sınavla aynı soru mantığı, soru sayısı ve konu kapsamından sınava tabi tutularak hakim olabiliyorlar...yani kimse demiyor, 10 yıl avukatlık yapanlar hakimlik sınavından muaftır diye, ciddi meslekler, ciddi uygulamar yapıyor!!!!! ama ne hikmetse, böyle sivri zeka mahsulu talepler hem bizim camiamızdan geliyor, özel smmm sınavı garabeti gibi, stajda bize gönderdikleri cd ler ve bu cd lerin sonunda online yaptıkları sınavlar gibi....
  spk lisansı ve lisanslı denteçilere muafiyet ilgili ders başlıklarından sağlanırsa bu hakkaniyete uygun olacaktır kanımca , iadari bir işlemle angarya yükletilemeyeceğinde göre, spk lisans sınavlarında, ilgili dersleri vermiş kişilere, tekrar aynı dersten sınava tabi tutulması mantığa aykırı geliyor...
  saygılarımla

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  1.210

  Ynt: Muafiyet Sadece Fiilen Denetim Yapanlara

  Ortada fol yok yumurta yok Kamu gözetiminden hiçbir resmi hiçbir açıklama yok türmob ve oy peşinde koşan oda başkanlarının bir iki söylemiyle burda birbirinizi yiyorsunuz insaf.
  Yo meslekde birlik şunu demiş yahu kim takar meslekte birliği ki adamlar daha türmobu sallamıyor daha eğitimlerle alakalı bile hiçbir açıklama geldimi türmobun eğitimlerine girmek ön şarttır dendimi ohooo meslekte birlikle bir kaç YMM attı kuyuya taşı burda bi forum meslekdaş artık çıkaramayız.
  Muafiyet konusuna gelirsek YMM lerde , SPK lisanslılarda v.b. herkes muafiyet tabiki isteyecek herkes bu konuda ilkin kendi menfaatini düşünür ben YMM olsam bende isterdim ortada resmi hiçbir açıklama yok yapılmış bir beyanat yok kanunun yürürlüğüne şurda 1 ay 10 gün kaldı daha ortada 1 tane resmi denetçi yok biz burda düşmüşüz neyin derdine.
  Artıkkamu gözetümü bu işi YMM leremi verecek yahut ne yapacaklarsa bir an önce yapsalarda şu bigi kirliliği ortadan kalksa adamlar 6 ay önce bir sınav şartları açıklanacak dedi millet burda birbirini yedi deyiş o deyiş kurumdan 6 aydır kitap satışı harici ses seda yok orasıda apayrı bir konu

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Haziran.2009
  Mesajlar
  202

  Ynt: Muafiyet Sadece Fiilen Denetim Yapanlara

  Sayın Stonhand
  Diyorsunuzki fol yumurta yok. Kurul üyeleri seminerlerde bir tür bilgi alışverişinde bulunuyorlar. Görüş bildirdikleri gibi görüş te alıyorlar. Bunlar kurumun resmi görüşü olmasa bile bir tür beyin jimantiği yapılıyor. Sayın Stonhand Ne yani görüşlerimiz duyumlarımız paylaşmayalım mı? Görüş bildirmek birbirimizi yemek değildir. Sizin gibiler için tartışmak kavga ise onu bilemem. Ancak istişare, görüş bildirme, paylaşım ekip çalışması günümüzün denetimi için önem taşımaktadır Biz burada seviyeli olarak tartışıp görüşlerimizi paylaşacağız. İstemezseniz katılmayın bunu foruma. Forumlar bilgi paylaşmak içindir bilmiyorsanız öğrenin.

  Sayın Baltun
  Edindiğim duyumlar sadace bir toplantıdan değil Samsun, Kütahya, İstanbul ve Ankara duyumlarının toplamıdır. Bu toplantılar da spk belgeli fiilen denetim yapanların deneyimlerinin yok sayılamacağı ifade edilmiştir. Ancak ders bazında mı yoksa tamamen mi bir muafiyet sağlanır bilemiyorum

  Arkadaşlar
  YMMler gibi spk belgeliler de muafiyet istiyorlar. Hatta 10 yıllık smmler dışında vergi denetmenlerinin de talepleri olduğu duyumları kulağımıza geliyor
  İşin özüne gelirsek Denetim Standartları 8. Avrupa Birliği Yönergesinde mevcuttur. Bir de Dünya Standartlarına uyumlu Ser.X No:22 sayılı Tebliğ de standartlar yer almıştır.
  Elde olan bu donelere göre değerlendirirsek
  Öncellikle denetçilik için önşart lisans eğitimidir. Daha sonra eğitim +sınav+kalite kontrol olarak sıralayabiliriz.
  1- YMMlerin Durumu
  Muafiyetlere gelince ymmlerin faaliyet konusu hepimizin bildiği üzere vergi denetimidir. Bu da bağımsız denetimin ancak bnir kısmıdır. Dolayısıyla tamamen muafiyet verilmesi Uluslararası denetim standartlarına aykırıdır.
  2- SMMMlerin Durumu
  10 yıllık smmmler 3568de denetim olmasına rağmen pratikte Dünya Standartları seviyesinde bir denetim yapmamışlardır. Dolayısıyla 10 yıllık smmlerin muafiyet talep etmeleri AB Standartlarına aykırıdır.
  3-SPK Belgelilerin Durumu
  Seri:X No:22 sayılı Tebliğ AB Standartları ile uyumludur. Halka açık şirketlerde denetim zaten uzun zamandır UFRS ye göre yapılmaktadır. SPK bağımsız denetim lisansı olanlardan fiilen denetim yapanlar standartlar bakımından dünya standartlarına yakın gruptur. Ancak SPK belgeliler içinde meslek ruhsatı olmayan ve fiilen denetim şirketinde çalışmayanlar da vardır. Şahsi görüşüm meslek mensubu olan spk belgelilerin durumu göz ardı edilemez. Zaten bu durum bütün çevrelerce dile getirliyor.

  Sonuç olarak Arkadaşlar yok bu grup muafiyet istedi o grup istedi değil Dünya satndartları sulandırılmadan bir çözüm bulunmalıdır. Aksi halde belgelerimiz Uluslararası örgütler tarafından kabul görmez.
  ( Bu iş herkese smmm belgesi herkese sürücü belgesi herkese aöf diploması dağıtmaya benzemez.)
  Sistem çökerse finans sistemi tamamen çöker şirket ve bankalar hortumlanır ve hepimiz altında kalırız

  Saygılarımla

  Önder beyin dediği gibi arkadaşlar bilgileri paylaşalım 10. #10
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  394

  Ynt: Muafiyet Sadece Fiilen Denetim Yapanlara

  Şahin Arkadaşın tespitlerine büyük ölçüde katılıyorum +1
  Yukarıdaki tespitlkere ek olarak şunu paylaşayım:

  YMM tam tasdik denetimleri uluslararası denetim kapsamında değildir.
  Bilindiği üzere Uluslararası Denetim Standartlarına uyumlu denetimi Türkiye'de sadece SPK Halka Açık Şirketler için uygulamaktadır. Dolayısıyla şu anda uluslararası standartlarda tek lisans belgesi SPK bağımsız denetim lisansıdır.
  Bu durum Seri:X No:22 Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Tebliğ ve Seri:XI, No:29 "Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliğlerde açıkça görülmektedir.
  Sonuçta kanımca 10 yıllık SMMMler ile YMMler ve yanlarında çalışan denetçilerin muafiyet talep etmesi 8. Avrupa Direktifine aykırıdır.
  Başta konu başlığı açan Şahin Çolaka daha sonra Deeper Blue, Meteserdar, Baltın ve Stonhand arkadaşlara fikirlerimiz farklı da olsa teşekkür eder, paylaşımın devam etmesini dilerim

  Not: Eğer Şahin arkadaşın dediği gibi Uluslararası düzeyde kabul görmek istiyorsak TTK ve Denetim Standartları sulandırılmamalıdır.

  Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. E Ticaret Yapanlara E Arşiv Zorunluluğu
  Konu Sahibi kadir34 Forum e-Fatura | e-Defter | e-İmza
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 02.Şubat.2018, 20:40
 2. Sadece Bağımsız Denetim Sorularını Yazabilecek Var mı?
  Konu Sahibi crexco Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 17.Aralık.2012, 22:56
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Nisan.2012, 20:43
 4. Cevap: 26
  Son Mesaj : 27.Ekim.2011, 10:02
 5. Çocukları SSK lı Yapanlara Çifte Ceza
  Konu Sahibi ferhat Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Mayıs.2008, 16:20

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36