kamu işçi maaş

Konu: YMM Odalarının ve YMM'lerin Tavrı Nedir? Ne Yapmak İstiyorlar?

YMM Odalarının ve YMM'lerin Tavrı Nedir? Ne Yapmak İstiyorlar?

İzmir Ymm Odası internet sitesinden bir alıntı:

"BAĞIMSIZ DENETİM YÖNETMELİĞİ ÇALIŞMALARI (07.08.2012)

Bağımsız denetim yönetmeliği çalışmaları devam ediyor. 06.08.2012 günü İstanbul YMM Odasında yapılan değerlendirme toplantısına (8) YMM Oda temsilcisi katıldı.
    Toplantıda yönetmelikle ilgili değişiklik isteklerimizin YMM Odaları Sekreterliği tarafından Kamu Gözetimi Kurumuna gönderilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca bilgi olarak TÜRMOB ve Maliye Bakanlığına 'da gönderilecektir.
    Diğer taraftan, YMM Odaları Birliği'nin TÜRMOB ?dan olan istekleri karşılanıncaya kadar TÜRMOB 'un düzenlediği tüm toplantılara katılmama kararı alınmıştır. Süreç geliştikçe WEB sayfamızdan bilgi ulaştırmaya devam edeceğiz."

Ynt: YMM Odalarının ve YMM'lerin Tavrı

İstekler ne olabilir:

1-İptal kanundan medet umarak tüm ymmlere sınavsız muafiyet
    2-Denetim standartları sulandırılarak neymiş denetim kadrosu 3 asıl 3 yedek gerek yokmuş, tam tasdikte olduğu gibi tek kişilik basarım mührü alırım parayı yaklaşımı
    3-YMMler için süre şudur budur şartlara gerek yok bekleme de yok çünkü ymm dediğin gibi kişi zaten olgunlaşmıştır

Buna karşın

Uluslararası Denetim Standartları aksine kurumsal yapıya dayanıyor eğitim sınav ve kalite kontrolle devam ediyor Ancak ymmler kendi çıkarları doğrultısında standartları açıkça sulandırmak istiyor
    Dünyada denetim kurumsallaşırken Türkiyede bireyselleştirmek isteniyor Bu da yapılırken hiç bir elemeden geçmek istemiyorlar

Sonuç olarakburada Meslek örgütünü oluşturan bir kanat açıkça imtiyaz talep ediyor
    3568e aykırı olarak bağımsız denetimde biz farklıyız diyor
    Bunu da Türmobu parçalama riskine rağman yapıyorlar yapmayı göze alıyorlar

Bence olayın özü budur

Saygılar

Ynt: YMM Odalarının ve YMM'lerin tavrı nedir? Ne yapmak istiyorlar?

Bence avuçlarını yalarlar.

En iyisi aramızda para toplayıp onlara tek gidiş avustralya bileti alalım.

Dilerim ki ; mesleğimizi hak eden insanlar yapar

Bir de en trajik olanı ymm müesssesinin saygınlığı odalarının bu tavrı yüzünden her geçen gün azalıyor
    ve içlerinden sağduyulu birisi çıkıp arkadaşlar bu kadar kamuoyu ayağa kalktı kanun iptal edildi demekki gittiğimiz yol yanlış daha yapıcı bir tutum sergileyelim demiyor. Hırs ve çıkar isteği her şeyin önüne geçiyor
    Standartlar mesleki etik kurallar en acısı da meslek örgütünün birliği açıkça hiçe sayılıyor. Kamuoyu Cumhuriyet tarihininde üstad denilen kesimin imtiyaz çığlıkları ile yankılanıyor. Şehit cenazeleri gelirken çıkar kulisleri Ramazan bayram demeden son hızla devam ediyor Duyarlılık sagduyu ve mesleki özen gibi kavramlar rafa kaldırılıyor Dışarıdan bir vatandaş abarttıldığı zannedebilir ancak olay maalesef bu boyutlara gelmiştir.
    Tabi genç meslktaşlara da kötü örnek olması cabası

Tek kelime ile mesleğin bu durumuna ağlamak istiyorum.........................

Kim ne söylerse söylesin sözün bittiği yerdeyiz.......................................

Ankara YMM odası sitesinde tüm YMM odalarının ortak imzalı talepleri yer almakta okuyabilirsiniz arkadaşlar

şahsen en dikkat çekici talep de yönetmelik taslağındaki madde 39 daki mühür ibaresinin kaldırılması ya da kaşe denmesi açıkça mühürü kaptırmayız diyorlar

geçici madde 1 deki 5018 sayılı kanunda netleştirmeye gitmeleri esas ilginç olan.............

oluşturulan lobiye ve taslağa bakılınca smmm ler ameleliğe devam edeceğiztrajı komik ama malesef gidişat bu

Ymm odaları birliği "istekleri yerine getirilinceye" TÜRMOBun toplantılarına katılmama kararı almışlardır. Yazılarını da KGK ve Maliye Bakanlığına gönderiyorlar.

(TÜRMOBun en üst seviyesi Başkanlar Kurulu toplantılarını protesto ediyorlar )

Kendini üst birliğini tehdit eden, devletin kurumlarını adeta şantaj mekanizması ile baskı altına almaya çalışan ve en düşündürü olanı da çıkarları denetim standartlarından önce gelen bir topllulukla karşı karşıyayız.

Adeta Cumhuriyet içinde bir ymm cumhuriyeti kurulmak isteniyor.

Artık bu bir muafiyet imtiyaz olmaktan da öte isteklerin sonu adeta bir kapütilasyon haline gelmektedir.

Bu durumda Smmm odaları ve Smmmler ne yapacak?

O da ayrı bir merak konusu

Yüce Rabbim Smmmlere Türmoba ve KGK'ya sabır versin

Filmin sonu bakalım nasıl olacak

Saygılar

bugüne kadar hep istekleri oldu Türmobu Maliye Bakanlığına istek ve talepleri doğrultusunda yönlendirdiler tebliğleri (çalışma alanları ile ilgili olarak) çıkarttılar mühürü kullanmak için iş alanı yaratmak lazımdı.Şimdi de KGK ya karşı kullanmak istiyorlar ama asıl korkuları şimdiye kadar hep domestic çalıştılar yabancı denetim şirketlerinin organize yapılarından acayip rahatsızlar çözüm ortaklığı filan kesmez onları bireysel olalım mührü basalım denetim KOBİ düzeyine çekilsin vs.isteyelim isteyelim..... dikkat edersek hep istek üzerine kurulu haktan bahseden yok

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)