kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Ticaret Şirketlerinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca Denetlenmesi Hk. Yönetmelik!

Ticaret Şirketlerinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca Denetlenmesi Hk. Yönetmelik!

Konu ZİNDAN tarafından (28.Ağustos.2012 Saat 09:46 ) değiştirilmiştir.

Özel işlem denetçiliğinin kamu tarafından yerine getirilmesi.....

Faaliyet ;Raporunun Asgari İçeriği hakkındaki yönetmelik...

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Şirketlerde yapılacak genel kurullara ilişkin yönetmelik,

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Deeper_Blue tam olarak söylemiş, SMMM lere verilmiş gibi yapılıp iptal edilen
    ve devlet kurumuna yaptırılacak olan işlem denetçiliği ...
    Dilerim ki ; mesleğimizi hak eden insanlar yapar

Bekara karı boşamak kolay gelir.

İç denetimin kamulaştırılması düşüncesine katılmıyorum desem sevgili Deeeper-blue elbette şaşıracak.
    Bu yönetmelik ile tamamen bir iç denetimin tablosu çıkarılmış .Konuya bilgisiz uzmanlardan danışmanlar olunca hal böyle oluyor anlaşılan.
    Yahu bu yönetmelik 6102 sayılıkTTK'nın 210.cu maddesi 1.nci fıkrasına istinaden çıkarılmış.
    aynen yayınlıyorum.

"MADDE 210- (1) Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu Kanunun ticaret şirketlerine ilişkin hükümlerinin uygulamasıyla ilgili tebliğler yayımlamaya yetkilidir. Ticaret sicili müdürlükleri ve şirketler bu tebliğlere uyarlar. Ticaret şirketlerinin, bu Kanun kapsamındaki işlemleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetim elemanları tarafından denetlenir. Bu denetimin ilkeleri ve usulü ile denetime tabi işlemler Bakanlıkça hazırlanan yönetmelikle düzenlenir. "

Ne alaka varlık incelemesi-kayıt sisteminin doğruluğu-belge incelenmesi-hesaplama-finansal tablolar-muhasebe evrakları-işleniş biçimleri-doğruluklarının testi vs.vs.vs

Şirketlerin denetimi ancak usul yönünden denetlenirse kimsenin buna hiçbir itirazı olmaz.Ama çıkarılan yönetmelik tamamen iç denetim.

Eeee balinalar ile uğraşmaktan istavritlerden de oldu Turmob.
    Bir terazide binlerce teraziyi tartabiliyor iseniz artık muhasebecisiniz.

Alıntı gokhanuy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bekara karı boşamak kolay gelir.

İç denetimin kamulaştırılması düşüncesine katılmıyorum desem sevgili Deeeper-blue elbette şaşıracak.
    Bu yönetmelik ile tamamen bir iç denetimin tablosu çıkarılmış .Konuya bilgisiz uzmanlardan danışmanlar olunca hal böyle oluyor anlaşılan.
    Yahu bu yönetmelik 6102 sayılıkTTK'nın 210.cu maddesi 1.nci fıkrasına istinaden çıkarılmış.
    aynen yayınlıyorum.

"MADDE 210- (1) Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu Kanunun ticaret şirketlerine ilişkin hükümlerinin uygulamasıyla ilgili tebliğler yayımlamaya yetkilidir. Ticaret sicili müdürlükleri ve şirketler bu tebliğlere uyarlar. Ticaret şirketlerinin, bu Kanun kapsamındaki işlemleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetim elemanları tarafından denetlenir. Bu denetimin ilkeleri ve usulü ile denetime tabi işlemler Bakanlıkça hazırlanan yönetmelikle düzenlenir. "

Ne alaka varlık incelemesi-kayıt sisteminin doğruluğu-belge incelenmesi-hesaplama-finansal tablolar-muhasebe evrakları-işleniş biçimleri-doğruluklarının testi vs.vs.vs

Şirketlerin denetimi ancak usul yönünden denetlenirse kimsenin buna hiçbir itirazı olmaz.Ama çıkarılan yönetmelik tamamen iç denetim.

Eeee balinalar ile uğraşmaktan istavritlerden de oldu Turmob.
    Gökhan bey,

Aynı fikirdeyiz ''kamu eliyle'' iç ve/veya bağımsız uygunluk denetimine bende karşıyım. Ancak belirttiğiniz gibi TÜRMOB un yanlış politika ve stratejilerinin de bu durumda haliyle etkileyici oldu...

Ancak kamu denetçisinin yönetmelikte bahsi geçen belge ve bilgilere ulaşması için firmalarda etkin bir iç kontrol ve yönetimin olması gerekliliğide ortada, bu noktada o kadar karamsar değilim, işinde ehil süreç yönetimlerine vakıf iç denetim tecrübesi olan meslek mensuplarına ihtiyaç oldukça artacaktır.

Sevgilerimle;

"Ancak kamu denetçisinin yönetmelikte bahsi geçen belge ve bilgilere ulaşması için firmalarda etkin bir iç kontrol ve yönetimin olması gerekliliğide ortada, bu noktada o kadar karamsar değilim, işinde ehil süreç yönetimlerine vakıf iç denetim tecrübesi olan meslek mensuplarına ihtiyaç oldukça artacaktır."

Harika bir saptama sevgili deeper_blue

Meslek birliği ile bunu biz yapamadık ama Ticaret Bakanlığı bunu yaptıracak . Kurumsallaşmayı , bakkal defterini çaldırmak gibi algılayan sözde işadamlarımızı özde işadamlarına dönüştürecek bu adım,ileride yargılanılacak olsa dahi doğru görünüyor.Aslında herşeyin çıkış noktası bu olduğu halde Turmob bunu bir türlü göremedi.Belki bu bir vesile olur.
    sevgilerimle,

Bir terazide binlerce teraziyi tartabiliyor iseniz artık muhasebecisiniz.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ne iç denetimi, bakanlık baya baya bağımsız denetime el koymuş. Büyükleri adı malum bağımsız denetim şirketleri, küçükleri bakanlık denetleyecek, bireysel bağımsız denetçilik yapmak isteyen de hani bana hani bana diyecek...
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Merkür2;

Dikkat ederseniz ifadede ''Dolaylı'' kelimesi kullandım. Direkt ilk etapta meslek mensubuna bir getiri beklemek tabii ki mümkün değil olmayacaktır da. Ancak tüm konuya vakıf arkadaşların belirttiği gibi meslek mensupları Bağımsız denetim olayına kitlenip bu konuda tartıştılar. Esas işlev (kariyer veya serbest olarak) iç kontrol sistemlerinin kurulup bu konuda danışmanlık hizmetlerinin verilmesi idi.

Basit bir hesapla bir önceki hesap dönemi için bağımsız denetim raporunu firma genel kurulu öncesinde vermeniz gerekiyor (nisan-mayıs başı) denetimi makul güvenceyi sağlayarak yapabilmeniz için tüm prosesleri standartlara uygun yaptığınızda iş gücü(adam) X zaman olarak, 3 asıl 3 yedek denetim kadrosuyla 18 saat çalışma ile maksimum orta ölçekte 10-14 adet firmanın denetimini yetiştirebileceksiniz. Sonraki 8-9 ayda aynı ekibi elinizde tutmak için başka geliriniz olmayacak.

Bu bağlamda ''Bağımsız Denetim'' işlevi kurumsal çatı altında ve ciddi kadrolara sahip olarak yürütülmesi efektif görünüyor. Diğer taraftan yukarıda anlatmaya çalıştığım İÇ DENETÇİ ve/veya dışarıdan sistem üzerine danışmanlık vererek gerek gelir gerekse sorumluluk anlamında daha mantıklı gözükmekte.

Şu anda çevremde olan ciddi firmalar iç denetim kadroları oluşturmaya başladılar bile..
    ZİNDAN ve baltun bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)