kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: Bağımsız Denetim Yönetmeliği Yayınlandı. Resmi Gazete: 26.12.2012 tarih, 28509 Sayı.

Bağımsız Denetim Yönetmeliği Yayınlandı. Resmi Gazete: 26.12.2012 tarih, 28509 Sayı.

Konu ebru şener tarafından (26.Aralık.2012 Saat 13:09 ) değiştirilmiştir.

Hayırlı olsun...

Vatana, millete hayırlı olsun.

Alıntı _KAYA_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vatana, millete hayırlı olsun.
    Bir sorum olacak, 2012 yılında Meslek Mensubu ruhsatı alan bir kişi 2013'te denetçi yanında 3 yıllık Uygulamalı eğitim aldıktan sonra mı Denetim sınavına(2016) girebiliyor
    saygılar.
    hb__ bunu beğendi.

15 Yıllık mali müşavir sadece gidip başvurucak o kadar mı?

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    1. 15 yıllık mesleki tecrübe yok ise spk sınavını kazanmış olunsa dahi denetçi yardımcılığı süresini tamamlamadan denetçi olunamayacak.
    2. spk sınavında başarılı olunan sınavlar kamu g. açacağı sınavda da (başvurmak kaydı ile) geçerli olacak.
    3. kurumun sınavını kazandıktan sonra 2 yıl içinde denetçilik süreci başlatılmaz ise sınav geçersiz olacak.
    4. 15 yıllık mesleki tecrübesi olan SMMM 2013 için kurumdan izin almak şartı ile denetçi lisansı almadan kendi tuttuğu defterlerin denetim raporunu yazabilecek.
    5. Kurum eğitim çalışmasını 31/12/2015 kadar bitirecek.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Merhaba,

arkadaşlar yanlış mı anladım bilmiyorum ama
    yönetmeliğin hiçbir yerinde KOBİ TFRS ile ilgili bir hüküm geçmiyor.. Bize tam set eğitimi yerine KOBİ TFRS eğitimi verildi. Şimdi ne olacak
    Tanımlarda geçen standartlar içeriği Türkiye Muhasebe Standartları anlamı taşıyor..
    Doğru mu anladım..
    Saygılarımla
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Ayfer BALOĞLU

şimdi alacağımız spk lisansları boşa gidecek yani neden çünkü 15 senelik değilsin. Boşuna o kadar çalışıp didinip durmuşuz şimdi 30-35 yaşında gelmiş denetçi stajerleri görmeye alışmak lazım.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2. spk sınavında başarılı olunan sınavlar kamu g. açacağı sınavda da (başvurmak kaydı ile) geçerli olacak.
    Geçici Hükümler 1.1.b' de Spk belgesi alanlarda sınav şartı aranmaz demeye getirmiyor mu? "sigortacılık ve özel emeklilik mevzuatına ilişkin sınav konuları hariç"

Yuvarlak ifadeler ile boşluklar üretilmeye çalışılmış bir yönetmelik.
    15 yılık mesleki tecrübe'nin içi boş bırakılmış.
    Bu tecrübe Sm-SMMM gibi iki ayrı unvanın olduğu bir sistemde kafa karıştırmaktan başka bir şeye benzemiyor.
    SM belgesi alındıktan sonraki 15 yıl mı yoksa SMMM belgesi alındıktan sonraki 15 yıl mı?
    3568 sayılı yasa ile SM belgesine haiz olan bir kişi 10 yıl sonra SMMM belgesi almış 7 yıldır da SMMM yapıyor.Bu kişiyi 17 yıllık tecrube ile betimler iseniz YMM leri (hakkı ile alanları tabii ki) çıldırtırsınız.
    YMM olmak için SMMM olarak 10 yıl şartı olduğuna göre bu 15 yıl mantıklıdır.SMMM olarak 10 yılı bu şartı karşılıyor kalan 5 yıl da staj ve imtihanların karşılığıdır diyebilirsiniz.Geçiş hükmüdür genel kabul görebilecek durumdadır. Ancak yukarıdaki verdiğim örneğe dayandığınızda ortada garip bir durum oluşur ki yakışıksızdır.

Yönetmeliğe göre:

h) Kalite güvence sistemi: Bağımsız denetimde gerekli kaliteyi ve kamuoyunun yapılan bağımsız denetime olan güvenini sağlamak amacıyla bağımsız denetim kuruluşu ya da bağımsız denetçi tarafından yapılan işin, belirlenen standart ve ilkelere uygun olarak yapılmasını temin etmek üzere Kurum tarafından oluşturulan sistemi,

GEÇİCİ MADDE 3
    – (1) Kalite kontrol sisteminin bir unsuru olan denetim rehberlerinin oluşturulmuş olması kaydıyla, 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin yayımlandığı tarihten 31/12/2013 tarihine kadar yetkilendirme başvurusunda bulunan denetim kuruluşlarında, 13 üncü maddenin birinci fıkrasının (j) bendinde belirtilen kalite kontrol sitemi kurma şartı aranmaz. Bu kuruluşlar yetkilendirme tarihinden itibaren 6 ay içinde kalite kontrol sistemini kurarlar. Bu süre içinde kalite kontrol sisteminin kurulmaması halinde gerekli idari yaptırımlar uygulanır. İzlenecek denetim süreçlerinin ve uygulanacak yöntemlerin ayrıntılı olarak belirlendiği denetim rehberleri, yürürlükte bulunan muhasebe ve denetim mevzuatı ile uluslararası uygulamalar çerçevesinde oluşturulur. Bu madde kapsamında bulunanlar KAYİK denetimi yapamazlar.

İki maddeyi okuduğunuzda aklınıza gelecek tek soru şudur;
    Kalite kontrol sistemini kurum mu kuracak yoksa denetim yapan denetleme şirketi mi?
    Yoksa kalite kontrol sisteminden başka Kalite güvence sistemi mi var?
    Burada kalite kontrol sisteminden kasıt denetçi kuruluşun iç denetimi mi ifade edilmektedir?
    Tabii ki bu arada yeni SPK'nın denetim üzerine maddeleri ile KGK arasında ciddi ihtilafların da olacağını sanıyorum.
    Bakalım hangisi kazanacak?

sevgilerimle,
    Konu gokhanuy tarafından (26.Aralık.2012 Saat 15:38 ) değiştirilmiştir.
    Bir terazide binlerce teraziyi tartabiliyor iseniz artık muhasebecisiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)