kamu işçi maaş

Like Tree9Beğeni

Konu: Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan Yeni Hamle

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan Yeni Hamle

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan:
    MESLEK MENSUPLARINA İLİŞKİN GEÇİŞ DÖNEMİ EĞİTİM
    PROGRAMI İÇİN ÜNİVERSİTELER İLE İŞBİRLİĞİ DUYURUSU
    A. PROGRAMIN KONUSU:
    Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin Geçici 1 inci maddesi kapsamına giren Yeminli
    Mali Müşavirler (YMM) ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin (SMMM) aynı madde
    uyarınca eğitimleri, Kurumumuzca üniversitelerle işbirliği halinde yürütülecektir.
    B. İŞBİRLİĞİNİN SÜRESİ:
    Geçiş dönemi eğitim programında işbirliği süresi, işbirliği yapılan üniversitenin
    Kurum internet sayfasında ilan edildiği tarih ile 31/12/2013 tarihi arasındaki süreyi kapsar.
    C. PROGRAMA KATILABİLECEKLER:
    1. Bu ilanın konusu olan eğitim programına, anılan Yönetmeliğin Geçici 1 inci
    maddesinin (1) ila (4) üncü fıkraları kapsamında bulunan meslek mensupları ruhsatlarıyla
    birlikte müracaat etmeleri halinde katılabilirler.
    2. Eğitim programına katılacak olan meslek mensuplarının, hukuk, iktisat, maliye,
    işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilgiler dallarında eğitim veren
    fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurulunca tasdik edilmiş yabancı
    yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olması veya diğer öğretim
    dallarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber yukarıda belirtilen bilim dallarından
    lisansüstü seviyesinde diploma almış olması şarttır.
    Ç. EĞİTİM PROGRAMININ ANA KONULARI:
    1. Geçiş döneminde üniversiteler ile işbirliği halinde yürütülecek eğitim programı
    konuları, meslek mensupları itibarıyla aşağıda belirtilmiştir. Meslek mensuplarından;
    a) YMM’ler Denetim, Muhasebe Standartları ile Sermaye Piyasası, Bankacılık,
    Sigortacılık ve Özel Emeklilik Mevzuatı eğitim ana konularından,
    b) SMMM’ler ise Denetim, Muhasebe Standartları, Kurumsal Yönetim İlkeleri ve
    Finansal Yönetim ile Sermaye Piyasası, Bankacılık, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Mevzuatı
    eğitim ana konularından;
    eğitime katılabilirler.

adamların hızına yetişemedik.

Kamu Gözetimine gönderdiğim mail.....

Kamu Gözetimi

Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu
    Ankara

Sayın İlgili

26.12.2012 tarih itibariyle Bağımsız Denetim Yönetmeliği yasallaşarak kanımca Denetçi olacak kişilerle birçok sıkıntıların olacağını ve buna bağlı olarak Yargı sürecinin de başlamasına sebep olacağının düşüncesindeyim.Bunlar aşağıda sıralacağım hususlarda olacaktır..

1) 15 yıl SMMM olan büro sahibi yada bağımlı çalışan olan kişinin denetim den nasıl oluyor da eğitimden ve sınavdan muaf tutularak denetim siciline kayıt olarak bu sektörde uzman diyebiliriz.

2) Her YMM'lerin Denetim siciline kayıt olarak ta sınavsız ve eğitimsiz bu belgeye sahip oluyor.Çünkü bütün YMM firmalarının denetim işi yapmadığı ve Vergi ve Tasdik işi yapanların nasıl oluyor da denetçi olabiliyor.

3)2012 Eylül ayı itibariyle yaklaşık 2500 kişinin SPK belgesine sahip olduğu ve bu kişilerin de 3 yıllık deneyim süresine sahip olması gerektiği belirtiliyor.Son 2 yıldır SMMM ve YMM ünvanına sahip meslektaşların girdiği SPK Bağımsız Denetim Sınavına girip belge alanların sayısının 300-400 kişi olduğu görüp ve gerçekten de bu mesleği uygulamalı yapıp ve zor bir süreçten geçerek bu belgeye sahip olduklarını göreceksiniz.Kanımca SPK belgeli olan kişilere haksızlık yapıldığının kanaatindeyim.Birçok YMM ve SMMM'lerin SPK sınavına girip bu sınavı çoğunun veremeyeceğinin düşüncesindeyim.

Staj olayı SMMM belgesi almış kişiler için büyük yaşlardaki kişiler için yapılan yanlışlıklarla birlikte 4 büyük denetim veya diğer denetim firmaları için bedava elaman olanakları sağlacayacaktır.

Bu yönetmelikle birlikte YMM ve SMMM arasını açacağına ve bu haksızlık karşısında yargı yolunun açılmasına sebep olacaktır..Bu haksızlıkların önüne geçilmesinin başın da herkesin sınava girerek başarı olanların bu belgeye sahip olması gerektiğini ve gerekli eğitimlerle bu alanda başarılı olacağının kanaatindeyim...

Saygılarımla

[QUOTE=agandon78;319004]Kamu Gözetimine gönderdiğim mail.....

Kamu Gözetimi

Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu
    Ankara

Sayın İlgili

26.12.2012 tarih itibariyle Bağımsız Denetim Yönetmeliği yasallaşarak kanımca Denetçi olacak kişilerle birçok sıkıntıların olacağını ve buna bağlı olarak Yargı sürecinin de başlamasına sebep olacağının düşüncesindeyim.Bunlar aşağıda sıralacağım hususlarda olacaktır..

1) 15 yıl SMMM olan büro sahibi yada bağımlı çalışan olan kişinin denetim den nasıl oluyor da eğitimden ve sınavdan muaf tutularak denetim siciline kayıt olarak bu sektörde uzman diyebiliriz.

2) Her YMM'lerin Denetim siciline kayıt olarak ta sınavsız ve eğitimsiz bu belgeye sahip oluyor.Çünkü bütün YMM firmalarının denetim işi yapmadığı ve Vergi ve Tasdik işi yapanların nasıl oluyor da denetçi olabiliyor.

3)2012 Eylül ayı itibariyle yaklaşık 2500 kişinin SPK belgesine sahip olduğu ve bu kişilerin de 3 yıllık deneyim süresine sahip olması gerektiği belirtiliyor.Son 2 yıldır SMMM ve YMM ünvanına sahip meslektaşların girdiği SPK Bağımsız Denetim Sınavına girip belge alanların sayısının 300-400 kişi olduğu görüp ve gerçekten de bu mesleği uygulamalı yapıp ve zor bir süreçten geçerek bu belgeye sahip olduklarını göreceksiniz.Kanımca SPK belgeli olan kişilere haksızlık yapıldığının kanaatindeyim.Birçok YMM ve SMMM'lerin SPK sınavına girip bu sınavı çoğunun veremeyeceğinin düşüncesindeyim.

Staj olayı SMMM belgesi almış kişiler için büyük yaşlardaki kişiler için yapılan yanlışlıklarla birlikte 4 büyük denetim veya diğer denetim firmaları için bedava elaman olanakları sağlacayacaktır.

Bu yönetmelikle birlikte YMM ve SMMM arasını açacağına ve bu haksızlık karşısında yargı yolunun açılmasına sebep olacaktır..Bu haksızlıkların önüne geçilmesinin başın da herkesin sınava girerek başarı olanların bu belgeye sahip olması gerektiğini ve gerekli eğitimlerle bu alanda başarılı olacağının kanaatindeyim...

tebrik ederim görüşlerinize aynen katılıyorum.bu tepkiyi çoğu smmm verecektir kimisini tenzil ederim ama 15 yıllık muhasebecilerin çoğu tek düzen hesap planından bile bi haber değil ki finansal tabloların denetimini yapsınlar. sen oku, kendini parçala smmm staj başlatma sınavını kazan, onu geç sonra stajın ayrı bir işkence olsun onuda geç bitirme sınavlarında stresten uyuyamama sınavları ver hadi birde spk bağımsız denetim belgesi alayım de hani bir adım önde olmak için, 68 ortalama ile kal son hak diye kendini parçala zor bela sınavı vermeye hak kazan biri çıkıp gelsin desinki 15 yıllık değilsen yaptığın bütün emek boşa yani ben diğerlerinden 5-10 yıl hayata geç başladım diye bu mesleği bilmiyor muyum.okuduklarımız çalıştıklarımız nereye gitti sizde sınav yapacaksınız herkes bizim yaptığımız gibi çalışıp verecek yada veremeyecek ne farkı var bu insanların bizden anlamadım verdiğimiz emeğin karşılığı bumu yani bu ülkede emek ne zaman değerli oldu ki şimdi olsun benimki de laf...
    laurama bunu beğendi.

tamamıyle katılıyorum ve kesinlikle dava açmamız gerekiyor ben hem smmm yim hemde spk var ve bizim düştügümüz duruma bakınız,,arkadaşlarımızıdan biri öncülük yapmalı ve dava açmalıyız saygılar..

dava açalım lütfen..

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    spk belgesi alınca hemen b.denetçi olunmuyordu ki! Zaten spk zamnında da denetçi yardımcılığı yapıldıktan sonra denetçi olunabiliyordu.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    spk belgesi alınca hemen b.denetçi olunmuyordu ki! Zaten spk zamnında da denetçi yardımcılığı yapıldıktan sonra denetçi olunabiliyordu.
    arkadaşlar bir sorum olacak... 2004 staja başlama 2008 yılında mali müşavirlik ruhsatı+2012 yılında spk bağımsız denetim lisansı ayrıca bu dönemlerde sürekli ymm yanında çalışmışlığım var. bu durumun sonucunu bir arkadaşımız özetleyebilir mi? şimdi denetçi olmuyormuyum?

15 yıl çok dogrudur. Hatta bu 20 yıl olmalıdır.Hatta alt yaş sınırı konulmalı ve enaz 50 yaş olmalıdır.
    Bu sürenin hesaplanması SMMM ruhsatından itibaren olmalıdır.Okul -staj süresi pass edilmelidir.
    Kesinlikle örgün eğitim kurum mezunu SMMM'ler bu belgeyi almalıdır.
    Eğitimden sonra sınav kesinlikle yapılmalıdır.Her 3 yılda bir yenilenmelidir.
    Denetlenilecek kurumları dağıtma görevi SPK'ya verilmelidir.
    Bağımsız denetçi,bu hakkından feragat eder ise Mali müşavirlik yada yeminli mali müşavirlik hizmeti verebilmelidir.
    ozcanaydinoglu bunu beğendi.
    Bir terazide binlerce teraziyi tartabiliyor iseniz artık muhasebecisiniz.

Alıntı gokhanuy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    15 yıl çok dogrudur. Hatta bu 20 yıl olmalıdır.Hatta alt yaş sınırı konulmalı ve enaz 50 yaş olmalıdır.
    Bu sürenin hesaplanması SMMM ruhsatından itibaren olmalıdır.Okul -staj süresi pass edilmelidir.
    Kesinlikle örgün eğitim kurum mezunu SMMM'ler bu belgeyi almalıdır.
    Eğitimden sonra sınav kesinlikle yapılmalıdır.Her 3 yılda bir yenilenmelidir.
    Denetlenilecek kurumları dağıtma görevi SPK'ya verilmelidir.
    Bağımsız denetçi,bu hakkından feragat eder ise Mali müşavirlik yada yeminli mali müşavirlik hizmeti verebilmelidir.
    Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır; zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır.
    Peyami Safa
    burak demirel bunu beğendi.

Alıntı kenan515 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır; zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır.
    Peyami Safa
    arkadaşlar bir sorum olacak... 2004 staja başlama 2008 yılında mali müşavirlik ruhsatı+2012 yılında spk bağımsız denetim lisansı ayrıca bu dönemlerde sürekli ymm yanında çalışmışlığım var. bu durumun sonucunu bir arkadaşımız özetleyebilir mi? şimdi denetçi olmuyormuyum?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)