kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: Denetim Stajı

Denetim Stajı

Arkadaslar 15 yıl altı smmm lerin denetim lisansı almak için yapacagı stajı başlatmak için ne yapmak gerekiyor.basvurulacak yerler neresi.bu konuda bilgisi olan arkadasların yardımını rica ediyorum.kgk sagolsun yardımcı olmuyor.

Kgk'na tescil olan şirket veya şahıs yanında sgk lı olarak işe başlamak yetmiyormuş. Bağımsız denetime çıktığınız anda yani denetim söz. Ve raporunda stajyer denetçi veya denetçi yardımcısı olarak adınız yazdığı anda 3 yıllık staj süresi başlıyormuş. Smmm olanlar için 2 yıla düşüyor. 3 yıllık smmm stajınız 1 yıl indiriyor. Ama sınava girmek için beklemenize gerek yok. En yakın sınava girebilirsiniz. Tamamlamanız gereken 3 madde var.
    1-smmm veya ymm ruhsatına sahip olmak (sahip olmayanda sınava girebilir ancak denetim belgesi alamaz yani yetkilendirilmez.)
    2-kgk sınavında başarılı olmak. (sınavda 3 ders zorunlu seçmeli spk var spk yı almazsan zaten belgen işe yaramıyor mecburen 4 derse girmek lazım her ders geçer not 60 ancak ortalama 70 olacak smmm sınavı gibi 2 yılda başarılı olma şartı var. ) sınavınız süresiz geçerli yani sınavda başarılı oldunuz diyelim 5 sene sonra mesleki tecrübe yılınız doluyorsa gidip belgenizi alabilirsiniz. Sınava girmek için beklemenize gerek yok.

3- mesleki tecrübe yılı. 4 yıl üni. 3 yıl smmm stajı geriye kalır 8 yıl. Yani 15 yıla tamamlanması lazım. Kalan süre smmm stajı gibi meslek mensubu yanında olabilir şirkette yetkili olabilir kendi ofisiniz olabilir vs. Ancak beklemek istemiyorsanız. Şirket ya da şahıs yanında bağımsız denetim söz. Yapıldığında sözleşmede Denetim ekibinde adınız yazmak zorunda smmm iseniz 2 yıl değilseniz 3 yıl. Bu arada şirket ve şahıs kgk kurumu tarafından yetkilendirilmiş olmalı yani belge sahibi olmalı. Spk lisansınız varsa 2 yıl ymm yanında tam tasdik denetimi kabul ediliyor ancak spk lisansınız yokda mecburen denetim ekibinde adınız yazacak. Bağımsız denetim firmasında 5 yıl çalışırsınız ama 1 yıl bağımsız denetim yapılmıştır. Sadece 1 yıl dikkate alınıyor. Diğer süre 15 yıldan düşüyor. Yani bağamsız denetim yapan süreklilik arz eden firma bulmakta fayda var.

Durum vaziyet bu aklınıza takılan başka noktalar varsa yardııcı olmaya çalışırım.
    Konu rebel2013 tarafından (16.Nisan.2014 Saat 12:02 ) değiştirilmiştir.
    RAİNMAN bunu beğendi.

Alıntı rebel2013 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kgk'na tescil olan şirket veya şahıs yanında sgk lı olarak işe başlamak yetmiyormuş. Bağımsız denetime çıktığınız anda yani denetim söz. Ve raporunda stajyer denetçi veya denetçi yardımcısı olarak adınız yazdığı anda 3 yıllık staj süresi başlıyormuş. Smmm olanlar için 2 yıla düşüyor. 3 yıllık smmm stajınız 1 yıl indiriyor. Ama sınava girmek için beklemenize gerek yok. En yakın sınava girebilirsiniz. Tamamlamanız gereken 3 madde var.
    1-smmm veya ymm ruhsatına sahip olmak (sahip olmayanda sınava girebilir ancak denetim belgesi alamaz yani yetkilendirilmez.)
    2-kgk sınavında başarılı olmak. (sınavda 3 ders zorunlu seçmeli spk var spk yı almazsan zaten belgen işe yaramıyor mecburen 4 derse girmek lazım her ders geçer not 60 ancak ortalama 70 olacak smmm sınavı gibi 2 yılda başarılı olma şartı var. ) sınavınız süresiz geçerli yani sınavda başarılı oldunuz diyelim 5 sene sonra mesleki tecrübe yılınız doluyorsa gidip belgenizi alabilirsiniz. Sınava girmek için beklemenize gerek yok.

3- mesleki tecrübe yılı. 4 yıl üni. 3 yıl smmm stajı geriye kalır 8 yıl. Yani 15 yıla tamamlanması lazım. Kalan süre smmm stajı gibi meslek mensubu yanında olabilir şirkette yetkili olabilir kendi ofisiniz olabilir vs. Ancak beklemek istemiyorsanız. Şirket ya da şahıs yanında bağımsız denetim söz. Yapıldığında sözleşmede Denetim ekibinde adınız yazmak zorunda smmm iseniz 2 yıl değilseniz 3 yıl. Bu arada şirket ve şahıs kgk kurumu tarafından yetkilendirilmiş olmalı yani belge sahibi olmalı. Spk lisansınız varsa 2 yıl ymm yanında tam tasdik denetimi kabul ediliyor ancak spk lisansınız yokda mecburen denetim ekibinde adınız yazacak. Bağımsız denetim firmasında 5 yıl çalışırsınız ama 1 yıl bağımsız denetim yapılmıştır. Sadece 1 yıl dikkate alınıyor. Diğer süre 15 yıldan düşüyor. Yani bağamsız denetim yapan süreklilik arz eden firma bulmakta fayda var.

Durum vaziyet bu aklınıza takılan başka noktalar varsa yardııcı olmaya çalışırım.
    Daha önce YMM yanında Dış denetçi olarak 2,5 sene çalışmış SMMM yim. Hiçbir denetim dosyasında ismim yazmıyor. Sadece SGK dökümleri ve YMM den dış denetçi olarak çalıştığıma dair bir imzalı bir kağıt var. Bu sizce sayılır mı?
    ...taleb'e...

Yardınız icin tesekkür ederim.cevabını bulamadıgım bir sorunum var.smmm olarak ofis calıstırıyorum.denetci lisansımı almak icin kgk nun sınavına katılıyorum.10 yıllık tecrübem var.staj icin bir denetim firmasında göreve basladım.denetci yardımcısı kimligimi almak icin tebligde sgk bildimi sartı

Sgk bildirim ofis calistıran biri icin nasıl uygulanacak eybis girisi yeterli degilmi kgk herhangi bir bilgi vermiyor bilgisi olan arkadaslarin acele yardımını rica ediyorum.

Geçmişte ymm yada smmm yanında geçen süreler mesleki tecrübeden sayılıyor. 15 yılı düşürür. Ama süresiniz yetmiyorsa 15 yılı beklemeye devam.Adamlar illede bağımsız denetim yapacaksınız diyor. Sözleşmede adın yazacak diyor. Geçmişin beni ilgilendirmez demeye getiriyor. Mesela ben şuanda 7 yıl tecrübem var kalan 8 yıl ymm olur smmm olur kendi ofisim olur vs. Yada 2 yıl bağımsız denetim şartı tercih sizin diyor. Bu durum aynı zamanda smmm stajı gibi bağımsız denetim firmaları ucuza personel çalıştırma teorisi uyguluyor. Yani elinizde 13 yıl varsa gidin ymm yanında 15 e tamamlayın ama benim gibi 8 yıl varsa denetim firması 2 yıl daha cazip duruyor.

Alıntı rebel2013 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmişte ymm yada smmm yanında geçen süreler mesleki tecrübeden sayılıyor. 15 yılı düşürür. Ama süresiniz yetmiyorsa 15 yılı beklemeye devam.Adamlar illede bağımsız denetim yapacaksınız diyor. Sözleşmede adın yazacak diyor. Geçmişin beni ilgilendirmez demeye getiriyor. Mesela ben şuanda 7 yıl tecrübem var kalan 8 yıl ymm olur smmm olur kendi ofisim olur vs. Yada 2 yıl bağımsız denetim şartı tercih sizin diyor. Bu durum aynı zamanda smmm stajı gibi bağımsız denetim firmaları ucuza personel çalıştırma teorisi uyguluyor. Yani elinizde 13 yıl varsa gidin ymm yanında 15 e tamamlayın ama benim gibi 8 yıl varsa denetim firması 2 yıl daha cazip duruyor.
    15 yıllık süre birkerelik bir uygulama.Süreklilik arz eden bir durum değil.Smmm olup ofis çalıştıran arkadaşlardan uygulamalı eğitim almak için başvuru yapanlar varsa lütfen izledikleri yol olarak bizi bilgilendirsin.Denetçi Yardımcısı kimlik kartı nasıl alınıyor?Eybis başvurusu şimdimi yoksa eğitim bittikten sonrada olabilir mi?

Arkadaşlar smmm ruhsatımı yeni aldım ve bağımsız denetmenlk sınavına girmeye karar verdim fakat bi üstad bana 8 yıl tecrüben varsa stajın 1 yıla düşüyo dedi (??) bu tecrübe denen şeye 4 yıllık üniv eğitimi dahil mi(5 yıldırda çalışıyorum). ve birde arkadşlr sınav takvimi şuan mevcutmu yoksa belirlennce ilşan mı ediyolar çünkü bi sınv takvimi bulamadım nette...şimdiiden teşekkürler...

Alıntı HOZAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar smmm ruhsatımı yeni aldım ve bağımsız denetmenlk sınavına girmeye karar verdim fakat bi üstad bana 8 yıl tecrüben varsa stajın 1 yıla düşüyo dedi (??) bu tecrübe denen şeye 4 yıllık üniv eğitimi dahil mi(5 yıldırda çalışıyorum). ve birde arkadşlr sınav takvimi şuan mevcutmu yoksa belirlennce ilşan mı ediyolar çünkü bi sınv takvimi bulamadım nette...şimdiiden teşekkürler...
    Şimdi şöyle diyim ; smmm stajınız 3 yıl ve 5 yıllık çalışmışlığınız varsa stajda bu sürenin içindeyse toplam deneyim 5 yıl ssk dökümünüzden tespit ediliyor. 4 yıl üni. Toplam 9 yıldasınız. 6 seneniz var. 1 yıl gibi yanlış bir bilgi verilmiş. Smmm ler 2 yıl denetim firmasında kanunda yazan TAM ZAMANLI ÇALIŞMA yani ssk lı olarak firmanın bağımsız denetimine katılırsa 2 yıl staj yapacak şartı var. Ya da 6 sene mesleği icra ediceksiniz. Özetle kgk yayınladığında 15 yıl tecrübesi olanlar aldı 2014 sonuna kadar ds alma hakları var sizde benim gibi süreyi kaçıranlardansınız. Dediğim gibi ya 2 yıl ssk lı firmada çalışıp staj yada 6 yıl mesleği icra edeceksiniz. Bu arada spk lisansı olanlara bir hak tanıdılar ymm yanında 2 yıl tam tasdik denetimine katıl belgeni sınavsız veriyim dedi.

Sınav yılda 2 kere yapılıyor. Sırada ki sınav 28 eylül diye hatırlıyorum sitede ilan edilecek kgk sitesini duyuruları takip edin. Mart sınavına baktım denetim zor diye kızıyorlar ama kasım / 2013 yeterlilik denetim sınavında bize yazılı sorduklarında gülenler şimdi testi cevaplayamamış isyan ediyor
    HOZAN ve efsane678 bunu beğendi.

Alıntı ZEYMALİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sgk bildirim ofis calistıran biri icin nasıl uygulanacak eybis girisi yeterli degilmi kgk herhangi bir bilgi vermiyor bilgisi olan arkadaslarin acele yardımını rica ediyorum.
    Kanunda açıkca tam zamanlı çalışma diyor. Araştırdım ssk lı olmak zorundasınız denetim şirketinde yani ofisi kapatmak zorundasınız. Şöyle diyorlar hem ofisi olsun hemde dışardan katılsın o zaman herkes naylon stajla denetçi olur diyor ve ekliyor böyle bir duruma izin verilirse hem ofis işleticek para kazanıcak birde denetçi olucak 2 yılda sonrada ordan kazanacak yok böyle bir dünya diyorlar. Bağımsız denetim belgesi istiyorsa ofisi kapatacak bu sektöre giricek ofis açanda boşluğu dolduracak diyorlar. Elçiye zeval olmaz.
    efsane678 bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)