kamu işçi maaş

Konu: Vergi Borcu Hakkında

Vergi Borcu Hakkında

Daha önce mükellefimiz olan bir şahıs vefat etti.Kendisine 26.11.2008 tarihinde vergi dairesinden çarı geldi vergi borcu olduğuna dair 1995-1998 yıllarına ait götürü usul vergi mükellefiyetinden dolayı olan borçları için.Ancak mükellef vefat etti ortada sadece mirasçıları var bu vergi borcunu mirasçılarından talep edebilir mi maliye...mirasçıları olarak borcu üslenip ödemelimiyiz ödemesek nasıl olur? Ayrıca mükellefin 1994 yılında vefat etmişse bu durumda bu borç mükellefi ve mirasçılarını ilgilendirir mi? Benim sorum bunlar cevap albilirsem müteşekkir kalırım saygılar....

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Ynt: Vergi Borcu Hakkında

Madde 7 - Borçlunun ölümü halinde, mirası reddetmemiş mirasçılar hakkında da bu kanun hükümleri tatbik edilir. Borçlunun ölümünden evvel başlamış olan muamelelere devam olunur. Terekenin bir mahkeme veya iflas dairesi tarafından tasfiyesini gerektiren haller bu hükmün dışındadır.

Mirasın tutulan defter mucibince kabulü halinde, mirasçı, deftere kaydedilmemiş olsa dahi amme alacağından mirastan kendisine düşen miktar ile mesuldür.

Defter tutma muamelesinin devamı müddetince satış yapılamaz.

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    Sayın "altınordu" 1994 yılında ölen mükellefe nasıl 1995-1998 yıllarına ait vergi çıkmış. Soruda bir hatamı var?
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Ogün Güneş Guest

Sayın demiral size bir şey soracam,

Benim adım Ogün, ancak kendimi bildim bileli insanlar ilk etapta oğün diye yazma eğilimindedir, ikinci eğilim öğün şeklindedir, bu neden kaynaklı olabilir, yani ilk siz değilsiniz, bakıyorum oğün diye bir isim de yok ki çağrışım yapsın.

Sorunuza gelince, link vermek evet yasak, genel olarak sayfa metnini buraya alıntı yapmanız daha pratik bir çözüm, veya ilgili kısımları.

Ogün Güneş Guest

Şu şekilde yapılıyor ;

gidilecek link http://forum.alomaliye.com/forum.php olsun

bunu tıklayınız kelimesinin altına yerleştirecez diyelim

Yanıtla tuşuna tıkladığınızda karşınıza mesaj penceresi çıkar , bu pencereden iconuna tıklıyoruz karşımıza şöyle bir kod çıkıyor;
    Bu kodu şu şekilde düzenliyoruz

mesaj pencerenizde yukarıdaki gibi görünüyor ancak mesaj gittikten sonra görüntü şu oluyor;

tıklayınız

Alıntı altinordu Nickli Üyeden Alıntı
    Daha önce mükellefimiz olan bir şahıs vefat etti.Kendisine 26.11.2008 tarihinde vergi dairesinden çarı geldi vergi borcu olduğuna dair 1995-1998 yıllarına ait götürü usul vergi mükellefiyetinden dolayı olan borçları için.Ancak mükellef vefat etti ortada sadece mirasçıları var bu vergi borcunu mirasçılarından talep edebilir mi maliye...mirasçıları olarak borcu üslenip ödemelimiyiz ödemesek nasıl olur? Ayrıca mükellefin 1994 yılında vefat etmişse bu durumda bu borç mükellefi ve mirasçılarını ilgilendirir mi? Benim sorum bunlar cevap albilirsem müteşekkir kalırım saygılar....
    Sayın altınordu sorunuzun hatasız olduğunu kabul edersek, vergi dairesinin hata yaptığı anlaşılmaktadır.
    Mükellefin yasal mirasçıları VUK 122. maddesine göre Vergi Dairesinden düzeltme talep etsinler.
    Çünkü VUK 118.maddesine göre vergilendirme hatası yapmıştır. 1994 yılında ölen biri için 1995-1998 yıllarına ait vergi talep edilemez. veya vergi dairesinin mükellefin öldüğünden haberi yoktur. Gerekli bilgi ve belgeleride ekleyerek VUK 122 maddesine göre düzeltme talep ederek vergi borcunu kaldırabilirsiniz.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)