kamu işçi maaş

Konu: Çek İcra İşlem Süresi

Çek İcra İşlem Süresi

Merhabalar elimde 55 günü kalmış çekim mevcut. Çekler hakkında pek bi bilgim olmadığı için ayrıntılı açıklıyorum. Sözleşme karşılığında çeki aldım yaptığımız sözleşmede de çekin seri numarası tarihi vs mevcut. Fakat anlaşmamıza göre çekin yarısını bugün tahsil edip yine bugün kalan miktarını aynı tarih için yeni bir çek alacaktım. Fakat aramızda oluşan gerginlik sebebiyle çekin sahibi bugün ödeme yapmayacağını günü geldiğinde tamamını bankadan tahsil edebileceğimi söyledi. Kendisi varlıklı ticari itibarı yüksek birisi. Sözüm senettir derken böyle bir ayba imza atması farklı bi konu neyse ben sorularıma geçeyim. Çekte alıcı olarak belirtilen kısımda isim mevcut. Ve arkasına aynı isim yazılmış ve altına da imza atılmış. Bu cirolama işlemi doğrumu yoksa arkada yazılı olan isim benimki mi olmalıydı? İkinci sorum ise ben bugün çeki bankaya ibraz etsem eğer hesapta parası yoksa (ki söylediğine göre kat kat fazlası varmış inadına yapmıyormuş ödeme) kaşelendiğinde icra süresi ne kadar sürer. Varlıklı birisi olarak bütün malını mülkünü başkasına devretmesi beklenemez ama yine de ne olur ne olmaz. Acaba böyle birşey yapıp kurtulma şansı varmı? İcraya aynı gün versem işlemler nasıl başlar ve sürer beni bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: ÇEK icra işlem süresi

Ciro doğru görünüyor.
    Bankaya ibraz edin. Yazdırmak için israr edin. O zaman öderler.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Ynt: ÇEK icra işlem süresi

3167 no cekler kanunun 16 ıncı maddesı asagıdadır

Karşılıksız çek :
    Madde 161- Üzerinde yazılı keşide tarihinden önce veya ibraz süresi içinde 4 üncü madde uyarınca ibraz edildiğinde, yeterli karşılığı bulunmaması nedeniyle kısmen de olsa ödenmeyen çeki keşide eden hesap sahipleri veya yetkili temsilcileri, kanunların ayrıca suç saydığı haller saklı kalmak üzere, çek bedeli tutarı kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar. Ancak verilecek para cezası seksenmilyar liradan fazla olamaz. Bu miktar, 1.3.1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun ek 2 nci maddesine göre her yıl artırılır. Bu suçtan mükerrirlere, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.
    Bu suçun, organ veya temsilcisi tarafından tüzelkişi yararına işlenmesi halinde özel hukuk tüzelkişisi hakkında da birinci fıkra uyarınca para cezasına hükmolunur.Ayrıca yetkili temsilci tarafından yararına çek keşide edilen hesap sahibi gerçek kişi hakkında da bu fıkra hükmü uygulanır.
    Mahkeme, ayrıca işlenen suçun niteliğine göre bir yıl ile beş yıl arasında belirleyeceği bir süre için hesap sahiplerinin ve yetkili temsilcilerinin çek hesabı açtırmalarının yasaklanmasına karar verir. Yasaklanma kararı bütün bankalara duyurulmak üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına bildirilir.
    Kısmen veya tamamen karşılıksız çıkan her çek yaprağı ayrı bir suç oluşturur.

bu madde benım 15/4/2009 tarıhlı cekımın daha onceden odenebilmesi ıcın halen daha gecerlımıdır medyadakı 2009 sonun kadar yapılacak kanun degısıklıklerının anlattıgı gibi benım odemeyı almamda bır sorun olusturumu

Ynt: Çek İcra İşlem Süresi

-Ciro doğru
    -Vadesinden önce yazmak zorundalar ya ödeyecekler yada yazılacak
    -2-3 gün içinde icra kağıdı adrese gider 5 gün itiraz 10 gün ödeme hakkı var 10 gün sonra istediğiniz g.mekul e haciz koydurabilirsiniz
    -Ama mal kaçırmasından şüpeleniyorsanız eğer bildiğiniz mal varlığı var ise 2 gün içerisinde mahkemeden çıkar ihtiyadi haciz kararı alın ve direk haczi beklemeden malları haczedin bunun için alacağınızın %15 i kadar teminat yatırmanız gerekiyor

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Yeni torba kanun yürürlüğe girdiğinde 2009 yılında çekler ancak üzerindeki tarihte çekilebilecek.

sayın kızıldereli sıze son bır sorun daha olacak peki ben bu cekı mal karsılıgı aldım ve elımde yapmıs oldugumuz bır sozlessme var bu sozlesmede cekın vadesınden once alınıp alınamacagı ıle ılgılı bır cumle gecmemektedır ben bu cekı temınat olarak aldım subatın ılk haftası söze dayalı odeme yapacakları ıcın bu cekı aldım ve cek sahıbı cırkeflık yaparak odeme yapmayacagını yazamanı gelınce cekı tahsıl edebılecegımı soyleyerek benı ısyerınden hakaret ederek dısarı attı. benım demek ıstedıgım bu sozlesme geregınce basım agrırmı cekı farkılı bır isim aracılıgı ıle (sozlesmeden gecen ısımler harıcınde) tahsılata versem daha sonra tazmınat davası ıle vb durumla karsılasırmıyım...

Daha bilidiğim kadarı ile yasalaşmadı. Hemen yazıdırın öncelikle.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Aranızda yaptığınız sözleşmede çek numarası ile yazılmış ve bu çekin teminat amaçlı olduğu ve vadesinden önce tahsil edilemez deniyorsa sıkıntılı olur çünkü çek numarası ile sözleşmede teminat çeki deniyorsa bence sıkıntı olur fakat anladığım kadarı ile zaten bu şirket çekin teminat olarak verildiği borcu ödememiş zaten çekte eğer borç zamanın da ödenmez ise geçerlilik kazanacakjtı ve ödenmediği için bence artık bir engel kalmamıştır çünkü borcu belirtilen zamanda ödemediğinden ötürü artık teminat çekliğinden çıkmış bence hiçbir sıkıntı olmaz ama zaten çeki tahsil yani icra için bir avukata vereceksiniz ona da danışırsınız

Çek çektir. Çekin şekil şartları yerine geldi ise kambio senedi vasfı varsa takip usulleri de , icra usulude değişmez.
    Teminat veya ödeme çeki farketmez. Sözleşme iki şiket arasında geçerlidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)