taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Bilgim Olmadan Bankadan Ortağıma Teslim Edilen Çek

Bilgim Olmadan Bankadan Ortağıma Teslim Edilen Çek

2006 yılında açmış olduğumuz işyerimizi adi ortaklık olarak işletmeye başladık ortağımla beraber bankaya çek müracağatında bulunduk. çek müracağatımız uygun görülmüş bilgim dışında ortağıma çek defteri teslim edilmiş ortğım çekleri kendisi işlettiği başka bir işyerinde benim imzam olmadan kullanmış çeklerin bir kısmı yazılmış çek ödemeleriyle ilgili bütün görüşmeler bilgim dışında ortağımla yapılmış çeklere ortak kredili hesabımızdan ödeme yapılmış olup kredili hesaptan ödenen para bankaya ödenmediğinden dolayı icra takibine düştükten sonra haberdar oldum icra dairesine borç bana ait değildir diy itirazda bulundum. bu sırada bankanın avukatıyla ödeme koşulları tek taraflı ortağıla yapıldı. noter aracılığıyla bakayada çeklerden haberdar olmadığım imzam olmayan çeklere kredili hesaptan ödeme yapıldığından dolayı protesto çektim bu konuda herhgi bir kanuni yükümlülüğüm varmıdır? yazılmış olan çeklerden dolyı bozulan sicilimi sildirmeimkanım varmıdır?

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Bilgim Olmadan Bankadan Ortağıma Teslim Edilen Çek

Artık dava konusu olmuş. Bnece işiniz zor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

sizcemi kanuncamı burada cevapları kendi düşüncelerinize göremi cevaplandırıyosunuz yoksa kanunlara göremi

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Birazcık forumu okusaydınız. Yorum yapıldığını görecektiniz. Kibarlık olsun diye bence dedim.
    Siz zaten yasalar karşısında güç durumdasınız daha ne bekliyorsunuz burdan?Yapmadan önce danışsaydınız.
    Başınıza böyle şeyler gelmezdi. mademki yaptınız sonuçlarına katlanın. ???
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

kardeşim, adi de olsa bir ortaklıktan bahsediyorsun. çek karnesi kimin adına düzenlenmiş, adi ortaklık adına mı yoksa senin adına mı. ayrıca adi ortaklık da olsa bir imza sirküleriniz vardır. bunu bankaya vermiş olmalısınz, çek talebinde bulunurken,
    çeki imzalamaya kim yetkili, ortağınızın da yetkisi varmı bunlar çok önemli, bu problemin çözümünde, adi ortaklık adına ise çek, ve ortağınızın da sirkülerde ortaklık adına imza atma yetkisi var ise, çeklerle yapılan ödemeler için yapacak birşey yok, ortağınızla bu sorunu çözeceksiniz.
    yok eğer, çekin ait olduğu hesap sizin şahsınıza ait ve hesap üzerindeki tasarruf yetkisi de size ait ise, çeki sizinyerinize imzalayan kişiye bu konuda bir vekalet vermedinizse, çek ödeme için bankaya ibraz edildiğinde, banka yetkilileri çekteki imzanın sirkülere uygun olup olmadığını kontrol etmek zorundadır. bunu yapmadan size ait bir çek yaprağını o kişi imzalamışsa, burada bankanın da sorumluluğu vardır. ayrıca zaten banka çek karnesini o kişiye teslim etmekle hata yapmış, yetkisi olmayan kişiye çek karnesi teslim edilemez. ben emekli banka müfettişiyim, uygulama ve teamül böyledir. ben olsam, banka hakkında dava açar zarar ziyan talebinde bulunurum..eğer henüz kullanılmamış çek varsa da çek iptal davası açardım..ben böyle düşünüyorum, bir uygulamacı olarak.kolay gelsin, saygılarımla.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)