taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: İki Ortağız 40 Bin TL Borçlandık Fakat Ödüyemiyoruz

İki Ortağız 40 Bin TL Borçlandık Fakat Ödüyemiyoruz

merhabalar benin sorunum şu,
    biz iki arkadaş geldik balikesirde bir iş yeri kiraladık yaz sezonu için sözleşme yaptık noter tastikli ve 40 bin tllik bir senete iki kişi imza attik bir sene 12 ay içinde ödüycez diyerekten kış sezonu boyunca 2 bin tl 2 bin tl ödersiniz 5.aya kadar sonrasında geriye kalan 5 aydada 30 bin tlyi ödernisiz bize biz iş yerini aldıpımız ilk aydan bu yana retorandada kış sezonu dolayısıyla iş olmadı.ancak kendini masraflarını ödedi iş yerimiz
    üç ay biz 6 bin tlnin tamamını dışarıdan aldık şu anda bir sonraki aya ödeme yapmamıza 13 gün var cebimizde kuruş paramız yok mal sahibine söyledik durumu bişi yapamıycağını senede pretesto çekiceğini söyledi bizde bankaya kredi baş vurusunda bulunduk fakat red cvp aldık kredi çekebilmemiz için öncelike vergi levhasi bizim kendi adimiza olmasi lazimmiş vergi levhasi bizim adimiza değil diye çekemedik
    konu bundan ibaret sormak istediğim soru şu biz bu adama tam 47 gün sonra ödeyi ancak yapabiliceğimizi bildirdik (43gün sonra burda sezonun yarısı açılıyor)kendisi ben anlamam 43 ünü 27 sini vs dedi bize olası bir pretosto gelmesi durumunda bunu ne kaar geçiktirme sansımız var yada elt bakiye die bişi yokmu nedir neyin nesidir allah rızası için beni blgilendirin
    ilgi ve alakanız için teşekkürler

Ynt: iki ortağız 40 bin tl borçlandık fakat ödüyemiyoruz

Senet vadesinde ödenmediğinde temerrüde düşer o konuda bişey yapamazsınız.Ama kendisinide ikna edebileceğinizi düşünüyorum çünki siz borcunuzu zaten ödemek istiyorsunuz sadece ek bir süre talebiniz var.Kendisi sizi icraya verirse zaten üzerinize mal mülk yok ise şayet bişey alamıyacak ancak bi süre daha beklerse sizin ticari faaliyetlerinize devam etmeniz sonucunda parasını alabilecektir.BU şekilde izahat yapıp ikna etmeye bakın.Birde dikkat etmeniz gereken husus ödemeyi yaparken banka yolu ile yapıyorsanız dekonta mutlaka falan numaralı falan tarihli senet borcuna mahsuben, elden ödüyorsanız mutlaka tahsilat makbuzuna aynı bu şekilde hangi senede istinaden ödeme yaptığınızı yazmanızdır.Ve senedin borcu bittiğinde mutlaka aranızda falanca senedin borcu bitmiştir alacağımız borcumuz kalmamıştır şeklinde bir yazı imzalayınız karşılıklı.Son günlerde artan nitelikli dolandırıcılık olaylarının mağduru olmamanız açısından bu çok onemli.

Ynt: İki Ortağız 40 Bin TL Borçlandık Fakat Ödüyemiyoruz

çok teşekkür ederim size vermiş olduğunuz bilgiden dolayı

benim kendi adima bişiyim yok ne ev en araba ne dükkan ne halı ne ayakabı birtek ödenmemiş bir kaç kredi kartı borcum birde telekomdan gelen telefon faturası borcum ortağımda aynen onunda ismine kayıtlı hiç bişiyi yok yani sanırsam bişi yapamaz ama konuyu bilmediğmizden bişi yapamıyorduk saol siz bizi aydınlatız artık

birde son bişi sorsam size bana illaki senee pretesto çekicem die tuturup olası ihtar yani ödemem gereken maksimim düre ne kadar olur benim subat 7 de 2 bin tl ödemem lazım ödiyemediğim süre zarfında yasal işlem başlamasının süresi ne kadardır bu konudada beni aydınlatırsanız size menettar olurum teşşekkürler çok saolun yardımınız için

7 şubatta borcunuz muaccel olur yani ödenmesi gerekir.Eğer bu tarihtete borcunuzu ödemez iseniz borcunuz temerrüde girer.Alacaklı kişi muhtemelen birkaç gün içinde notere gidip ihtarname çekicektir.Size bikaç gün mühlet verir muhtemelen şu tarihe kadar borcunu öde diye.Ödemez iseniz icra dairesinde senedi işleme koyup haciz işlemi başlatabilir.Ancak hiç bişeyiniz yok ise hapse girersiniz.Alacklının sizinle anlaşmaktan başka bir şansı yok şu durumda.Çünki siz zaten iyi niyetlisiniz parayı ödeme taraftarısınz.Ancak şunuda unutmayın senedin günü geçtiği anda faiz işlemeye başlar lehdar sizden faizinide talep edebilir.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı sercan Nickli Üyeden Alıntı
    7 şubatta borcunuz muaccel olur yani ödenmesi gerekir.Eğer bu tarihtete borcunuzu ödemez iseniz borcunuz temerrüde girer.Alacaklı kişi muhtemelen birkaç gün içinde notere gidip ihtarname çekicektir.Size bikaç gün mühlet verir muhtemelen şu tarihe kadar borcunu öde diye.Ödemez iseniz icra dairesinde senedi işleme koyup haciz işlemi başlatabilir.Ancak hiç bişeyiniz yok ise hapse girersiniz.Alacklının sizinle anlaşmaktan başka bir şansı yok şu durumda.Çünki siz zaten iyi niyetlisiniz parayı ödeme taraftarısınz.Ancak şunuda unutmayın senedin günü geçtiği anda faiz işlemeye başlar lehdar sizden faizinide talep edebilir.

Bu bilgi doğru değil. Eskiden mal beyanı yapmayan hapse giriyodu. Şimdi oda kalktı.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Onu bilmiyordm teşekkürler.

ewet bnde az araştırdım içeri felan olmaz dediler benim herhangi bir mal varlığım yok arkadaşlar aslında hiç bişiyim yok ben 7 senelik bir aşçiyim dünya mutfağından istde bir çok yerde çalıştım bir çok ünlüye yemek yaptım vs
    mesleğim dısında para eden hiç bişiyim yok annem babam ailem bile yok yanlız yaşıyorum sadece ist de bir ablam var işte yeni yeni kendime bişiler edinmeye başlıyorum bende inş bu sene sağ salim çıkarda yüzümün akkı ile bitiritimde kurtulurum
    bundan sonrada bir kaşık aşım ağrısız başim derim
    neyse herkeze tşklr bu değrli birligleriniz için çok saolun allah hepinizden razı olsun

Hakkınızda icra takibi yapılır. Ancak aciz vesikası alırsanız takip durur. Yani varlığım yok, ödeme gücüm yok derseniz aciz vesikası alırsınız.
    Ancak çalışmaya başladığınız zaman maaşınıza haciz konur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

tekrardan merhabalar benim size bir sorum daha olucak arkadaşlar

ben size daha önceleri bahsettiğim borcumu kurusu kurusuna ödedim senetin arka yüzünede
    11.10.2009 vs tarihli senede mahsusen aşağıda ödenen tutarar yer almaktadir die söz konusu (kişise borçlandığım senetlerden birisi olan 20 bin tl lik senedin arkasına mal sahibimden
    ayri imza aldim misal 10.10.2009 2000 tl elden tahsil edildi die mal sahibinin imzasını aldim ( söz konusu 40.000 tl yi zaten mal sahibime borçlanmış bulunuyorum
    uzatmadan size şunu arz ediyim
    ben bu söz konusu kişiye borcumu ödedim senet numarası denmiş ben senette herhangi bir senet numarası göremedim.
    kendisine filanca tarihli senede mahsuben yapılan ödemeler aşağıda belirtilmiştir die senedin arkasına imza aldim bu ne kadar geçrlidir kişi bana ödeme yapmadın derse ben ona hergangi bir hak idia edebilirmiyim
    yardımlarınız için şimdien tşklr

Malesef bu yaptığınız yasal olarak pek kuvvetli bir dayanak değil. Çünkü senet hala senet vasfını koruyor.
    Keşke bunu yapmadan önce birine danışsaydınız.
    İnşallah alacaklı iyi niyetli biri çıkar da sizin ödeme yaptığınızı inkar etmez.
    Ancak dava açma ve mahkemede ödeme yaptığınızı ispat etmek gibi zor ve uzun bir sürece razı olmanız gerekir. Bunun sonucu da ne çıkar bilinmez.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)