kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Esnaf Odası Aidatı

Esnaf Odası Aidatı

17 sene önce kapanmış (1996 tarihinde) bir işyeri için 1 hafta önce icra kağıdı geldi..son 5 senelik esnaf odası aidatı olarak borcumuz olduğunu iddaa ediyorlar..(( 5 seneden öncesi almaya hakları olmadığı için 5 senelik hak iddaa edebiliyorlarmış)) Bu icra kağıdından önce bize hiçbir bildirimde gelmedi borcumuz olduğuna dair.. 17 sene önce üyeliğimizi kapatırmadığımız için böyle bir borç sunuyorlar bize...ki bunun kapanıp kapanmadığını da bilmiyoruz..hiç kimse 17 senelik evrakları saklamaz ve böyle bir zorunluluğu yoktur..yani ortada ne 17 sene önce ki evrak var ne 17 sene önce ki muhasebeci var.. Esnaf ve sanatkarlar odasının böyle bir borç isteme hakkı varmıdır bizden..LÜTFEN ACİL CEVAP VERİRMİSİNİZ..

Esnaf odası aidatı

17 sene önce kapanmış (1996) bir işyeri için 1 hafta önce icra kağıdı geldi..son 5 senelik esnaf odası aidatı olarak borcumuz olduğunu iddaa ediyorlar..(( 5 seneden öncesi almaya hakları olmadığı için 5 senelik hak iddaa edebiliyorlarmış)) Bu icra kağıdından önce bize hiçbir bildirimde gelmedi borcumuz olduğuna dair.. 17 sene önce üyeliğimizi kapatırmadığımız için böyle bir borcumuz olduğunu söylüyorlar bize...ki bunun kapanıp kapanmadığını da bilmiyoruz..hiç kimse 17 senelik evrakları saklamaz ve böyle bir zorunluluğu yoktur..yani ortada ne 17 sene önce ki evrak var ne 17 sene önce ki muhasebeci var.. Esnaf ve sanatkarlar odasının böyle bir borç isteme hakkı varmıdır bizden..LÜTFEN ACİL CEVAP VERİRMİSİNİZ..

bir avukata danışsanız?

avukata danıştım ama çoğu avukatın bu konuyla ilgili bilgisi yok malesef..avukatlar ödemeyin diyor haklı olarak ödememeiz gerekiyor ama konuyla ilgili kimsenin kesin bir bilgisi yok

bildiğim kadarıyla icra aşamasında tutanağa itiraz ettiğinizi böyle bir borcunuzun olmadığını yazdırmanız gerekiyordu. yapmadıysanız kabullenmiş sayılıyorsunuz. bir arkadaşımın başına geldi, itiraz etmediği için. itirazın bir süresi olabilir.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı brunhilde Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    17 sene önce kapanmış (1996) bir işyeri için 1 hafta önce icra kağıdı geldi..son 5 senelik esnaf odası aidatı olarak borcumuz olduğunu iddaa ediyorlar..(( 5 seneden öncesi almaya hakları olmadığı için 5 senelik hak iddaa edebiliyorlarmış)) Bu icra kağıdından önce bize hiçbir bildirimde gelmedi borcumuz olduğuna dair.. 17 sene önce üyeliğimizi kapatırmadığımız için böyle bir borcumuz olduğunu söylüyorlar bize...ki bunun kapanıp kapanmadığını da bilmiyoruz..hiç kimse 17 senelik evrakları saklamaz ve böyle bir zorunluluğu yoktur..yani ortada ne 17 sene önce ki evrak var ne 17 sene önce ki muhasebeci var.. Esnaf ve sanatkarlar odasının böyle bir borç isteme hakkı varmıdır bizden..LÜTFEN ACİL CEVAP VERİRMİSİNİZ..
    Sayın brunhilde,

Vergi mükellefiyetinizi sona erdirmiş fakat esnaf ve sanatkar sicilinden terkin işlemi yapmamış iseniz; vergi mükellefiyetinizi sona erdirmeniz ilgili oda kaydınızın ve sicil kaydınızın iptali anlamına gelmemektedir.
    Dolayısıyla aidat borcunuz ilgili oda tarafından tahakkuk edilecektir. Ancak Esnaf ve Sanatkârların Ödeyecekleri Kayıt Ücreti ve Yıllık Aidat Hakkında Yönetmelik’in “Yıllık aidat” başlıklı 6. maddesinin 8’nci bendinde yıllık aidat ile bunlara ait kesinleşen gecikme zamlarının tahsil zaman aşımı süresinin beş yıl olduğu ve beş yıl içinde tahsil edilmeyen yıllık aidat ve gecikme zamlarının terkin edileceği, belirtilmektedir. Bu madde gereğince en fazla son beş yıl içerisinde tahakkuk edilen borçlarınızı ödemekle mükellefsiniz.

Esnaf ve sanatkarlar mesleki faaliyet durumlarındaki değişiklikleri sicil müdürlüğüne 30 gün içerisinde bildirmekle mükelleftir.

Sonuç: Dolayısı ile ilgili borç beş yıl öncesinde tarafınıza tahakkuk ettirilmediğinden 1 hafta önce tarafınıza tahakkuk ettirildiğinden dolayı tahakkuk tarihi üzerinden beş yıl geçmediği için ilgili oda aidatı ücretini ödemekle yükümlüsünüz.

İyi Günler.

ama işyeri kapatılalı 17 yıl olmuş ve bana 17 yıl sonra bir borç bildiriyorlar..hemde icra ile..nasıl bir hak hukuktur bu..belki kapanış yapıldı bunu bilemiyorum.. ve bnunla ilgili evraklarıda bulamam..muhasebeci yaptı çünkü hepsini..

@Aquatim tutanağa yazmadım ama itiraz dilekçesi verdim. bilemiyorum ne olacak..

Alıntı Aquatim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bildiğim kadarıyla icra aşamasında tutanağa itiraz ettiğinizi böyle bir borcunuzun olmadığını yazdırmanız gerekiyordu. yapmadıysanız kabullenmiş sayılıyorsunuz. bir arkadaşımın başına geldi, itiraz etmediği için. itirazın bir süresi olabilir.
    sayın Aquatim,

tutanağa maalesef böyle bir ibare ekleyemiyorsunuz var ise kanıtınız 7 günlük süre içerisinde tebligata itiraz hakkınız var.

İyi Günler.

Alıntı brunhilde Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ama işyeri kapatılalı 17 yıl olmuş ve bana 17 yıl sonra bir borç bildiriyorlar..hemde icra ile..nasıl bir hak hukuktur bu..belki kapanış yapıldı bunu bilemiyorum.. ve bnunla ilgili evraklarıda bulamam..muhasebeci yaptı çünkü hepsini..
    sayın brunhilde,

elinizde ispatlayıcı bir belge var ise tabiki sonucuna ulaşırsınız fakat ispat edici bir belge yok ise maalesef ödemekle yükümlüsünüz.
    Zaten itiraz talebinde bulunmuşsunuz umarım sizin için hayırlı bir sonuç çıkar.

Hukuk'ta ispat belge şartı aranmaktadır.

İyi Günler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)