taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree2Beğeni

Konu: Borcumu Nasıl Öderim?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2014
    Mesajlar
    2

    Borcumu Nasıl Öderim?

    1997 yılında 4 ortak lımıted sırket kurduk.ıcımızden bır arkadas ı mudur olarak tayın ettık.1-2 sene sonrada mudur olan ortak ortadan kayboldu gorusmuyoruz.sırketın 2 senelık vergı borcu o donemden berı odenmedı.temmuz 2014 de bır vergı affı cıkacağını duydum ve bundan faydalanmak ıstıyorum.dıger ortaklara ve secılmıs mudur e ulasma sansım yok.sırket vergı daıresınde reesen terk gorunuyor.çıkacak olan aftan faydalanabılıp kendı payıma dusen yuzde yırmıbes hısseyı taksıtlendırebılıp sadece kendı payımı odeme ımkanım varmı.....


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    166
    borç size tebliğ edildi mi ? zaman aşımı açısından değerlendirmek gerekir?

  3. #3
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.908
    Vergi borcunda zaman aşımı olmaz. Borç sizindir, ne zamana ait olursa olsun. Şirkette müdür değilseniz, ortak olduğunuz tarihler arasındaki hisse payınıza düşen kısmı ödeyebilirsiniz, vergi affı geldiğinde vergi dairenize müracaat ediniz.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    60
    Tahsil zamanaşımı 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 102. maddesinde düzenlenmiştir. Sözkonusu maddeye göre; ‘Amme alacağı, vadesinin rastladığı takvim yılını takip eden takvim yılı başından itibaren 5 yıl içinde tahsil edilmezse zaman aşımına uğrar. Para cezalarına ait hususi kanunlardaki zamanaşımı hükümleri mahfuzdur.
    Zamanaşımından sonra mükellefin rızaen yapacağı ödemeler kabul olunur.
    ZİNDAN bunu beğendi.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2011
    Mesajlar
    526
    idare zaman aşımını kesmek için v.dairesi ilan tahtasına veya mahalli bir gazeteye ilan verir bu gazete okunmaz ve kimse görmez ama zaman aşımını keser.Bu arada en küçük ödeme yapılırsa zaman aşımını keser diye ödeme yapıldığıda söyleniyor iddia edenler var ben böyle bir duruma düşen müşterim olmadığı için rastlamadım ne derece doğru bilemiyorum.İyi çalışmalar.
    okan.k bunu beğendi.

  6. #6
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.908
    Vergi daireleri hacizli takip gibi çeşitli yollara özelliklede son çare ve en basit olan ilanen tebliğ yaparak bu problemi aşıyorlar, kanunda zamanaşımı olmasına rağmen ben zamanaşımından dolayı vergi borcunu ödemeyene rastlamadım.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    166
    İlanen tebliğ edilmesinin şartları var usul açısından eksiklik yapıyor vergi daireleri ve mahkemede kaybediyorlar eksiklik yaptılarsa,

    öncelikle tebliğ edilme şartı var.

    muhatabın yeri yurdu adresi v.s. belli ise tebliğ etmek zorunda

  8. #8
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.103
    Küçük ödemelerin de zaman aşımını kesmeyeceğine dair yargı kararları mevcut.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    60
    mernis adresi mevcut ise tebligat kanunu mucibince posta ile tebliğgat yapmak zorunda burada ihtiyarilik yok.Vergi Usul Kanunu’nun 103’üncü maddesinde ise “Tebliğin İlanla Yapılacağı Haller” düzenlenmiştir.
    • Muhatabın adresi hiç bilinmezse;Muhatabın bilinen adresi yanlış veya değişmiş olur ve bu yüzden gönderilmiş olan mektup geri gelirse;
    • Başkaca sebeplerden dolayı posta ile tebliğ yapılmasına imkan bulunmazsa(harp,sıkıyönetim gibi);
    • Yabancı memleketlerde bulunanlara tebliğ yapılmasına imkan bulunmazsa;

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Eylül.2011
    Mesajlar
    526
    Ah keşke beyana çağrılarıda tebligat kapsamından çıkarmasa idiler.İşini kaybetmiş batmış bir çok işletme borcu olunca sıkılıyor v.dairesine kapattım bildirimi için uğramıyor sırf işi terk dilekçesi verilmedi diye ödenemeyecek cezalara muhatap oluyor ders verir gibi.Borcu olsada terk dilekçesi verebilir hiç olmazsa ptt ile gönderir yoklamasını yaptırır borç ayrı konu alacağı olan icraya versin alsın.Halbuki beyana çağrı çıksa adam uyanacak terk dilekçesini verecek kurtulacak idarede uğraşmıyacak.Kopmuş iflas etmiş adama o işkolunca en yüksek hasılat elde eden rakibine emsal tarhiyat yapılıyor ve hiç ödenemiyor.İdarenin bu uygulamayı daha mantıklı bir hale getirmesi iki taraf içinde iyi olacaktır.Takip dosyaları azalacaktır.
    Konu Hasan ER tarafından (04.Haziran.2014 Saat 13:55 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Devlete Ne Öderim ?
    Konu Sahibi ercanvenida Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Ağustos.2014, 23:22
  2. GSS Borcumu Ödemeli miyim ?
    Konu Sahibi vacancy33 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 13.Mayıs.2014, 22:28
  3. Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Ocak.2013, 10:54
  4. Bağkur borcumu sildirebilir miyim ?
    Konu Sahibi saq44 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 05.Haziran.2012, 17:23
  5. Bagkur Borcumu Taksitlendirebilirmiyim
    Konu Sahibi tugrul dirier Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Mart.2006, 15:49

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36