kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Maaş İcra Kesintisi Hk

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet,
    icra dairesinden size gelen ilk bildirimde belirtilen rakam üzerinden yıllık %18 e kadar temerrüd faizi işler.
    Kesinti yapıp icra dairesi hesabına yatırdığınız aylık miktardan önce bu işlemiş faizin aylık tutarı alınır, sonra alınan bu faiz için BSMV kesilir, ilave tahsil harcı alınır. Bu kalemler düşüldükten sonra kalan miktar dosyaya borç ödemesi olarak kaydedilir.
    Örneğin size gelen bildirimde borç miktarı 10.000 tl ise, bu rakamın (%18 yıllık = %1,5 aylık fazi demektir) 10.000 x 1,015=
    11.800tl nin aylık miktarı =11.800/12=983tl yapar kabaca. Aylık kesinti miktarınız 983tl nin altında ise, her ay ödeme yapmanıza rağmen toplam borç miktarının azalmak yerine arttığını görürsünüz.
    Fikir paylaşımlarınız için çok teşekkürler sayın keremcem

Her insan, yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı bessy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Kevork;

Borcun ne kadar kaldığının kontrolünü sağlanmam isteniyor. Personelim zaten bu işleri bilmiyor. 3- 4 tane daha sırada bekleyen icrası var. İcra dairesi bilgi vermiyor sistemden kontrolünü yapın diyorlar. Bu durumda benim de yapmam gereken personelin bilgisi dahilinde sistemden bakmak. Bakiyeler farklı olunca sormak istedim. Şimdi ben sistemde görünen bakiyeye göre mi işlem yapacağım yoksa bana gelen belgeye göre mi işlem yapacağım. ?
    Sayın bessy,

Net olarak yazdım aslında, sizden kontrolü isteyen kim ? Sizin elinizde icranın gönderdiği belge var, bu belge ile davranacaksınız, diğer dosyalara da bu belgedeki tutar bitince bilgi verip kesintileri oraya yönlendireceksiniz. İcra dosyasındaki durumun borç sıfırlanana kadar tahsil emri ancak icradan yazılı gelir, siz yasal bir emir olmadan kendi başınıza icra dairesi gibi davranamazsınız. Ne icra dairesi nede borçlu adına böyle bir vekalet üstlenme hakkınız yok. Size bir rakam ve emir geldi, bunu tamamladınızmı göreviniz sona erer. Dosyayı ve borcun durumunu izlemek icra dairesinin görevidir sizin değil.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.bessy,
    yanlışı yapmak isterseniz bu şekilde de yapabilirsiniz elbette.

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın bessy,

Net olarak yazdım aslında, sizden kontrolü isteyen kim ? Sizin elinizde icranın gönderdiği belge var, bu belge ile davranacaksınız, diğer dosyalara da bu belgedeki tutar bitince bilgi verip kesintileri oraya yönlendireceksiniz. İcra dosyasındaki durumun borç sıfırlanana kadar tahsil emri ancak icradan yazılı gelir, siz yasal bir emir olmadan kendi başınıza icra dairesi gibi davranamazsınız. Ne icra dairesi nede borçlu adına böyle bir vekalet üstlenme hakkınız yok. Size bir rakam ve emir geldi, bunu tamamladınızmı göreviniz sona erer. Dosyayı ve borcun durumunu izlemek icra dairesinin görevidir sizin değil.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn.bessy,
    yanlışı yapmak isterseniz bu şekilde de yapabilirsiniz elbette.
    Sayın keremcem,

Yazdıklarımda yanlışın ne olduğunu açıklarsanız sevinirim.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.bessy ,
    size ulaşan maaş haczi yazılarından birindeki içeriği paylaşırmısnız ne yazıyor hep birlikte görelim.

Sayın Kevork ve Keremcem;

İcra yazısında personelimin borcu 5.267 TL olarak geldi. Benden önce iş yerimizde çalışan Personel Uzmanımız icraların takibinin önemli olduğunu sürekli kontrolde tutulması gerektiğini sıkı sıkı tembihledi.
    Bende İcra yazısını kontrol ettiğimde İcra Dairesinin notu olan " Borç miktarı bitmeden önce borçlunun son bakiye borcunu mutlaka sormanız gerekmektedir." yazısına istinaden ilgili icra dairesinden bilgi almak istedim. Onlarda sistemden sorgulamam gerektiğini söylediler. Sistemde personelimin borcu 6151 TL gözüküyordu. Dosya numarasını Dosya tarihini vs. kontrol ettiğimde aynı icra yazısı olduğunu gördüm sormak istedim. Her halükarda ben 8 ay ödememi düzenli bir şekilde yaptım. Sonuçta bu yazı geldiyse benim sorumluluğum altında ödemesini yapmam gerekli.

Şimdi neye göre ödeme yapacağım daha çok aklım karıştı.
    Mantıklı gelen sistemden kontrolünü yapmamız gerektiğini söyleyen icra dairesinin Sistemde gözüken borç bakiyesi.
    Her insan, yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)