Conficker: Dönüşü muhteşem oldu!
Ali Güngör
Bir süredir ortalıkta görünmeyen kabus virüs Conficker'ın dönüşü "muhteşem" oldu...
Resimlerle: Zararlı yazılım canlandırması: İşte PC-virüsleri böyle gözüküyor
Basit bir hata büyük meblalara maloluyorBilgisayar virüslerinin yarattığı zararlara bir yenisi eklendi. Manchester Şehir Meclisi bilgisayar sistemlerine bulaşan Conficker solucanı yüzünden belediye uzun süre trafik cezası kesemedi.

Daha önce gerçekleşen bir olayda, trafik cezası kesmekte kullanılan sistemler yine virüs bulaştığı için kapatılmıştı. Otobüs şeridini yasadışı kullanan ve kameralara yakalanan şoförlere kesilemeyen cezalar büyük maddi kayba neden olmuştu. Yasal gerekçelerle 28 gün kesilmeyen cezalar iptal oluyor. Bu iptal olan 1608 biletin belediyeye maliyeti tam 43.000 pound oldu. Bu 107.500 TL'ye denk geliyor.

Esas zarara yol açan ise bu sistemlerin temizlenmesi için harcanan 600.000 pound oldu. Bu da 1.500.000 TL ediyor! Belediyenin IT bölümünde gelecekte böyle olayları önlemek için alınan önlemlere de bir 600.000 pound daha harcandı. Gereken ek işgücü için harcanan 169.000 pound'u da üzerine ekleyince toplam 1.5 milyon pound'luk bir masraf ortaya çıktı. 4.5 milyon TL, sadece bir virüs yüzünden harcandı.

İşin komik tarafı bu olaydan sonra bürokrasinin artması oldu. Böyle durumlara karşın elektronik belgelerin bir kısmının ekstradan kağıt kopyalarının bulundurulmasına karar verildi. Virüs bulaşmasına sebep olan USB bellekler de yasaklandı ve USB portlar iptal edildi.