Resul KURT

Geçen hafta Güneydoğu?daydım. İşsizliğin en çok etkilediği bölgelerden birisi Güneydoğu. Sanayinin yeni yeni yatırım yaptığı, temel geçim kaynağının halen tarım ve hayvancılık olduğu bir bölge. Tabi kahvehaneleri de unutmamak gerek. İşsizlerin uğrak mekanı kahveler sigara yasağına rağmen tıklım tıklım.
Bölgede herkes sayın Başbakanın açıkladığı teşviklerin yürürlüğe girmesini bekliyor. Özellikle bu yılsonunda 5084 olarak bilinen istihdam teşvikinin bitecek olması bölge yatırımcısını kara kara düşündürüyor. Asgari ücreti bile ödemekte zorlandıklarını ifade eden bölge işadamları, 5084 teşvikinin sona ermesi durumunda kapıya kilit vuracaklarını belirtiyor.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü sevgili hocam Prof. Dr. Mustafa Gündüz?ü ziyaretimde, üniversitelerin bir kentin kalkınmasında ne kadar önemli olduğunu gördüm. Üniversiteler sadece öğrencilerin harcamalarıyla kent ekonomisine canlılık kazandırmaz, aynı zamanda kente yatırımların yönlendirilmesi ve kalkındırılmasında da önemli rol oynarlar.

Bir yandan yatırımcılara rehberlik yaparken, bir yandan da Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı gibi AB fonlarının kullanımına ilişkin rehberlik yapılıyor.
...
Tamamı