kamu işçi maaş

Konu: Memurluğa geçen işçinin kıdem tazminatı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2009
  Mesajlar
  399

  Memurluğa geçen işçinin kıdem tazminatı

  Memurluğa geçen işçinin kıdem tazminatı


  İşçinin kendi iradesiyle ve sınava girip kazanmak suretiyle memur statüsüne geçmiş olması durumunda, iş sözleşmesi işçinin kendi isteği ile sonlandırıldığından dolayı kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesi mümkün olmamaktadır.

  Ancak, kamu kurumuna devlet memuru statüsüyle yapılan atama sonucunda, işçilikte geçen süresinin, memur statüsüyle gerçekleşecek emeklilik sırasında dikkate alınarak emeklilik ikramiyesinin hesabında göz önünde bulundurulacaktır.

  Yargıtay'ın bir kararında belediyede işçi olarak çalışmaktayken memur statüsüne geçen ve emekli sandığından emekli olan davacıya ödenen emekli ikramiyesinin hesabında işçilikte geçen süre dikkate alınması gerektiği belirtilmiştir.

  Yargıtay'ın uygulamasına göre, özelleştirilen işyerinde kapsam dışı statüde çalışan işçinin kendi isteği ile kamu kurumlarına atanması halinde kıdem tazminatına hak kazanması söz konusu olmaz.

  Kıdem tazminatı ne zaman ödenmeli

  İş sözleşmesinin feshedilmesi halinde işçinin iş görme ve işverenin de ücret ödeme yükümlülüğü sona ermektedir. İş sözleşmelerinin sona ermesinde, işçinin ücreti ile sözleşme ve kanundan doğan para ve parayla ölçülmesi mümkün menfaatlerin, iş sözleşmesinin sona ermesi halinde, tam olarak ödenmesi zorunludur.

  Ticaret liseli stajyerler

  Okullar birkaç güne kadar açılacak. Bu arada başta ticaret ve meslek liseleri olmak üzere mesleki eğitim kanunu kapsamındaki öğrencilerin sigortalılığını yazmak gerekti.

  Yirmi ve daha fazla personel çalıştıran işletmeler, çalıştırdıkları personel sayısının yüzde beşinden az, yüzde onundan fazla olmamak üzere mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumu öğrencilerine beceri eğitim yaptırır. Öğrenci sayısının tespitinde kesirler tama iblağ olunur. İşletmelerdeki personel sayısının tespitinde her yılın ocak ayı, yaz mevsiminde faaliyet gösteren işletmelerde temmuz ayı esas alınır. Beceri eğitimi uygulamasına da öğretim yılı başında başlanır.

  Ticaret meslek lisesinden gelecek stajyer öğrenciler '3308 sayılı Mesleki Eğitim' kanununa tabidir. Şirket olarak bu kapsamdaki ticaret lisesinden gelen stajyerlere sigorta yapmamız gerekmemektedir.

  İşletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören öğrenci, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret ödenemez. Yani şu an için (16 yaşından büyüklerde) 207,90 TL'den az olamaz. Bunlar için ayrı bir öğrenci bordrosu düzenlenir.

  Öğrencinin eğitimi sırasında işyerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur.

  Öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır.

  İşletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere sözleşmenin akdedilmesi ile 5510 sayılı Kanunun iş kazaları ve meslek hastalıkları ile hastalık sigortaları hükümleri uygulanır. Sigorta primleri Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine konulan ödenekle karşılanır.

  İşletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere işletmelerce her yıl tatil aylarında bir ay ücretli izin verilir. Ayrıca mazeretleri kabul edilenlere okul müdürlüğünün görüşü alınarak bir aya kadar ücretsiz izin de verilebilir.

  Ticaret ve meslek lisesi gibi okullarda staj döneminde sadece iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası primleri ödenmekte olup, bu sürelerde emekliliğe ilişkin malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primleri ödenmemektedir. Bu nedenle emeklilik başlangıç tarihi olarak kabul edilmeyeceği gibi, gün sayısı olarak da etkisi yoktur.

  Resul KURT

  İnsanın kendi kabiliyetini saklaması, büyük bir kabiliyet işidir.<br />La Rochefoucauld

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Mesajlar
  8

  Ynt: Memurluğa geçen işçinin kıdem tazminatı

  Resul bey merhaba,

  Ticaret lisesindeki öğrenci sigortalılığı için fark ödeyip emekliliğe dahil etmek mümkün olamaz mı? çok teşekkürler

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  1.563

  Ynt: Memurluğa geçen işçinin kıdem tazminatı

  Alıntı Gulsen15 Nickli Üyeden Alıntı
  Resul bey merhaba,

  Ticaret lisesindeki öğrenci sigortalılığı için fark ödeyip emekliliğe dahil etmek mümkün olamaz mı? çok teşekkürler
  Resul Kurt burada değil

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ekim.2008
  Mesajlar
  1.563

  Ynt: Memurluğa geçen işçinin kıdem tazminatı

  Mesleki Eğitimi Kanunu uyarınca çıraklık veya meslek lisesi öğrencisi statüsünde yapılan sigorta, emeklilik açısından bir başlangıç sayılmaz ve emeklilik gün sayısını artırmaz. Çünkü, bunlar için emekliliğe etkisi olan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödenmemektedir.

  Sadece iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık primi ödenir. Staj başlangıcında verilen sigorta sicil numarası bütün sigortalılık döneminde kullanılmakla birlikte başlangıç tarihi olarak dikkate alınmaz. Dolayısıyla, staj döneminde ödenen sigorta primlerinin emekliliğinize bir katkısı bulunmamaktadır.

  Resul KURT


  Fark ödeyerek emekliliğe de dahil edemezsiniz diye biliyorum.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Kasım.2009
  Mesajlar
  8

  Ynt: Memurluğa geçen işçinin kıdem tazminatı

  Hakan bey, teşekkür ederim mesajınız için.

  Ben sigorta kartımdaki tarihin başlangıç tarihi olduğunu sanıyordum. Ne yazık ki öyle değilmiş.. tekrar teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Askerlik Kıdem Tazminatı Ve Memurluğa Atanma
  Konu Sahibi BedelliMemur Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 14.Kasım.2018, 23:12
 2. Memurluğa Geçen İşçinin Kıdem Tazminatı
  Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Eylül.2009, 13:16
 3. emekli olarak çalıştr. işçinin kıdem tazminatı hk.
  Konu Sahibi nonself Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Nisan.2006, 17:38
 4. Sgdp primi ödenerek çalıştırılan işçinin kıdem tazminatı hk.
  Konu Sahibi nonself Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Nisan.2006, 13:49
 5. Sgdp primi ödenerek çalıştırılan işçinin kıdem tazminatı hk.
  Konu Sahibi nonself Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Nisan.2006, 13:10

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36