Acaba maliyeye veya Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olmayan kaç işveren var?

Soruyu kendimize şu şekilde de sorabiliriz; bu ekonomik kriz ortamında işverenler vergi ve sigorta prim borçlarını her ay düzenli ödeyebiliyorlar mı?

Cevabı kişiden kişiye değişse de mali müşavirlik yapmam ve bir işveren olmam münasebeti ile iyi biliyorum ki vergilerini düzenli ödeyen mükellef sayısı yok denecek kadar azaldı. Var olan ekonomik darlık halkımızı da işverenleri de olumsuz etkiledi.

İçinde bulunduğumuz zor günleri atlatabilmek için pek çok ekonomik önlemler alınmakta, paketler açıklanmakta, yeni teşvik kanunları çıkarılmaktadır. Hepsini canı gönülden destekleyip, uygulamaları yerinde buluyoruz.

Maliyenin çözmesi gereken problemlerin en önemlisi bu günlerde acı yüzünü göstermektedir. Vadesinde ödenemeyen vergilere uygulanan gecikme zammı oranı.

Maalesef yıllık %30 olan bu oran; yıllık enflasyonun oranından, Merkez Bankası yıllık faiz oranından, bankaların uyguladığı kredi mevduatı yıllık faiz oranlarından çok yüksektir.

Vergisini ödeyemeyecek bir işveren bankadan kredi kullanıp vergisini ödese maliyeye ödeyeceği gecikme zammından kat be kat daha azını bankaya ödeyecektir.

Zaten işler kesat diyen esnaf, sanayici ne yapsın. İşlerini çevirmek için dahi bu günlerde bankaların önünde kredi çekmek için kuyruk olurken ve dağ fare doğurdu misali beklentisi karşılanmazken birde vergi ve SGK borçlarını ödeyebilmek için mi kuyruk olsun.

Bu sıkıntının acilen giderilmesi gerekmektedir. Daha dün akaryakıta tavan fiyat uygulamasına geçip vatandaşı rahatlatıp, ardından bütçedeki dengeyi koruyabilmek adına yapılan indirimi litre başına vergi tutarlarını arttırarak hazinenin kasasına aktaran maliyenin yapması gereken vergi ve SGK borcu olan işverenlerin ana parasına dokunmadan gecikme zamlarına ve faizlerine bir çözüm bulması ve işverenleri rahatlatarak bu paraları tahsil etmesidir.

İşverenlerimiz bizlerin altın yumurtlayan tavuklarıdır. İşsizlik bu kadar yüksekse, bütçe bu denli açık veriyorsa sebebi ayakta duramayan, kapanan, işleri daralan işverenlerdendir. Onları rahatlatmak, memleketi, ekonomiyi, milleti rahatlatmaktadır.

Maliyeye ve SGK borçlarının ana parası hariç faizleri acilen çözüme kavuşturulmalıdır.

31.07.2009
Murat KÖSEOĞLU