kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
 • 1 Post By OSMANLILAR

Konu: Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2018
  Mesajlar
  1

  Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

  BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
  Emeklilik döneminiz için birikim yapmanız amacıyla kurgulanmış bir sistemdir. Çalışma hayatınız boyunca yapacağınız düzenli katkılar ile emeklilik döneminizde mevcut yaşam standartlarınızı devam ettirebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yatırdığınız katkı payları uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilen emeklilik yatırım fonlarında değerlenir. Birikimleriniz yatırdığınız her katkı payının etkisiyle kartopu gibi büyür. Hem emeklilik yatırım fonlarının kurgulanışı, hem de kartopu etkisi nedeniyle sistem kısa vadeli yatırım için uygun değildir.
  Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yatırdığınız her katkı payının %25’i kadar bir tutar da devlet katkısı olarak hesabınıza eklenir. Bu tutar katılımcının gelir vergisi mükellefi olup olmamasına bakılmaksızın devlet tarafından bireysel emeklilik hesabına yatırılır. Yatırılan bu tutarın hesaplanmasına konu olan katkı paylarının toplamı ilgili dönemin yıllık brüt asgari ücreti kadardır.Emeklilik döneminizde nakit ihtiyacını karşılamak ve hayat standardınızı korumak isteyeceğiniz düşünülürse, uzun vadeli birikim yapmanız faydalı olacaktır.
  Bireysel Emeklilik Sistemi ile aylık, 3 aylık, 6 aylık ve hatta yıllık olarak yatırdığınız paylar, siz emekli olana kadar sizin adınıza birikir. Üstelik mali bir sıkıntı yaşayacak olursanız, durmunuzu dengeye kavuşturana kadar ara verebilir, yatırdığınız katkı payını yeniden belirleyebilir, hatta yatırımlarınızın değerlendirildiği emeklilik şirketini değiştirebilirsiniz.
  İster Bağ-Kur, ister Emekli Sandığı, ister SSK’lı olun, çalışma yaşamınız süresince Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikim yapabilirsiniz. Emekli olduğunuzda ise, bu kurumlardan alacağınız gelire ek olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’nden alacağınız gelir, size “kendi ayaklarınız üzerinde duracağınız” uzun ve güzel bir emeklilik yaşamı sağlar.
  Bireysel Emeklilik Sistemi'nde 56 yaşınızı tamamladıktan ve en az 10 yıl boyunca sistemde kaldıktan sonra emekliliğe hak kazanabilirsiniz.
  SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı zorunlu sigortalardır. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girdiğinizde, bunlardan çıkmanız söz konusu olamaz.

  BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNE OTOMATİK KATILIM

  Otomatik Katılım, 45 yaş altında olan ve özel sektörde veya kamu sektöründe çalışan veya çalışmaya başlayacak kişilerin, otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) dâhil edildiği bir uygulamadır.
  1 Ocak 2017'de hayata geçen Otomatik Katılım uygulamasına dâhil olan her işverenin kanunen, bir emeklilik şirketi ile sözleşme yaparak kriterlere uyan çalışanlarını bu plana dâhil etme zorunluluğu bulunuyor.
  Otomatik Katılım sistemine dahil edilen çalışanların, her ay prime esas kazançlarının veya emeklilik keseneğine esas aylıklarının minimum %3'üne karşılık gelen tutar, Otomatik Katılım planlarına aktarılır. Çalışanlar, sistemde kaldıkça devlet katkısı gibi avantajlardan da faydalanarak emekliliğe yönelik ek tasarruf yapma imkanı elde ederler. Gönüllülük esasına dayalı olan uygulamada, çalışanlar dilerse 2 ay içerisinde herhangi bir kesinti olmadan sistemden çıkış yapabilir.
  Tasarrufu bireysel ve ulusal ölçekte yaygınlaştırmayı hedefleyen Otomatik Katılım ile ekonomiye de uzun vadeli kaynak sağlayıp dalgalanmaların önlenmesine katkıda bulunması bekleniyor.

  Avantajları

  %25 Devlet Katkısı
  -Ödediğiniz katkı payının %25'i oranında verilen devlet katkısı avantajı sunuluyor. Katkı payınızı artırmayı tercih ederek daha fazla devlet katkısı elde edebilirsiniz.
  1.000TL Başlangıç Devlet Katkısı
  2 aylık cayma süresinin sonunda sistemde kalmaya devam ederseniz bir defaya mahsus 1.000 TL başlangıç devlet katkısını hak edebilirsiniz.
  Emeklilikte Maaşa Ek %5 Katkı
  Emekli olduğunuzda birikimlerinizi tek seferde, toplu olarak veya düzenli geri ödeme şeklinde alabilirsiniz. Birikiminizi en az 10 senelik yıllık gelir sigortası olarak almayı tercih ederseniz birikiminizin %5'i kadar ilave devlet katkısı elde edebilirsiniz. Emekliliğe hak kazanmak için sistemde en az 10 yıl kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız yeterlidir.
  Düzenli Tasarruf Yapma Fırsatı
  Katkı payı tutarınız kredi kartınızdan ya da banka hesabınızdan düzenli olarak tahsil edilir. Böylece belirli bir disiplin içinde tasarruf yapma ve emekliliğiniz için birikim yapma fırsatı bulursunuz.
  Değerlenen Birikimler
  Otomatik Katılım sözleşmeniz kapsamında yaptığınız birikimler, emeklilik yatırım fonlarında profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilir. Otomatik Katılım uygulamasında faizli veya faizsiz fon seçeneklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.
  Rahat Emeklilik Dönemi
  Yapacağınız birikimlerle emeklilik döneminiz için ek gelir imkanı elde ederek, emeklilik döneminde çalışmanıza gerek kalmadan yaşam standartlarınızı koruyabilirsiniz.

  Güvenli ve Şeffaf Sistem

  Bireysel Emeklilik şirketlerinin tüm unsurları denetim altındadır. Bireysel emeklilik birikimleriniz emeklilik şirketinde değil, Takasbank nezdinde tutulur. Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında detaylı bilgi için Bireysel Emeklilik Sistemi sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  Otomatik Biriktiren Emeklilik Planı
  • Fon varlıkları; borçlanma araçları, mevduat, hisse senedi gibi yatırım araçlarında değerlendirilir. Fonlardan, yatırım stratejisine bağlı olarak faiz geliri elde edilebilir*.
  • Fon dağılımlarınızda yılda 6 kez değişiklik yapabilirsiniz.
  • Otomatik Katılım sistemine girerken giriş aidatı, sistemden ayrılma durumunda ise herhangi bir ertelenmiş giriş aidatı ya da ücret ödemesi alınmaz. Sistemde bulunduğunuz sürece emeklilik hesabınızdaki birikimler üzerinden Fon İşletim Gider Kesintisi (FİGK) dışında bir kesinti gerçekleşmez.
  • Otomatik Katılım kapsamında siz çalışanlardan; sisteme girerken giriş aidatı, sistemden ayrılma durumunda ise herhangi bir ertelenmiş giriş aidatı ya da ücret ödemesi alınamaz. Sistemde bulunduğuz sürece emeklilik hesabınızdaki birikimler üzerinden Fon İşletim Gider Kesintisi (FİGK) dışında bir kesinti uygulanmaz.
  • Otomatik Biriktiren Emeklilik Planı'nda katkı payınız, prime esas kazancın minimum %3'üne karşılık gelen tutardır. İsterseniz bu tutardan yüksek ödeme yapabilirsiniz. Çalışan olarak bireysel emeklilik katkı payınızı artırmak isterseniz işvereninize bilgi vermeniz gerekmektedir.
  • Ödediğiniz katkı paylarına %25 oranında ek katkı da devlet tarafından yapılacaktır.
  • 2 aylık cayma süresinin sonunda Otomatik Katılım Sistemi'nde kalmayı tercih etmeniz halinde 1.000 TL ilave devlet katkısına hak kazanacaksınız.
  Faizsiz Otomatik Biriktiren Emeklilik Planı
  Otomatik Katılım kapsamındaysanız faizsiz fonların yer aldığı Faizsiz Otomatik Biriktiren Emeklilik Planı seçeneğiyle de rahat bir emeklilik için bugünden birikim yapabilirsiniz!
  • Fon varlıkları, İslami kurallara uygun yatırım araçlarında değerlendirilmektedir. Faiz içermeyecek şekilde, kar/zarar ortaklığı temeline dayanır*.
  • Fon dağılımlarınızda yılda 6 kez değişiklik yapabilirsiniz.
  • Otomatik Katılım kapsamında siz çalışanlardan; sisteme girerken giriş aidatı, sistemden ayrılma durumunda ise herhangi bir ertelenmiş giriş aidatı ya da ücret ödemesi alınamaz. Sistemde bulunduğuz sürece emeklilik hesabınızdaki birikimler üzerinden Fon İşletim Gider Kesintisi (FİGK) dışında bir kesinti uygulanmaz.
  • Otomatik Biriktiren Emeklilik Planı'nda katkı payınız, prime esas kazancın minimum %3'üne karşılık gelen tutardır. İsterseniz bu tutardan yüksek ödeme yapabilirsiniz. Çalışan olarak bireysel emeklilik katkı payınızı artırmak isterseniz işvereninize bilgi vermeniz gerekmektedir.
  • Ödediğiniz katkı paylarına %25 oranında ek katkı da devlet tarafından yapılacaktır.
  • 2 aylık cayma süresinin sonunda Otomatik Katılım Sistemi'nde kalmayı tercih etmeniz halinde 1.000 TL ilave devlet katkısına hak kazanacaksınız.

  OTOMATİK KATILIM NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

  5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununu
  Özel sektörde çalışanların kapsama alınması

  MADDE 6- (1) Bu Yönetmelik kapsamında olup 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre özel sektörde istihdam edilen çalışanlar, bu madde esaslarına göre, işverenin bir veya birden fazla emeklilik şirketi ile imzalamış olduğu sözleşme kapsamında ilgili emeklilik planına dahil edilir.
  (2) Bu çerçevede;
  a) Çalışan sayısı bin ve üzerinde olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/1/2017 tarihinden itibaren,
  b) Çalışan sayısı ikiyüzelli ve üzerinde ancak binden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/4/2017 tarihinden itibaren,
  c) Çalışan sayısı yüz ve üzerinde ancak ikiyüzelliden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/7/2017 tarihinden itibaren,
  ç) Çalışan sayısı elli ve üzerinde ancak yüzden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/1/2018 tarihinden itibaren,
  d) Çalışan sayısı on ve üzerinde ancak elliden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/7/2018 tarihinden itibaren,
  e) Çalışan sayısı beş ve üzerinde ancak ondan az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/1/2019 tarihinden itibaren,
  bu Yönetmelik kapsamında otomatik olarak emeklilik planına dahil edilir. denilmiştir.

  HANGİ ÇALIŞANLAR KAPSAMA DAHİL EDİLECEKTİR ?

  -TC vatandaşı veya mavi kart sahibi
  -45 yaşını doldurmamış
  -Kamu sektörü çalışanları (4c)
  -Özel sektör çalışanları (4a) (Bakanlar Kurulu Kararı tarafından belirlenmiş işyerinde bulunan çalışan sayısı göz önüne alınarak dâhil edilecektir)
  -4b kapsamındaki çalışanlar sisteme dâhil değildir.

  ÇALIŞANLAR OTOMATİK KATILIM SİSTEMİNE NASIL DAHİL OLACAKLARDIR ?

  Otomatik katılım sistemine dâhil olan her işveren, çalışanları adına bir emeklilik şirketi ile sözleşme yapmak ve mevzuattaki kriterlere uyan çalışanları bu plana dâhil etmekle yükümlüdür.
  İşveren, çalışanların sisteme dâhil olması için, gerekli tüm bilgileri hazırlayarak emeklilik şirketine bildirecek ve aylık bu datayı emeklilik şirketine iletecektir. İşveren, çalışanların maaşlarından prime esas kazancın veya emeklilik keseneğine esas aylığın minimum %3'ü olmak kaydıyla kesinti yaparak, bu tutarı en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü emeklilik şirketine aktaracak.

  ÇALIŞANIN AYLIK ÖDEMESİ GEREKEN KATKI PAYI NE KADARDIR ?

  -Çalışan katkı payı, prime esas kazancın veya emeklilik keseneğine esas aylığın minimum %3'üne karşılık gelen tutardır. Çalışan bu tutardan daha yüksek tutarda ödeme yapmak isterse işverenine bilgi vermelidir.

  ÇALIŞANIN KATKI PAYININ HESAPLANMASI

  Çalışanların ücretinden işveren tarafından kesilecek çalışan katkı payı tutarı, ilgisine göre prime esas kazancın veya emeklilik keseneğine esas aylığın % 3 (yüzde üç) oranında hesaplanır. Bu şekilde hesaplanan çalışan katkı payı tutarının virgülden sonraki kısmı dikkate alınmaz.

  ÇALIŞANLARA DEVLET TARAFINDAN VERİLEKCEK KATKILAR NELERDİR?

  -Çalışanın ödediği katkı payının %25'i oranında verilen devlet katkısı
  -2 aylık cayma süresinin sonunda sistemde kalmayı tercih etmeleri halinde 1000 TL başlangıç devlet katkısı
  -Emeklilik döneminde birikimini en az 10 senelik yıllık gelir sigortası olarak almayı tercih eden çalışanlara ise birikiminin %5'i kadar ilave devlet katkısı.

  ÇALIŞANLAR EMEKLİLİK HAKKINI NASIL ELDE EDEBİLİRLER ?

  -Otomatik katılım sisteminde en az 10 yıl bulunan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar emeklilik hakkı kazanır.

  ÇALIŞAN BİRİKİMİNİ NASIL ALABİLİR

  Çalışanlar birikimini 3 yolla alabilir:
  Toplu Para: Nakit olarak alabilmektedir.
  Programlanmış Geri Ödeme: Kendi belirleyeceği tutarda emekli maaşı şeklinde alır ve parasının tamamı sonlanıncaya kadar devam eder.
  Yıllık Gelir Sigortası: Ömür boyu emekli maaşı şeklinde alır.

  Son olarak ise Birikimler TAKASBANK nezdinde tutulmaktıdır.

  Kaynakça:
  -02 Ocak 2017 Tarihli Resmi Gazete
  -www.avivasa.com.tr
  -Garanti Bireysel Emeklilik Sistemi
  -http://forum.alomaliye.com
  -muhasebenet.net

  YAZAR KAYNAĞI BİLDİRİLMEDEN PAYLAŞILMASI YASAKTIR .

  SMMM YARDIMCISI
  YUNUS EMRE ÜNSAL
  Konu OSMANLILAR tarafından (15.Temmuz.2018 Saat 16:24 ) değiştirilmiştir.
  admin bunu beğendi.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2018
  Mesajlar
  2
  Alıntı OSMANLILAR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
  Emeklilik döneminiz için birikim yapmanız amacıyla kurgulanmış bir sistemdir. Çalışma hayatınız boyunca yapacağınız düzenli katkılar ile emeklilik döneminizde mevcut yaşam standartlarınızı devam ettirebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yatırdığınız katkı payları uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilen emeklilik yatırım fonlarında değerlenir. Birikimleriniz yatırdığınız her katkı payının etkisiyle kartopu gibi büyür. Hem emeklilik yatırım fonlarının kurgulanışı, hem de kartopu etkisi nedeniyle sistem kısa vadeli yatırım için uygun değildir.
  Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yatırdığınız her katkı payının %25’i kadar bir tutar da devlet katkısı olarak hesabınıza eklenir. Bu tutar katılımcının gelir vergisi mükellefi olup olmamasına bakılmaksızın devlet tarafından bireysel emeklilik hesabına yatırılır. Yatırılan bu tutarın hesaplanmasına konu olan katkı paylarının toplamı ilgili dönemin yıllık brüt asgari ücreti kadardır.Emeklilik döneminizde nakit ihtiyacını karşılamak ve hayat standardınızı korumak isteyeceğiniz düşünülürse, uzun vadeli birikim yapmanız faydalı olacaktır.
  Bireysel Emeklilik Sistemi ile aylık, 3 aylık, 6 aylık ve hatta yıllık olarak yatırdığınız paylar, siz emekli olana kadar sizin adınıza birikir. Üstelik mali bir sıkıntı yaşayacak olursanız, durmunuzu dengeye kavuşturana kadar ara verebilir, yatırdığınız katkı payını yeniden belirleyebilir, hatta yatırımlarınızın değerlendirildiği emeklilik şirketini değiştirebilirsiniz.
  İster Bağ-Kur, ister Emekli Sandığı, ister SSK’lı olun, çalışma yaşamınız süresince Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikim yapabilirsiniz. Emekli olduğunuzda ise, bu kurumlardan alacağınız gelire ek olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’nden alacağınız gelir, size “kendi ayaklarınız üzerinde duracağınız” uzun ve güzel bir emeklilik yaşamı sağlar.
  Bireysel Emeklilik Sistemi'nde 56 yaşınızı tamamladıktan ve en az 10 yıl kadın boyunca sistemde kaldıktan sonra emekliliğe hak kazanabilirsiniz.
  SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı zorunlu sigortalardır. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girdiğinizde, bunlardan çıkmanız söz konusu olamaz.

  BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNE OTOMATİK KATILIM

  Otomatik Katılım, 45 yaş altında olan ve özel sektörde veya kamu sektöründe çalışan veya çalışmaya başlayacak kişilerin, otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) dâhil edildiği bir uygulamadır.
  1 Ocak 2017'de hayata geçen Otomatik Katılım uygulamasına dâhil olan her işverenin kanunen, bir emeklilik şirketi ile sözleşme yaparak kriterlere uyan çalışanlarını bu plana dâhil etme zorunluluğu bulunuyor.
  Otomatik Katılım sistemine dahil edilen çalışanların, her ay prime esas kazançlarının veya emeklilik keseneğine esas kadınlar aylıklarının minimum %3'üne karşılık gelen tutar, Otomatik Katılım planlarına aktarılır. Çalışanlar, sistemde kaldıkça devlet katkısı gibi avantajlardan da faydalanarak emekliliğe yönelik ek tasarruf yapma imkanı elde ederler. Gönüllülük esasına dayalı olan uygulamada, çalışanlar dilerse 2 ay içerisinde herhangi bir kesinti olmadan sistemden çıkış yapabilir.
  Tasarrufu bireysel ve ulusal ölçekte yaygınlaştırmayı hedefleyen Otomatik Katılım ile ekonomiye de uzun vadeli kaynak sağlayıp dalgalanmaların önlenmesine katkıda bulunması bekleniyor.

  Avantajları

  %25 Devlet Katkısı
  -Ödediğiniz katkı payının %25'i oranında verilen devlet katkısı avantajı sunuluyor. Katkı payınızı artırmayı tercih ederek daha fazla devlet katkısı elde edebilirsiniz.
  1.000TL Başlangıç Devlet Katkısı
  2 aylık cayma süresinin sonunda sistemde kalmaya devam ederseniz bir defaya mahsus 1.000 TL başlangıç devlet katkısını hak edebilirsiniz.
  Emeklilikte Maaşa Ek %5 Katkı
  Emekli olduğunuzda birikimlerinizi tek seferde, toplu olarak veya düzenli geri ödeme şeklinde alabilirsiniz. Birikiminizi en az 10 senelik yıllık gelir sigortası olarak almayı tercih ederseniz birikiminizin %5'i kadar ilave devlet katkısı elde edebilirsiniz. Emekliliğe hak kazanmak için sistemde en az 10 yıl kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız yeterlidir.
  Düzenli Tasarruf Yapma Fırsatı
  Katkı payı tutarınız kredi kartınızdan ya da banka hesabınızdan düzenli olarak tahsil edilir. Böylece belirli bir disiplin içinde tasarruf yapma ve emekliliğiniz için birikim yapma fırsatı bulursunuz.
  Değerlenen Birikimler
  Otomatik Katılım sözleşmeniz kapsamında yaptığınız birikimler, emeklilik yatırım fonlarında profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilir. Otomatik Katılım uygulamasında faizli veya faizsiz fon seçeneklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.
  Rahat Emeklilik Dönemi
  Yapacağınız birikimlerle emeklilik döneminiz için ek gelir imkanı elde ederek, emeklilik döneminde çalışmanıza gerek kalmadan yaşam standartlarınızı koruyabilirsiniz.

  Güvenli ve Şeffaf Sistem

  Bireysel Emeklilik şirketlerinin tüm unsurları denetim altındadır. Bireysel emeklilik birikimleriniz emeklilik şirketinde değil, Takasbank nezdinde tutulur. Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında detaylı bilgi için Bireysel Emeklilik Sistemi sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  Otomatik Biriktiren Emeklilik Planı
  • Fon varlıkları; borçlanma araçları, mevduat, hisse senedi gibi yatırım araçlarında değerlendirilir. Fonlardan, yatırım stratejisine bağlı olarak faiz geliri elde edilebilir*.
  • Fon dağılımlarınızda yılda 6 kez değişiklik yapabilirsiniz.
  • Otomatik Katılım sistemine girerken giriş aidatı, sistemden ayrılma durumunda ise herhangi bir ertelenmiş giriş aidatı ya da ücret ödemesi alınmaz. Sistemde bulunduğunuz sürece emeklilik hesabınızdaki birikimler üzerinden Fon İşletim Gider Kesintisi (FİGK) dışında bir kesinti gerçekleşmez.
  • Otomatik Katılım kapsamında siz çalışanlardan; sisteme girerken giriş aidatı, sistemden ayrılma durumunda ise herhangi bir ertelenmiş giriş aidatı ya da ücret ödemesi alınamaz. Sistemde bulunduğuz sürece emeklilik hesabınızdaki birikimler üzerinden Fon İşletim Gider Kesintisi (FİGK) dışında bir kesinti uygulanmaz.
  • Otomatik Biriktiren Emeklilik Planı'nda katkı payınız, prime esas kazancın minimum %3'üne karşılık gelen tutardır. İsterseniz bu tutardan yüksek ödeme yapabilirsiniz. Çalışan olarak bireysel emeklilik katkı payınızı artırmak isterseniz işvereninize bilgi vermeniz gerekmektedir.
  • Ödediğiniz katkı paylarına %25 oranında ek katkı da devlet tarafından yapılacaktır.
  • 2 aylık cayma süresinin sonunda Otomatik Katılım Sistemi'nde kalmayı tercih etmeniz halinde 1.000 TL ilave devlet katkısına hak kazanacaksınız.
  Faizsiz Otomatik Biriktiren Emeklilik Planı
  Otomatik Katılım kapsamındaysanız faizsiz fonların yer aldığı Faizsiz Otomatik Biriktiren Emeklilik Planı seçeneğiyle de rahat bir emeklilik için bugünden birikim yapabilirsiniz!
  • Fon varlıkları, İslami kurallara uygun yatırım araçlarında değerlendirilmektedir. Faiz içermeyecek şekilde, kar/zarar ortaklığı temeline dayanır*.
  • Fon dağılımlarınızda yılda 6 kez değişiklik yapabilirsiniz.
  • Otomatik Katılım kapsamında siz çalışanlardan; sisteme girerken giriş aidatı, sistemden ayrılma durumunda ise herhangi bir ertelenmiş giriş aidatı ya da ücret ödemesi alınamaz. Sistemde bulunduğuz sürece emeklilik hesabınızdaki birikimler üzerinden Fon İşletim Gider Kesintisi (FİGK) dışında bir kesinti uygulanmaz.
  • Otomatik Biriktiren Emeklilik Planı'nda katkı payınız, prime esas kazancın minimum %3'üne karşılık gelen tutardır. İsterseniz bu tutardan yüksek ödeme yapabilirsiniz. Çalışan olarak bireysel emeklilik katkı payınızı artırmak isterseniz işvereninize bilgi vermeniz gerekmektedir.
  • Ödediğiniz katkı paylarına %25 oranında ek katkı da devlet tarafından yapılacaktır.
  • 2 aylık cayma süresinin sonunda Otomatik Katılım Sistemi'nde kalmayı tercih etmeniz halinde 1.000 TL ilave devlet katkısına hak kazanacaksınız.

  OTOMATİK KATILIM NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

  5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununu
  Özel sektörde çalışanların kapsama alınması

  MADDE 6- (1) Bu Yönetmelik kapsamında olup 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre özel sektörde istihdam edilen çalışanlar, bu madde esaslarına göre, işverenin bir veya birden fazla emeklilik şirketi ile imzalamış olduğu sözleşme kapsamında ilgili emeklilik planına dahil edilir.
  (2) Bu çerçevede;
  a) Çalışan sayısı bin ve üzerinde olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/1/2017 tarihinden itibaren,
  b) Çalışan sayısı ikiyüzelli ve üzerinde ancak binden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/4/2017 tarihinden itibaren,
  c) Çalışan sayısı yüz ve üzerinde ancak ikiyüzelliden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/7/2017 tarihinden itibaren,
  ç) Çalışan sayısı elli ve üzerinde ancak yüzden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/1/2018 tarihinden itibaren,
  d) Çalışan sayısı on ve üzerinde ancak elliden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/7/2018 tarihinden itibaren,
  e) Çalışan sayısı beş ve üzerinde ancak ondan az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/1/2019 tarihinden itibaren,
  bu Yönetmelik kapsamında otomatik olarak emeklilik planına dahil edilir. denilmiştir.

  HANGİ ÇALIŞANLAR KAPSAMA DAHİL EDİLECEKTİR ?

  -TC vatandaşı veya mavi kart sahibi
  -45 yaşını doldurmamış
  -Kamu sektörü çalışanları (4c)
  -Özel sektör çalışanları (4a) (Bakanlar Kurulu Kararı tarafından belirlenmiş işyerinde bulunan çalışan sayısı göz önüne alınarak dâhil edilecektir)
  -4b kapsamındaki çalışanlar sisteme dâhil değildir.

  ÇALIŞANLAR OTOMATİK KATILIM SİSTEMİNE NASIL DAHİL OLACAKLARDIR ?

  Otomatik katılım sistemine dâhil olan her işveren, çalışanları adına bir emeklilik şirketi ile sözleşme yapmak ve mevzuattaki kriterlere uyan çalışanları bu plana dâhil etmekle yükümlüdür.
  İşveren, çalışanların sisteme dâhil olması için, gerekli tüm bilgileri hazırlayarak emeklilik şirketine bildirecek ve aylık bu datayı emeklilik şirketine iletecektir. İşveren, çalışanların maaşlarından prime esas kazancın veya emeklilik keseneğine esas aylığın minimum %3'ü olmak kaydıyla kesinti yaparak, bu tutarı en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü emeklilik şirketine aktaracak.

  ÇALIŞANIN AYLIK ÖDEMESİ GEREKEN KATKI PAYI NE KADARDIR ?

  -Çalışan katkı payı, prime esas kazancın veya emeklilik keseneğine esas aylığın minimum %3'üne karşılık gelen tutardır. Çalışan bu tutardan daha yüksek tutarda ödeme yapmak isterse işverenine bilgi vermelidir.

  ÇALIŞANIN KATKI PAYININ HESAPLANMASI

  Çalışanların ücretinden işveren tarafından kesilecek çalışan katkı payı tutarı, ilgisine göre prime esas kazancın veya emeklilik keseneğine esas aylığın % 3 (yüzde üç) oranında hesaplanır. Bu şekilde hesaplanan çalışan katkı payı tutarının virgülden sonraki kısmı dikkate alınmaz.

  ÇALIŞANLARA DEVLET TARAFINDAN VERİLEKCEK KATKILAR NELERDİR?

  -Çalışanın ödediği katkı payının %25'i oranında verilen devlet katkısı
  -2 aylık cayma süresinin sonunda sistemde kalmayı tercih etmeleri halinde 1000 TL başlangıç devlet katkısı
  -Emeklilik döneminde birikimini en az 10 senelik yıllık gelir sigortası olarak almayı tercih eden çalışanlara ise birikiminin %5'i kadar ilave devlet katkısı.

  ÇALIŞANLAR EMEKLİLİK HAKKINI NASIL ELDE EDEBİLİRLER ?

  -Otomatik katılım sisteminde en az 10 yıl bulunan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar emeklilik hakkı kazanır.

  BES hakkında çok faydalı bir bilgi teşekkürler hocam.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ekim.2018
  Mesajlar
  43
  Bu bilgiler çok işime yaradı teşekkürler.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mart.2019
  Mesajlar
  1
  Merhaba, şirketimize yeni personel alındı.Bu personel engelli olduğu için 43 yaşında ama emekli sisteme dahil etmeli miyim? Yoksa emekli olduğu için BES dışında mı kalıyor?
  Teşekkürler.İyi günler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ücretli Çalışanlarda Bireysel Emeklilik Sistemi
  Konu Sahibi şule Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 22.Ocak.2013, 14:10
 2. Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Özel Sağlık Sigortası
  Konu Sahibi nisanda_sen Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 17.Ocak.2013, 11:08
 3. Gelir vergisi kanunu - 83 /2012-5 Bireysel Emeklilik Sistemi - 3
  Konu Sahibi Smmm ORHAN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 11.Temmuz.2012, 13:49
 4. Bireysel Emeklilik Sistemi
  Konu Sahibi baki önder Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Kasım.2009, 12:47
 5. bireysel emeklilik sistemi
  Konu Sahibi fatmanur Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 07.Haziran.2006, 16:42

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36