taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Damga Vergisi Kanunu

  1. #1
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.915

    Damga Vergisi Kanunu

    Merhaba;
    Damga vergisi ile ilgili 2 tane sorum var, yardımcı olabilirseniz sevinirim.Teşekkürler.


    Soru1.İki şirket sözleşme yapıyorlar aralarında, bu durumda damga vergisini kim öder.?Hizmeti yapacak kişimi hizmeti alacak kişimi.?

    Soru2.Diyelimki bir sözleşmede opsiyon sözkonusu.Bu durumda hangi tutar üzerinden damga vergisi kestirmek gerekir.?Örnek vereyim: Bir hizmetin yapılması karşılığında sözleşme yapılıyor, 50.000,00-ytl bedelli.Ancak şöyle de bir madde konuyor, eğerki hizmetten memnun kalınırsa bir sonraki ay hizmet devam ettirilecek ve bedel 200.000,00-ytl ye çıkacak.



    Kolay gelsin.
    Teşekkürler.


  2. #2
    NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN Guest

    Ynt: Damga Vergisi Kanunu

    1- damga vergisini,sözleşme hükümlerinden çıkar sağlayacak kişi/kişiler öder.yani
    hizmeti veren öder.ama bazı becerebilenler, karşı tarafada ödettirebiliyor.
    2- 50.000.00 ytl sözleşme hangi tarihler arasında yapıldıysa,onun toplamı üzerinden
    damga verginizi ödersiniz. şayet;hizmetten memnun kalınıpta ,sözleşme devam
    ederse yeni fiyat üzerinden hesaplanacak aradaki fark damga vergisini ödersiniz.
    sözleşme devam etmezse,zaten ikinci d.v.de doğmaz.
    Ayrıca sözleşmeye, d.v.ile ilgili açıklayıcı bir maddede koyabilirsiniz.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Damga Vergisi Kanunu


    Merhabalar

    1. sorunun cevabı:

    Damga vergisi kağıtlardan alınır. Mükellefi ise kağıtları imza edenlerdir. DVK. Md.3.) Hizmetle alakası yoktur. İmza edilen kağıt kaç adet ise vergi de o kadar artar.(DVK. Md.5.) Tahakkuk eden vergiyi kimin ödeyeceği taraflar arasında kararlaştırılabilir. Ancak bu vergi dairesini bağlamaz.

    2. sorunun cevabı:

    Verdiğiniz örneğe göre damga vergisinin matrahı 250.000 YTL olur. (Damga vergisi kanunun 4. maddesini okuyunuz.)
    ..............................



  4. #4
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.915

    Ynt: Damga Vergisi Kanunu

    Kağıtların Mahiyetlerinin Tayini
    Madde No 4
    Kapsam
    Bir kağıdın tabi olacağı verginin tayini için o kağıdın mahiyetine bakılır ve buna göre tabloda yazılı vergisi bulunur.
    Kağıtların mahiyetlerinin tayininde, şekli kanunlarda belirtilmiş olanlarda kanunlardaki adlarına, belirtilmemiş olanlarda üzerlerindeki yazının tazammun ettiği hüküm ve manaya bakılır.

    Mahiyeti tayin edilmek istenen kağıt üzerinde başka bir kağıda atıf yapılmışsa, atıf yapılan kağıdın hükümlerine nazaran iktisap ettiği mahiyete göre vergi alınır.

    ------------------------

    Aslında Opsiyonun olduğu yerde henüz hizmetin ifasının yapılması konusunda anlaşmanın sağlanmadığını anlıyoruz.Yani ilk şart olursa ikinci şarta geçilecek.Ya birinci şart olmazsa, bu durumda yapılmamış bir iş için damga vergisi ödenecek.Buradaki tutarda ufak rakamlar değil onun için üzerinde duruyoruz.Madde 4 te.

    "Kağıtların mahiyetlerinin tayininde, şekli kanunlarda belirtilmiş olanlarda kanunlardaki adlarına, belirtilmemiş olanlarda üzerlerindeki yazının tazammun ettiği hüküm ve manaya bakılır. "

    cümlesindeki tazammun kelimesini araştırdım.Kelimenin anlamı mantık, içleme çıkıyor.Bu durumda kesin bir ibare varsa kanunda belirtilmiş maddelere göre hareket edilir kesin bir ibare yok ise sözleşmenin içeriğine mantığına göre hareket edilir diyebiliriz sanırım.Sizce yanılıyormuyum
    nedersiniz.?

    bu şekilde düşünüp uygulasak yanlışmı olur.?







  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Damga Vergisi Kanunu


    ?Tazammun? kelimesinin anlamı içermek, içine almak demektir. Sizin bahsettiğiniz anlaşmada ileriye dönük olarak bir anlaşma söz konusudur ve bu da verginin konusuna girmektedir. Esasen bu durumda ?bir ve aynı asıldan doğma? söz konusudur. Buna göre olaya Damga Vergisi Kanununun 6. maddesi ikinci fıkrası hükmünün uygulanması gerekir.

    Bahsi geçen fıkrada:

    ?Bir kağıtta toplanan akit veya işlemler birbirine bağlı ve bir asıldan doğmuş iseler, sadece en yüksek vergi alınmasını gerektiren akit veya işlem üzerinden vergi alınır.?

    Denilmektedir. Buna göre yüksek olan işlem 200.000 YTL olduğundan verginin bu tutar üzerinden alınması gerekir.
    ..............

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Damga Vergisi Mükellefinin Kira Sözleşmesine Ait Damga Vergisi Tahakkuku
    Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 21
    Son Mesaj : 15.Ocak.2018, 23:26
  2. Kdv , İş Kanunu Ve Damga Vergisi Kanunu
    Konu Sahibi Pritt Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Şubat.2015, 09:12
  3. Cevap: 4
    Son Mesaj : 12.Kasım.2014, 14:20
  4. Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 56)
    Konu Sahibi artcrimes Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 01.Ocak.2013, 11:29
  5. Damga Vergisi Kanunu
    Konu Sahibi önmuhasebeci Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Ekim.2012, 16:49

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36