taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Damga Vergisi

  1. #1
    rasmmm80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    rasmmm80 Guest

    Damga Vergisi

    iyi günler diliyorum; bilindiği gibi damga vergisinin mükellefi kağıtları imza edenlerdir, acaba bi iş yapım sözleşmesine bi madde konularak; mesela ' bu sözleşmeye ait vergi,resim,harçlar yükleniciye aittir' denilmek suretiyle damga vergisi ödemekten kurtulabilirmiyiz, yani ödememiz gereken damga vergisini karşı tarafa yükleyebilirmiyiz,bunla ilgili tebliğ sirkü v.s.mevzuatta bi yazı varmıdır? iyi çalışmalar


  2. #2
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.915

    Ynt: Damga Vergisi

    Bildiğim kadarıyla bu şekilde bir yazı, madde vs.. yok.Damga vergisi kanununda düzenlenip imzalanan her sözleşme için damga vergisi hesaplanır ve kaç kişi olurlarsalar olsunlar taraflar hep birlikte damga vergisini ödemekle yükümlüdürler ve vergi daireside kimin ödiyeceğine karışmaz deniyor.

    Siz eğer bu maddeleri koyupta karşı tarafa ödettirebiliyorsanız sorun yoktur derim.




    Kolay gelsin.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    109

    Ynt: Damga Vergisi


    vergi kanunları hakkında tarafların birbirleriyle yaptıkları anlaşmalar devleti bağlamaz
    kanun kime mükellefiyet ve sorumluluk yüklemişse mükellef ve sorumlu kişi odur
    siz onu sözleşmeyle değiştiremezsiniz
    ancak, damga vergisinin tamamını karşı taraf ödemişse sizin adınıza da ödeme yapılmış demektir

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    9

    Ynt: Damga Vergisi

    vergi dairesi tarafların her ikisininde ayrı ayrı damga vergisi ödemesi gerektiğini bildiriyor.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2007
    Mesajlar
    81

    Ynt: Damga Vergisi

    Madde 3
    Mükellef
    Damga Vergisinin mükellefi kağıtları imza edenlerdir.
    Resmi dairelerle kişiler arasındaki işlemlere ait kağıtların Damga Vergisini kişiler öder.

    Yabancı memleketlerle Türkiye`deki yabancı elçilik ve konsolosluklarda düzenlenen kağıtların vergisini, Türkiye`de bu kağıtları resmi dairelere ibraz eden, üzerlerinde devir veya ciro işlemleri yapanlar veya herhangi bir suretle hükümlerinden faydalananlar öderler. Ancak bunlardan ticari veya mütedavil kağıt mahiyetinde bulunanların vergisini, bunları en evvel satan veya kabul veya başka suretle kullanan kişiler öderler.

    SMMM ÖNDER ÖZSOY<br />ozsoy_1973@hotmail.com

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. A.Ş. Damga Vergisi
    Konu Sahibi mustafakutlu Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Aralık.2018, 21:09
  2. Damga Vergisi Mükellefinin Kira Sözleşmesine Ait Damga Vergisi Tahakkuku
    Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 21
    Son Mesaj : 15.Ocak.2018, 23:26
  3. Damga Vergisi Hk.
    Konu Sahibi KARADAG Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Kasım.2006, 16:53
  4. Damga Vergisi Hk.
    Konu Sahibi KARADAG Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 23.Kasım.2006, 12:06
  5. Bilançoya Ait Damga Vergisinin Damga Vergisi Mükellefiyeti A
    Konu Sahibi muratsayar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Nisan.2006, 10:04

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36