taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Konut Kooperatifi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    140

    Konut Kooperatifi



    iyi günler birkonut kooperatifinde kat karşılığında vatandaşlardan arsalarını aldık ve sözleşme imzalayacağız. Ancak sözleşme imzalamadan önce bir sorum olacak şimdi bir kişinin arsası 1000 m2 ona toplam 10 daire vereceğiz bu kişi aynı zamanda da kooperatif kurucusunun babası olmaktadır. hemen arka tarafında bulunan arsa sahibininde arsası da 1000 m2 o kişiyede 3 daire verceğiz şimdi bizi incelemeye gelen bir müfettiş bu durumu sormuş olsa biz ne gibi bir cevap verebiliriz yada bize böyle paylaşım yapmamızdan dolayı her hangi bir ceza gelebilirmi ? Birde bizi yani konut kooperatifini kimler denetler denetlemede de böyle bir soru sorabilirler mi ?
    cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim üstadlar herkese iyi çalışmalar...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    552

    Ynt: Konut Kooperatifi

    ben bu konuda her hangi bir tuhaflık görmedim.Neticede arka tarafta kalan 1000 m2 nin arsa yeri değişik ve değersiz gözüküyor.koop. kurucusu babasının arsasınıda değerlendirebilir.
    Denetlemelere gelince,vergi ve ssk hususundaki; belediyedeki konuları zaten biliyorsunuzdur.
    Ancak tehlikeli olanı Ticaret bakanlığından teftiş istenmesidir.Onlar gelirse en ince ayrıntısına kadar bakıyorlar:Hatanız varsa katiyen kaçırmazlar.
    Bu yüzden de kolay kolay gelmezler.Ancak ihbar hariç.....Gelincede tozu dumana katıyolar
    Kolay gelsin
    Dünyaya gelirken herkes gülerken sen ağlıyordun,ÖNEMLİ olan; Dünyadan giderken sen gülerken herkesin ağlamasıdır

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Konut Kooperatifi


    Merhabalar

    1163 sayılı Kooperatifler kanununun 59/5. maddesinde:

    ?Yönetim kurulu üyeleri ve kooperatif personeli ortaklık işlemleri dışında kendisi veya başkası namına, bizzat veya dolaylı olarak kooperatifle kooperatif konusuna giren bir ticari muamele yapamaz.?

    Denilmektedir.

    Kanunda her ne kadar usul ve füru ile ticari muamele yapılmayacağı konusunda bir hüküm yoksa da, yöneticinin usul ve Füruu ile yaptığı ticari işlemler, özellikle emsaline nazaran fahiş bir fiyat ortaya koyuyorsa dolaylı ticari muamele sayılır. Ancak, bu konuda karar verecek olan kooperatif oraklarıdır. Eğer bu işleme rıza gösterirlerse mesele yoktur.

    Öte yandan, Konut Yapı Kooperatifi Örnek Anasözleşmesinin 48. maddesinde yer alan ?Yönetim Kurulu üyeleri, kendi kusurlarından ileri gelen zararlardan müteselsilen sorumlu olup, kooperatife tazmin etmekle yükümlüdürler? hükmü doğrultusunda yapılacak ilk genel kurul toplantısında söz konusu yönetim kurulu üyeleri aleyhine dava açılması konusunda karar alınması da imkan dahilindedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Konut Yapı Kooperatifi KDV İndirimi
    Konu Sahibi stimur41 Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 29.Nisan.2011, 08:57
  2. Konut Yapı Kooperatifi
    Konu Sahibi metintacer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 08.Temmuz.2010, 11:35
  3. Konut Yapı Kooperatifi
    Konu Sahibi haktan Forum Borçlar Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 30.Ekim.2008, 11:20
  4. Konut Yapı Kooperatifi Fesih
    Konu Sahibi aykut111 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Eylül.2007, 16:23
  5. Konut Yapı Kooperatifi
    Konu Sahibi tkank Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Haziran.2007, 22:55

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36