taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: İş Yeri Kira Kontratlarında D.V Binde 1,5x2 mi ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    148

    İş Yeri Kira Kontratlarında D.V Binde 1,5x2 mi ?

    merhaba arkadaşlar,
    şirketin kira artışı ile ilgili düzenlemiş olduğum d.v. beyannamesinde yıllık kira tutarını 0,0015 ile çarpıp vergi dairesine götürdüm. hesapladığım verginin 2 katını aldılar. böyle bir uygulama var mı? kanuni dayanağı nedir? yardımlarınızı bekliyorum. Kolay gelsin..

    Saygılarımla

    saygılarımla

  2. #2
    NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

    Ynt: işyeri kira kontratlarında d.v binde 1,5x2 mi ?

    kira kontratında d.v.oranı %0 1,5
    kontratta kefil varsa yukarıdaki orana %0 7,5 daha ekleyerek hesabınızı yapmalısınız.

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.407

    Ynt: işyeri kira kontratlarında d.v binde 1,5x2 mi ?

    Evet %,015 ama hem kiracı hem de kiraya veren için uygulanıyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    81 Guest

    Ynt: işyeri kira kontratlarında d.v binde 1,5x2 mi ?

    Merhaba,

    Damga Vergisi Kanunu'nun 5. maddesi hükmüne göre, bir nüshadan fazla olarak düzenlenen kağıtların her nüshası ayrı ayrı ve aynı nispette damga vergisine tabi. Aynı Kanunun 7. maddesine göre de, düzenlenen kağıtlarda birden fazla imzanın olması, ödenecek damga vergisinin miktarının artmasına neden olmaz. Ancak, sözleşmenin damga vergisinden imza edenlerin tamamı müteselsilen sorumlu olurlar. Kanuna ekli (1) Sayılı Tablonun I- Akitlerle İlgili Kağıtlar bölümünün (A/2) fıkrasında, kira sözleşmelerinin, sözleşme süresine göre kira bedeli üzerinden binde 1,5 nispetinde damga vergisine tabi olduğu belirtilmiştir.
    Tüm bu yasal düzenlemelere göre, kira sözleşmesinin iki nüsha düzenlenmiş olması nedeniyle, verginin mükellefi hem siz hem de kiracı oluyor. Şirketinizle kiracı şirket arasında yapılan kira sözleşmesinde belirtilen sözleşme süresine göre hesaplanacak kira tutarı üzerinden, ayrı ayrı binde 1,5 nispetinde damga vergisinin bir defada ödenmesi gerekiyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kira Kontratlarında Damga Vergisi
    Konu Sahibi Yeniyurt Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 14
    Son Mesaj : 08.Aralık.2011, 12:16
  2. Kira Kontratlarında damga vergisi
    Konu Sahibi nguroy Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 07.Ocak.2010, 21:40
  3. Kira Kontratlarında Damga Vergisi
    Konu Sahibi Sancem Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 26.Kasım.2008, 12:45
  4. Kira Kontratlarında Damga Vergisi
    Konu Sahibi perol Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 03.Aralık.2005, 10:10
  5. Kira Kontratlarında Damga Vergisi
    Konu Sahibi bilal akkus Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 19.Ağustos.2005, 00:06

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36