taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Depo Olarak Nitelendirilen Yerler Ticaret Sicilde Tescile Tabi midir ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    51

    Depo Olarak Nitelendirilen Yerler Ticaret Sicilde Tescile Tabi midir ?

    İyi çalışmalar arkadaşlar,

    DEPO olarak nitelendirilen yerler Ticaret Sicilde Tescile tabimidir ? Bu konuda bana bir dayanak sunabilirmisiniz.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2008
    Mesajlar
    8

    Ynt: Depo Olarak Nitelendirilen Yerler Ticaret Sicilde Tescile Tabi midir ?

    Depo olarak kullanılan yerlerin tescili gerekmez.Şube olarak açılan yerlerin ticaret sicilde tesli gerekir.Depo olarak kullandığınız yeri sadece maliyeye bildirip işlem yapmanız yeterlidir.
    Ticaret kanununda tescil kımına bakarsanız tescile zorunlu olanları görürsünüz...

  3. #3
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.915

    Ynt: Depo Olarak Nitelendirilen Yerler Ticaret Sicilde Tescile Tabi midir ?

    Şubeler içinde zorunluluk yoktur.İster tescil yaptırırsınız, istersenizde yaptırmazsınız.

  4. #4
    NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

    Ynt: Depo Olarak Nitelendirilen Yerler Ticaret Sicilde Tescile Tabi midir ?

    Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı
    Şubeler içinde zorunluluk yoktur.İster tescil yaptırırsınız, istersenizde yaptırmazsınız.
    şubeler için tescil zorunluluğu vardır.kişinin isteğine bırakılmamıştır.
    TTK Madde 42
    2- Tescil

    Madde 42- Her tacir, ticari işletmenin açıldığı günden itibaren onbeş gün içinde ticari işletmesini ve seçtiği ticaret ünvanını, işletme merkezinin bulunduğu yer ticaret siciline tescil ve ilan ettirmeye mecburdur.

    Her tacir kullanacağı ticaret ünvanını ve bunun altına atacağı imzayı notere tasdik ettirdikten sonra sicil memuruna tevdi etmeye mecburdur. Tacir hükmi şahıs ise ünvanla birlikte onun namına imzaya salahiyetli kimselerin imzaları da notere tasdik ettirilerek sicil memuruna verilir.

    Merkezi Türkiye'de bulunan ticari işletmelerin şubeleri de bulundukları yerin ticaret siciline tescil ve ilan olunur. Ticaret ünvanına ve imza örneklerine müteallik yukarıdaki fıkraların hükümleri bunlara da tatbik olunur. Kanunda aksine hüküm olmadıkça merkezin bağlı olduğu sicile geçirilmiş olan kayıtlar şubenin bağlı bulunduğu sicile de tescil olunur. Şu kadar ki; bu hususta şube sicil memurunun ayrı bir inceleme mecburiyeti yoktur.

    şube tescilini yaptırmamanın cezasıda vardır.
    bunu düzenleyen TTK Madde 35 'in incelenizi öneririm.

  5. #5
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.915

    Ynt: Depo Olarak Nitelendirilen Yerler Ticaret Sicilde Tescile Tabi midir ?

    Alıntı NİSAN123 Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı
    Şubeler içinde zorunluluk yoktur.İster tescil yaptırırsınız, istersenizde yaptırmazsınız.
    şubeler için tescil zorunluluğu vardır.kişinin isteğine bırakılmamıştır.
    TTK Madde 42
    2- Tescil

    Madde 42- Her tacir, ticari işletmenin açıldığı günden itibaren onbeş gün içinde ticari işletmesini ve seçtiği ticaret ünvanını, işletme merkezinin bulunduğu yer ticaret siciline tescil ve ilan ettirmeye mecburdur.

    Her tacir kullanacağı ticaret ünvanını ve bunun altına atacağı imzayı notere tasdik ettirdikten sonra sicil memuruna tevdi etmeye mecburdur. Tacir hükmi şahıs ise ünvanla birlikte onun namına imzaya salahiyetli kimselerin imzaları da notere tasdik ettirilerek sicil memuruna verilir.

    Merkezi Türkiye'de bulunan ticari işletmelerin şubeleri de bulundukları yerin ticaret siciline tescil ve ilan olunur. Ticaret ünvanına ve imza örneklerine müteallik yukarıdaki fıkraların hükümleri bunlara da tatbik olunur. Kanunda aksine hüküm olmadıkça merkezin bağlı olduğu sicile geçirilmiş olan kayıtlar şubenin bağlı bulunduğu sicile de tescil olunur. Şu kadar ki; bu hususta şube sicil memurunun ayrı bir inceleme mecburiyeti yoktur.

    şube tescilini yaptırmamanın cezasıda vardır.
    bunu düzenleyen TTK Madde 35 'in incelenizi öneririm.

    Sayın NİSAN123;

    Bu konu sorulduğunda her seferinde tartışılıyor.Hemde sizinle tartışılıyor hep

    http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=15203.0

    Neyse ben ilgili linki verdim.Şubeyi açacak olan kararını kendi versin.
    Ama biz şubeler için tescil yapmıyoruz.
    Hiçbir sorunlada karşılaşmıyoruz.Ceza felan da yemedik.


    Kolay gelsin.

  6. #6
    NİSAN123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN123 Guest

    Ynt: Depo Olarak Nitelendirilen Yerler Ticaret Sicilde Tescile Tabi midir ?

    sevgili zindan,bu konu ile ilgili sizin ve benim fikirlerimiz farklı.sizden başka bana hayır yanlışsın nisan diyen olmadı.
    ben şubeler tescile tabidir diyorum ve yasal dayanaklarınıda gönderiyorum .
    sizde şubeler tescile tabi değildir diyorsunuz.ve yasal dayanak olarakda;
    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü Usul Müdürlüğü nün yazısını gösteriyorsunuz.

    ticari işletmelerin tescilini düzenleyen Türk Ticaret Kanunudur. ve kanun tescil edilmelidir diyor.
    tescil yaptırmamakla ilgili v.d.ile sorun yaşamayabilirsiniz.ama ortaya çıkarsa TTK ile kesinlikle sorun yaşarsınız.tescilsiz şubeyi yok sayarlar.
    benim amacım burda tabiki sizinle yada diğer forum arkadaşlarımla tartışmak değil. ama bildiğim doğrularıda yasal dayanaklarına dayandırarak söylerim.

    tabiki herkes istediğine inanır,istediği gibi gibi uygulama yapar. ama doğrularda tartışılarak bulunur.




  7. #7
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.915

    Ynt: Depo Olarak Nitelendirilen Yerler Ticaret Sicilde Tescile Tabi midir ?

    Haklısınız.

    O kadar kanun tebliğ vss. çıkıyorki...Bizde hangisine uyalım şaşırıyoruz.
    Neyse.....
    Şubeyi açacak arkadaş kararını verir artık..Bizler yapılabilecekleri sıraladık.

    Kolay gelsin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ticaret Sicilde İmza Beyannamesi
    Konu Sahibi fugenc Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 20.Şubat.2019, 08:44
  2. Tescile Tabi Mallarda Fatura
    Konu Sahibi BURCU AL Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 05.Aralık.2012, 09:04
  3. Evlenen kadının yeni soyadının ticaret sicilde değişmesi
    Konu Sahibi Ertann Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 13.Haziran.2012, 16:51
  4. Dövizli İşlemlerde Kur Farkı Kdv'ye Tabi midir, Değil midir?
    Konu Sahibi Paksoy Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 22.Kasım.2006, 16:46
  5. İmalathane Tescile Tabi mi?
    Konu Sahibi itaclis Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 27.Haziran.2006, 17:40

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36