taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Sözleşme d.v.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    470

    Sözleşme d.v.

    bir bakım sözleşmesi yaptık.

    aylık 100$+Kdv=118$

    bu sözleşmeden doğan d.v. ne kadar olacak.
    nasıl hesaplanacak.
    hangi döviz kuru kullanılacak.

    Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    367

    Sözleşme d.v.

    Merhaba,

    01/01/2005 den itibaren, belli parayı ihtiva eden taahhütnameler %o 7,5 (Binde) DV ne tabi..
    Merkez Bankası Alış Kuru nu kullanmanız gerekir.
    Sözleşme yıllık hazırlanmışsa DV matrahınız 1200$ olacak. (1200$ x sözleşme günü merkez alış kuru.)x0,0075
    İyi çalışmalar,
    ur Arslan
    <br />SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    470

    Sözleşme d.v.

    118$*12=1416$

    1416$*1,3531=1.915,99

    1.915,99 * % 0,75 = 14,37 ytl

    şeklinde olacak sanırım.
    Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    470

    Sözleşme d.v.

    aylık kira bedeli 2500+kdv

    sözleşme süresi 3 yıl

    d.v. 1 yıl üzerinden mi 3 yıl üzerinden mi hesaplanacak.?

    kiralarda artış olursa bu d.v. ni etkileyecek mi?
    Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    367

    Sözleşme d.v.

    Merhaba,

    Damga Vergisi tutarı elbette sözleşmenizin süresine bağlı.(örneğiniz için DV 3 yıl üzerinden hesaplanacak)
    Kira artışınız 3 yıl bitiminde olcaksa ve sözleşme yenilenecekse -yine süreye bağlı- DV hesaplanacaktır...
    (Sözleşme şartları ne ise o uygulanır)

    İyi çalışmalar dileğiyle,
    ur Arslan
    <br />SMMM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    367

    Sözleşme d.v.

    Alıntı zarha Nickli Üyeden Alıntı
    118$*12=1416$

    1416$*1,3531=1.915,99

    1.915,99 * % 0,75 = 14,37 ytl

    şeklinde olacak sanırım.
    Hesaplamanız doğru.

    Bir de, MB alış kurunun uygulanacağını sözleşmede belirtirseniz.....

    İyi çalışmalar,
    ur Arslan
    <br />SMMM

  7. #7
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Sözleşme d.v.

    Merhaba,
    Damga Vergisi Kanununun 12. maddesi ile Maliye Bakanlığına Yabancı Para ile düzenlenen sözleşmelerde hangi kurun kullanılacağına karar verme yetkisi verilmiştir. Maliye Bakanlığı bu yetkisini 15 no'lu Damga Vergisi Genel Tebliği ile kullanmış ve döviz üzerinden düzenlenmiş sözleşmelerde matrahın tesbitinde Merkez Bankası Döviz Satış Kuru kullanılması gerektiğini hüküm altına almıştır.

    Buna göre;
    Eğer yabancı para ile düzenlenmiş olan sözleşmede kur belirtilmemiş ise, matrah Merkez Bankası Döviz Satış kuru ile tesbit edilmesi gerekiyor.

    Ayrıca matrahın tesbitinde "Katma Değer Vergisi" hariç bedel gözönüne alınmalıdır. Maliye Bakanlığının aksi görüş ile temyiz ettiği bir davada Danıştay 10. Dairesi 1990/1462 sayılı

    Kod:
         Bu durumda taraflar arasında yapılan sözleşmede ilgili mevzuat uyarınca hesaplanacak KDV'nin idarece müteahhide ödeneceğinin belirtilmiş olması iş bedelini artırıcı bir nitelik taşımamakta, KDV.nin şirketin yapımını üstlendiği işin veya vereceği hizmetin bedeli olarak kabulüne olanak bulunmamaktadır.
    *****Aksi düşünüldüğü ve ödenmesi taahhüt edilen KDV. damga vergisi matrahına dahil edildiği takdirde verginin vergilendirilmesi gibi vergi sistemimize ters bir uygulamaya sebebiyet verilmiş olacaktır.
    ve Danıştay 7. Daire 1998/669 sayılı kararında benzer şekilde

    Kod:
    *****Kaldı ki, katma değer vergisi sistemi içinde, mal veya hizmet bedeli, tarafların anlaştığı bedel olup, bu verginin mükellefi de, vergi kapsamına giren mal ve hizmetlerin satış bedelini vergi ile birlikte tahsil ederek vergi dairesine ödeyen kişi veya kurumlar olduğundan, sözü edilen sözleşmede katma değer vergisinin işverence müteahhide ödeneceğinin belirtilmiş bulunması, iş bedelini artırıcı nitelik taşımamaktadır.
    *****Bu durumda, 488 sayılı Damga Vergisi Kanunu hükümleri gereğince hesaplanacak damga vergisi matrahını, sözleşmede belirtilen iş bedeli &#40;hizmet bedeli&#41; oluşturduğundan, bu bedele katma değer vergisinin ilave edilmesi suretiyle yapılan tahakkukta isabet bulunmamakla, aksi yolda tesis olunan mahkeme kararının bozulması gerektiği düşünülmektedir.
    şeklinde görüş bildirmiştir. Eğer Damga Vergisi Kanununa yeni bir hüküm ilave edilmez ise bence artık içtihat oluşmuştur.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    470

    Sözleşme d.v.

    sayın tamer başkan
    o zaman yukarıda yapmış olduğum çözüm yanlış 100$ üzerinde ve m.b. satış kuru üzerinden d.v. hesap etmem gerekiyor.

    100$*1,3715*12=1.645,8 ytl
    1.645,8* %0,75 = 12,34 ytl d.v. doğacaktır.

    peki kiralanan yerle ilgili 3 yıl sözleşme yapılıp da her yıl kira artışı olursa kira artışlarından kaynaklan artışlar için de d.v. doğacakmıdır.?

    teşekkür ederim.
    Keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Bir gün hesabın döneceğini unutmayalım.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    647

    Sözleşme d.v.

    Sayın zarha,
    Her yıl kira artışına paralel olarak kira sözleşmesine ödenen damga vergisinde de artış olacaktır. Çünkü yapılan sözleşmede ödenecek kira bedeline göre damga vergisi tutarı oluşmaktadır. Buna göre de sonraki yıl(lar)da artan kira bedeline göre ödenmiş damga vergisine ilave olarak artış tutarına göre ilave damga vergisi hesaplanıp ödenecektir.
    Kolay gelsin.......
    Ahmet Akca<br />SMMM

  10. #10
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Sözleşme d.v.

    Merhaba,
    Sayın "karaman" ın yazdıkları doğru, artış tutarı ile kalan ay sayısını çarparak matrahı bulabilirsin.
    Yalnız bir konuda uyarmak istiyorum. Eğer yukarıda örneklemiş olduğun yaptığınız sözleşme 3 yıllık ise matrahı bulurken aylık ücreti 12 ile değil, 36 ile çarpman lazım.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sözleşme
    Konu Sahibi emrecnl7 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 26.Ocak.2019, 13:41
  2. Sözleşme
    Konu Sahibi mes_ar Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 02.Aralık.2009, 09:54
  3. Ana Sözleşme Hk.
    Konu Sahibi muratt Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 12.Kasım.2007, 11:48
  4. Ana Sözleşme
    Konu Sahibi seratsen Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 28.Haziran.2007, 14:51
  5. ltd.ana sözleşme
    Konu Sahibi ferit Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Haziran.2006, 08:22

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36