Fabrikasını taşıyana 5 yıl vergi muafiyeti
İstanbul'dan fabrikasını taşıyanlara getirilecek vergi muafiyeti iki alternatifte uygulanabilecek


İstanbul'u finans, kültür ve eğitim merkezi yapma hedefini öncelikli gündemine alan hükümet, kent içinde sıkışıp kalan fabrika ve tesislerini başka bölgelere taşıyacak sanayicilere büyük teşvikler getirecek.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın özel projesi olduğu işaret edilen taşınmaya Başbakan Erdoğan'ın da sıcak baktığı öğrenildi. Böylece Merkez Bankası'nı Ankara'dan İstanbul'a taşıma kararı alan hükümet, İstanbul'u finans merkezi yapma yolundaki ikinci somut adımını fabrikaları kent dışına taşıyarak atmış olacak.

İstanbul'dan fabrikasını taşıyanlara getirilecek vergi muafiyeti iki alternatifte uygulanabilecek. İlki kurumlar vergisi üzerinden yapılacak düzenlemeyi içeriyor. Buna göre, fabrikasını taşıyanlardan 5 yıl süre ile kurumlar vergisi alınmayacak. İkinci alternatifte ise fabrikasını taşıyan işadamı, yatırımlarının değeri ölçüsünde kazançlarına vergi ödemeyecek. Yani 1 milyon YTL'lik yatırımını İstanbul dışına çıkaran bir sanayicinin 1 milyon YTL'lik kazancı gelir ve kurumlar vergisinden muaf olacak.

Dünya / 23.07.2008