DOS TABANLI MUHASEBE PROGRAMLARI KULLANANLAR!BA-BS

CANINIZI SIKMASIN !

Türkiye?de dos tabanlı muhasebe programları kullanan muhasebeciler 2007 Ba-Bs formu oluşturma konusunda hayli tedirgin.Neden olmasın,her geçen gün bir yenilik haberi duyuyoruz.
Ba-Bs formunu oluşturmak için senelik 30.000,00 ytl ve her ay 8.000,00 ytl olan kdv hariç tutarları Maliye Bakanlığına bildirmek zorundayız.Bunun için cari hesapları tek tek gözden geçirmek ,gruplandırmak ve sonunda forma uygun hale getirmek zorundayız.Hem adet bulacağız hem tutar.Peki uzattık, ne yapacağız?

Amacımız programımızdaki bilgileri Excel ortamında oluşturabilmektir.Sırasıyla;

? Bilgisayarınızdan BİLGİSAYARIM yazan yere giriniz
? C sürücüsünü açınız ve boş bir yere tıklayarak YENİ değiniz.Bu bir klasör açtınız demek oluyor.Bu klasöre sağ tıklayarak AD DEĞİŞTİR yapınız.Adını DOSYA şeklinde değiştiriniz.
? Muhasebe programınıza giriniz.2007 yılına ait müşterinizi belirleyiniz.Amacımız müşteriye ait senelik fiş listesini yada muavin defteri paket yapabilmek.Bunun için Kdv hariç tutar 153/600 numaralı hesap kodları işimize yarayacaktır.Bu kodlara ait tarih aralığı olarak 01/01/2007-31/12/2007 şeklinde tarih belirtiniz.
? Yazıcılarınızı seçtiğiniz bölümde DOSYAYA GÖNDER-programlara göre değişir-bölümü olmalıdır.Bu bölümde dosyaya vereceğiniz yol olarak C:\DOSYA\X FİRMASI yolunu belirleyiniz.Gönderebilmek için kayıt tuşlarını kullanınız.(Farklılık gösterebilir.LINK için ctrl+b)
? Artık işimiz Excel programını kullanmaktır..BAŞLAT/PROGRAMLAR/EXCEL/(sağ yukarıda)AÇ/şimdi C sürücüsündeki gelen X FİRMA dosyasını SEÇ/Dosya türü yazan bölümün TÜM DOSYALAR olmasını sağla.Dosyanı göreceksin.Dosyanı tıkla,AÇ
? Karşınıza çıkan ileti mesajına TAMAM değiniz.METİN ALMA SİHİRBAZI karşınıza çıkacaktır.Sağ üst köşedeki kutucuğun TURKISH(DOS) olmasını sağlayınız.
? Dik çubukların olduğu menü göreceksiniz.Gördüğünüz çubuklar Programdan aktardığınız metni bölmeye yarayacaktır.Çubuklara tıklayarak ister eklersiniz,ister silersiniz.
? Başardınız!Artık bilgileriniz excelde.Şimdi istemediğiniz sütunları silin.İşe yaramayan karakterleri silin.Satırların tamamını işaretleyin ve yukarıdan A-Z işaretine tıklayınız.Artık işlem gören cari hesaplar kendi aralarında sıralanmıştır.Kaç adet işlem görülmüş,tutarlar nedir gözlerinizin önünde.

Not:İşlem yazılanlara göre uzun gibi algılanabilir.Bir kez yapıldığında gerisi kolay olacaktır.
Not:Windows tabanlı programlarda işlem daha da kolaydır.Sadece EXCELE GÖNDER ibaresini bulmalısınız.

Sacit ŞAHİN