kamu işçi maaş

Konu: Vergi Borcu Kredi Kartı İle Ödenecek

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.503

  Vergi Borcu Kredi Kartı İle Ödenecek

  Vergi borcu kredi kartı ile ödenecek  Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın temmuz ayı sonunda yayınladığı 2008 Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu'nda daha etkin bir tahsilat için mükelleflerin motorlu taşıtlar vergileri ve trafik para cezalarını kredi kartı ile ödeyebilmeleri için çalışmalara devam edileceği belirtilmektedir. İlk aşamada alanı sınırlı olsa da bu durumda artık kredi kartı ile vergi ödeme dönemi de başlamaktadır. Ayrıca trafik cezaları gibi bir alan da uygulamanın oldukça geniş olmasını sağlayacaktır.

  Vergi tahsilatının daha çabuk, rahat ve etkin olabilmesi için kullanılacak bu yöntem ülkemiz bakımından bazı problemleri de beraberinde getirecektir. Kredi kartı kullanımında Avrupa'da dördüncü sırada bulunan ülkemiz kredi kartı alışkanlıkları, gelir yapısı ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik problemler sebebiyle bu alanda önemli sıkıntılara sahiptir.

  Kredi kartı kullanımındaki bu problemler çeşitli kurumlar tarafından da gündeme getirilmektedir. Bu konuda Tüketici Hakları Merkezi yüksek faiz oranları ve işlem ücretleri, kart aidatları gibi sorunlara dikkat çekmektedir. Keza, Türkiye Tüketicileri Koruma ve Eğitim Vakfı hazırladığı "Artan ve Gelişen Tüketici Hakları Rehberi" ile kredi kartları konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

  Bankalararası Kart Merkezi tarafından açıklanan 2008 yılının ilk altı ayında Türkiye'de kredi kartları ile yapılan alışveriş 2007 yılının aynı dönemine göre yüzde 35 oranında arttı. Kredi kartı sayısı 2008'in ilk altı ayında kırk milyonu geçti. Aynı kurumun Kart Monitör 2008 Araştırması'nın bazı sonuçları şöyle:

  "Alışverişlerin yüzde 61'i kartla yapılıyor, taksit uygulayan sektörlerde bu oran yüzde 80'lere yükseliyor.

  Kart kullanıcıların kredi kartlarından en çok beğendikleri ve en çok kullandıkları özelliklerin başında taksit ve puan uygulaması geliyor. Her dört kart kullanıcısından üçü puan topluyor ve bu puanlarını nakit olarak harcıyor.

  Kredi kartı kullananların yüzde 78'i borcunun tamamını ödüyor.

  Kart kullanıcıları kartlarını en çok elektrik, telefon, su faturaları ve pazar ödemelerinde kullanmak istiyor".

  Bu rakamlar kredi kartı kullananların borçlarını büyük ölçüde ödediğini göstermekle birlikte farklı rakamların varlığı da bilinmekte. Merkez Bankası verilerine göre şahsi kredi ve kredi kartları borçlarını ödememiş kişilerin toplamı, Mayıs 2008'de nisan ayına göre yüzde 8.8 artarak 70.477'ye yükseldi. Bu dönemde ferdi kredi borcunu ödememiş kişi sayısı yüzde 30.3 artarak 10.824'den 14.101'e, kredi kartları borcunu ödememiş kişi sayısı da yüzde 4.5 artarak 53.966'dan 56.376'ya çıktı. Ayrıca bir kişinin yıl içinde bir kez sayılması durumuna göre, 2003 yılından bu yana şahsi kredi ve kredi kartları borçlarını ödemeyen kişilerin sayısı 826.907 olurken; bunun 132.437'si kredi borcunu, 694.470'i de kart borcunu ödemeyenlerden oluştu. Bu rakam bugün itibarıyla daha da artmış durumda. Bunun doğal sonucu olarak da bankalar çok yoğun bir kredi kartı ödemesi takibi başlatmış durumda. Borçlular borçlarını kapatmak için bazı yöntemler kullanıyor. Bankalardan tüketici kredisi çekmek ve tanıdığı bir esnaftan mal almış gibi taksitlendirme yaparak aldığı parayla borcunu ödemek bunlardan ikisi. Borçluların bu durumunu fırsat bilenler bazıları ise vatandaşlara yüksek faizle para vermekte ve ciddi boyutlara varan tefecilik işlemleri yapıyorlar. Bu konuda Tüketiciler Birliği de önemli uyarılar yapmaktadır. 40 milyon kredi kartının kullanıcı sayısı ise 9 milyon. Bir aylık dönemde ödenmesi gereken toplam kredi kartı borcu ise 35 milyar YTL gibi oldukça yüksek bir rakam.

  Bu borç rakamları, kullanım şekli ve borçlar sebebiyle başvurulan yollar kredi kartı konusunun ülkemizde çok ciddi bir problem olduğunu göstermektedir. Kayıtdışılığın etkileri, ekonomik problemler ve özellikle trafik cezalarıyla ilgili düzelemeyen sicilimiz sebebiyle kesilen trafik cezaları bu uygulamanın üzerinde iyi çalışmak gerektiğinin işaretleridir.

  Hakan ÜZELTÜRK / VERGİ ve HUKUK


  SMMM DR. FERHAT SUCU
  DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
  KONKORDATO KOMİSERİ

 2. #2
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.117

  Ynt: Vergi Borcu Kredi Kartı İle Ödenecek

  Vergi borcu kredi kartı ile ödenecek
  Maliye Bakanlığı, vergi tahsilâtını artırmak için yeni formüller üzerinde çalışıyor.

  Mükelleflerinin Gelir ve Kurumlar Vergisi borcunu kredi kartı ile ödeyebilmesini gündeme alan Gelir İdaresi, bankaları ikna etmeye çalışıyor. Bankaların talebe karşılık veremeyeceklerini düşündüğünü belirten yetkililer, ancak bu sıkıntının kısa sürede aşılacağını ifade ediyor.

  Finans kuruluşları ile görüşen Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), vergi borcunun kredi kartı ile ödenebilmesi için hazırlıklara başladı. Bankaları ikna etmeye çalışan İdare, olumlu sonuç alırsa mükellef Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) başta olmak üzere Gelir ve Kurumlar Vergisi'ni de kredi kartı ile ödeyebilecek. Sadece MTV ödemelerinin GİB'in internet sitesinden sanal POS cihazı aracılığı ile yapıldığını belirten Maliye'den üst düzey bir yetkili normal POS cihazı aracılığı ile kredi kartı üzerinden tahsilât yapılması üzerinde durduklarını söyledi. Bankaların MTV borcunun kredi kartı ile ödenmesine sıcak baktığını aktaran yetkili, "Tüm vergi borçlarının ödenebilmesi konusunda ise bazı çekinceleri var. Mükellefin bankalara gitmesinin ardından oluşabilecek talebe karşılık veremeyeceklerini düşünüyorlar. MTV'ye ise ödeme dönemi ve mükellef sayısı itibarıyla sıcak bakıyorlar. Ancak görüşmelerimiz sürüyor. Kısa sürede bu sorunu da aşabiliriz." dedi. Maliye kaynaklarından edinilen bilgilere göre söz konusu çalışma geçtiğimiz günlerde masaya yatırıldı. İdare öncelikli olarak konuya ilişkin teknik çalışmayı tamamlama kararı aldı. Sonrasında ise bankalar ile yeniden masaya oturulacak.

  GİB'in 2011 Yılı Performans Programı'nda kredi kartı ile tahsilâtın önemine dikkat çekiliyor. Vergi dairesinin iş yükünü hafifletmek ve mükellefin zaman kaybını azaltmak amacıyla MTV ile Ocak 2009'da başlayan 'Kredi kartıyla vergi tahsilatı projesi' Ocak 2009 tarihi itibarıyla faaliyete geçti. Proje kapsamının genişletilmesi çalışmasının devam ettiğinin ifade edildiği raporda "Banka ortamlarında (şubeler, internet bankacılığı, çağrı merkezi, ATM'ler, talimatlı tahsilâtlar) kredi kartı ile tahsilat çalışmalarına başlanmış olup bu kapsamda bankalara 'Bankalarda kredi kartı ile tahsilat tasarım dosyası' gönderilmiştir. 4 banka ile çalışmalar devam etmektedir. 2 banka ile uygulamaya geçiş planlanmaktadır." denildi.

  Vergi tahsilâtı yetkisi bulunan 25 banka ve PTT, Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine bağlanıp otomasyon kapsamındaki vergi dairesi ve mal müdürlüklerinde kayıtlı mükellefler hakkında cari sorgulama yapabiliyor. Bu sistemde hatasız tahsilat oranı yüzde 91 düzeyinde. 19 bankada e-tahsilat sistemine geçiş çalışmaları tamamlandı. Bu bankalar hem şube hem de internet ortamından e-tahsilat sistemini kullanarak tahsilat yapabiliyor. İki banka ile test çalışmaları devam ediyor. Dört bankanın daha sisteme dahil edilmesi planlanıyor.

  03.02.2011 11:25:57
  Bugün gazetelerden birinde gördüm bu haberi, ilk mesajın üzerinden üç yıl geçmiş hala yapılamadı şu kredi kartı tahsilatı olayı...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. LTD Şirketten Şahısa Kredi Kartı Borcu Ödemesi
  Konu Sahibi iskaya16 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 26
  Son Mesaj : 25.Nisan.2018, 17:16
 2. Vergi Dairesi Veznelerinde Kredi Kartı İle Ödeme
  Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Mart.2017, 12:14
 3. Kredi Kartı borcu!!
  Konu Sahibi eaksy Forum Borçlar Kanunu
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 13.Mart.2012, 14:00
 4. Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Mart.2011, 10:02
 5. Kredi Kartı Borcu
  Konu Sahibi makinamuh Forum Borçlar Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Ocak.2007, 17:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36