İmalatçı Esnaf ve Sanatkara ??0?? Faizli

Kredi MüjdesiKOSGEB'in verdiği kredi faizi destek programları içinde ilk kez Esnaf ve Sanatkara yönelik olarak uygulanacak Destek Programı için başvurular 20 Ağustos 2008 Çarşamba gününden itibaren başlayacaktır. Esnaf ve Sanatkarların, finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi ve piyasada yaşanan nakit sıkışıklığının bir ölçüde giderilebilmesi amacıyla ilk defa İmalatçı Esnaf ve Sanatkarlara yönelik ?sıfır? faizli bir kredi desteği programı başlatılıyor.

KOSGEB tarafından başlatılan ?Esnaf ve Sanatkar Kredisi Destek Programı? ile İmalatçı Esnaf ve Sanatkara ?sıfır? Faizli Kredi verilecektir. Toplam 5000 İmalatçı Esnaf ve Sanatkarın yararlandırılması planlanan program uyarınca, İmalatçı Esnaf ve Sanatkar başına sağlanacak minimum 25 bin YTL kredinin faizi KOSGEB tarafından karşılanarak İmalatçı Esnaf ve Sanatkara ??sıfır?? faizli kredi kullanma imkanı sağlanmış olacaktır. Programda, kadın girişimcilere de pozitif ayrımcılık yapılarak işletme başına 30 bin YTL'ye kadar kredi kullandırılacaktır.

Program kapsamında 5000 Esnaf ve Sanatkara toplam 125 milyon YTL?lik kredi kullandırılacak olup, 18 ay vadeli olan bu destek programında Esnaf ve Sanatkarlar faiz ödemeyecek, faizler tamamen KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

v KREDİ GERİ ÖDEMESİ NASIL YAPILACAK

Esnaf ve Sanatkar Kredisi Destek Programı?, ilk 6 ayı ödemesiz, 3 ayda bir ödemeli ve 18 ay vadeli olacaktır. Yani Esnaf ve Sanatkar İlk altı ay hiçbir ödeme yapmayacak, 3 ayda bir ödeme yapacak ve 18 ay vadeli şekilde geri ödemesini tamamlayacaktır.

v TAHSİS EDİLEN BÖLGE KONTENJANLARI

??sıfır??faizli destek kapsamında 125 milyon YTL'lik kaynağın; % 25'i Güneydoğu ve Doğu Anadolu, % 25'i diğer kalkınmada öncelikli yörelerde % 50'si de normal ve gelişmiş yörelerdeki İmalatçı Esnaf ve Sanatkara kullandırılacaktır. Kredi kullanımı 125 milyon YTL'lik kaynakla sınırlı olacak ve kullanılmayan kontenjanlar diğer bölgelere tahsis edilebilecektir.

v KİMLER BAŞVURUDA BULUNABİLECEK

Krediden yararlanmak isteyen İmalatçı Esnaf ve Sanatkarların;

1-Esnaf ve Sanatkarlar Odası siciline kayıtlı ve TESK onaylı kapasite raporuna sahip olması,

2-Güncel KOBİ Beyannamesi verilmesi ve Merkez Müdürlüğüne verilecek YDTF Belgelerinin onaylanmış olması,

3-KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olması gerekmektedir.

v NEREYE VE NE ŞEKİLDE BAŞVURUDA BULUNULACAK

İmalatçı Esnaf ve Sanatkarlar tarafından yapılacak başvurular; kredi kullanımı ile ilgili olarak; Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank ve Türk Ekonomi Bankasına doğrudan yapılacaktır. KOSGEB veri tabanına kaydı olmayan Esnaf ve sanatkarlar ise, kayıtla ilgili olarak KOSGEB Merkez Müdürlüklerine başvuracaktır. Yapılan başvurular, KOSGEB ve bankalarca belirlenecek kıstaslara göre değerlendirilecektir. Teminat sorunu yaşayabilecek olan İmalatçı Esnaf ve Sanatkar, Kredi Garanti Fonu?na başvurabilecektir. (Kaynak: Kosgeb)


ferhat

kaynak :şakir gürlük