kamu işçi maaş

Konu: Avukatın Serbest Meslek Faaliyetine Başlaması

Avukatın Serbest Meslek Faaliyetine Başlaması

herkese iyi günler diliyorum. ben 3 yıllık meslek hayatımda hukuk bürolarında çalışmakta iken, artık kendi ofisimi açma zamanım geldiğini düşünmekteydim. ancak bu konuda baştan sona neler gerektiği, vergi numarasının nasıl açılacağı, makbuzların nasıl kesileceği, vs. prosedürler hakkında hiçbir bilgi bulamamaktan şikayetçiyim. herhangibir yasa kuralını ihlal etme korkusuyla bu girişimimden vazgeçmek üzereyim. bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz? avukatın kendi ofisini açarken yapmakla mükellef olduğu işlerin ne olduğu, nerelere bildirim yapılması gerektiği, en büyük handikapın ise stopaj ve kdv hesaplamaları olduğu, bunun yanında eşinize dostunuza ücret almadan yapmanız gereken işlerde ne olacağı hususunda görüşlerinizi bekliyorum.

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

Ynt: avukatın serbest meslek faaliyetine başlaması

Size ancak bir mali müşavirle çalışmanızı tavsiye edebilirim.

arkadaşıma katılıyorum.Benim de tavsiyem bir meslek mensubu arkadaşımıza başvurmanız. Bırakın bu işleri o takip etsin.Siz zamanınızı davalarınıza ayırın. Biz nerden ekmek yiycez dimi başarılar....
    Tam bağımsızlık, ancak mali bağımsızlık ile mümkündür. Bir devletin maliyesi bağımsızlıktan yoksun olunca, o devletin bütün hayat ışıklarında bağımsızlık felç olur.            M.KEMAL ATATÜRK

tabi haklısınız muhakkak başvuracağım ancak ofis kurulum sürecini ve masrafları da düşünecek olursak, diğer yandan hazırda müvekkilinizin de bulunmadığını düşünürsek, ekmek yeme önceliğini kendime tanımak üzere bu konuda sayın meslektaşlarınıza başvurma hakkımı saklı tutmak zorunda kalacağım

Alıntı gamzee Nickli Üyeden Alıntı
    tabi haklısınız muhakkak başvuracağım ancak ofis kurulum sürecini ve masrafları da düşünecek olursak, diğer yandan hazırda müvekkilinizin de bulunmadığını düşünürsek, ekmek yeme önceliğini kendime tanımak üzere bu konuda sayın meslektaşlarınıza başvurma hakkımı saklı tutmak zorunda kalacağım
    Öncelikle hayırlı olsun.Yapacağınız işlemler sırası ile şöyle.
    1-Öncelikle ofisinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine bir dilekçe ile başvurun.Dilekçenin ekinde şunlar olmalıdır;İşe başlama bildirim formu(vergi dairesinden alabilirisiniz) ,Nüfus Cüzdan örneği(noterden) İkametgah İmza Beyanı ve Kira Kontratı
    2-Bir kaç sonra vergi dairesi ofisinize yoklama için memur gönderecektir.Yoklama memuru yoklama tutanağını düzenleyip karşılıklı imzalayacaksınız
    3-Yoklama tutanağından sonra vergi levhanızı vergi dairenize onaylatabilrisiniz
    Böylelikle mükellefiyetiniz tesis edilmiş olur.Defterleriniz ve serbest meslek makbuzunuzu bu işlemelerden sonra edinmeyi unutmatın

Rastgele

Ynt: Avukatın Serbest Meslek Faaliyetine Başlaması

çok teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu, iyi çalışmalar dilerim.

VUK Madde 221-
    ....3. (3239 sayılı Kanunun 17'nci maddesiyle değişen bent) Yeniden işe başlayanlar, sınıf değiştirenler ve yeni bir mükellefiyete girenler işe başlama, sınıf değiştirme ve yeni mükellefiyete girme tarihinden önce; vergi muafiyeti kalkanlar, muaflıktan çıkma tarihinden başlıyarak on gün içinde;
    ......

Defter tasdiki işe başlamadan önce yapılmalıdır. Düzeltmek istedim.
    Kolay gelsin.

teşekkür ederim, bu süre vergi levhasının onaylanmasından itibaren başlıyor heralde, makbuzların ve defterlerin noterden onaylanması gerektiği düşüncesindeyim. vergi hukuku okulda en başarısız olduğum dersti. sizlere kolaylıklar diliyorum, gerçekten çok çetrefilli bir iş. en kısa zamanda bu hususta meslektaşlarınızdan yardım alacağım. tek başıma işin içinden çıkamayacağım kesin

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Büro açmak için belli masraflar yaparsınız ve bu masrafları yapmadan da büro açamazsınız. Biz SM/SMMM'ler para konusunda en müsamahalı kişileriz. Mükellefimizi kaybetmekle para tahsil etmek arasında ikilemde kaldığımız için bir kaç ay mükellefimizi idare edebiliriz. Ama bıçak kemiğe dayandığında da gerekeni mecburen yapmak zorunda kalırız. SM/SMMM masrafından kısayım derken daha büyük külfetlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Örn bir beyanınızı int yasal süresinde vermemenin cezası muhasebe ücreti olarak ödeyeceğiniz rakamın bir kaç katıdır.

bu konuda sizinle hemfikirim, aynı husus avukatlık mesleğinde de geçerli. avukatlık ücretinin karşılanamayacağı düşüncesiyle hukuki işlemlerine arzuhalciler aracılığıyla veya tek başlarına girişenlerin, durumu içinden çıkılmayacak bir hale getirmeleri ve ancak o zaman meslektaşlarıma başvurmaları neticesinde tamiri mümkün olmayan zararlara uğradıkları aşikardır. ne yazık ki geri dönüşü olmayan bu durumların önüne geçilmesi için, her bireyin kendi avukatı ile müşavirinin bulunması gerektiği ancak ülkemiz koşullarında bunun mümkün olmadığı ortadadır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)