Alıntı Hakan ÜZELTÜRK [email Nickli Üyeden Alıntı
huzelturk@superonline.com[/email] 19.09.2008 Dünya]Teknoloji çağındayız malum. Artık trafik cezaları ve motorlu taşıtlar vergisi borçlarını öğrenmek sorun olmayacak. Anadolu Ajansı'nın haberine göre vatandaşlar borçlarını bulunup bulunmadığını cep telefonları vasıtasıyla öğrenebilecekler. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Turkcell, Vodafone ve Avea ile yaptığı anlaşmalar çerçevesinde oluşturduğu ''Kısa Mesaj Bilgilendirme Servisi'' ile 1189 numaralı vergi hattı her üç operatör tarafından kullanılacak ve vatandaşlara dört hizmet verilecek. Bunlar:

1. Haber bildirim aboneliği: Bu sistemde, kullanıcılara, vergi uygulamaları ile ilgili beyanname verme süresinin uzatılması, vergi dairelerinin hafta sonu açık tutulması gibi her türlü güncel bilginin ve mevzuat değişikliğinin anlık olarak iletilmesi öngörülüyor. Bu hizmetten yararlanmak isteyenler, cep telefonunun mesaj bölümüne ''Abone Haber'' yazıp 1189'a gönderecek.

2. Motorlu taşıtlar vergisi borcu sorgulama: Bu sorgulama için aralarında boşluk bırakarak ''MTV plaka no, araç tescil tarihi, TC kimlik numarası'' yazılarak, 1189'a mesaj atılacak. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler ise MTV Ayrıntı yazıp aynı numaraya gönderecekler.

3. Motorlu taşıtlar vergisi miktarı hesaplama: Araç sahipleri, motorlu taşıtlar vergisi ödeme döneminde aracının vergi tutarını yine kısa mesaj yoluyla öğrenebilecekler. Bunun için cep telefonunun mesaj bölümüne ''MTV araç plakası'' yazılarak, 1189'a mesaj göndermeleri gerekiyor.

4. Trafik para cezası borcu sorgulama: Trafik cezası borcu olup olmadığını öğrenmek isteyen araç sahipleri ise mesajın başına ''TPC'' yazıp buna plaka numarası, araç tescil tarihi ve TC kimlik numarasını da ilave ederek, 1189'a gönderecekler. Burada da ayrıntı isteyenlerin ''TPC Ayrıntı'' yazarak yeniden mesaj atmaları gerekmekte.

Bunların yanında önümüzdeki dönemlerde mükellefler ''vergi borcu yoktur'' ve ''mükellefiyet'' yazılarını da SMS aracılığıyla alabilecekler, vergi levhası tasdiki yaptırabilecekler, haklarında yurtdışına çıkış yasağı bulunup bulunmadığını kısa mesaj yoluyla kontrol edebilecekler. Ayrıca belediyelerin tahsil ettiği emlak vergilerinin de cep mesajlarıyla öğrenilmesinin gelecekte mümkün olabileceği de belirtilmektedir.

Bu çalışmanın vatandaşlara ulaşma bakımından pratik olduğu söylenebilir. Zira cep telefonu kullanımının olumlu ve olumsuzluklarıyla birlikte en yaygın olduğu ülkelerden birisi de Türkiye. Zira mükelleflerden önemli bir kısmının vergi ödemekle arası olmadığı gibi motorlu taşıtlar vergisindeki adaletsizlikler sebebiyle ödenmesine de çok sıcak bakmamaktalar. Bu nedenle ülkemizde tahsil oranı da düşüktür. Trafik cezaları konusu ise maalesef daha da kötü durumdadır. Yıllar öncesinin cezalarının yıllar sonra gönderilebildiği, kurallara uyum probleminin çok ciddi bir şekilde yaşandığı bir ülkede ödemelerde de sıkıntı yaşanması kaçınılmazdır.

Burada vergi bakımından belirtilmesi gereken husus bu hizmetlerin de bir vergisinin olduğudur. Vatandaşlardan, abone haberde haber başına iki kontör, motorlu taşıtlar vergisi sorgulama hizmeti karşılığında 2 SMS/4 kontör, ayrıntılı sorgulama için 5 SMS/10 kontör, motorlu taşıt vergisi hesaplama hizmetinin karşılığında 2 SMS/4 kontör, trafik para cezası sorgulama için 2 SMS/4 kontör, ayrıntılı sorgulama için de 5 SMS/10 kontör' ücret alınacaktır.

Bu durumda vergi veya trafik borcunu öğrenmek isteyenler gönderdikleri mesajlar vasıtasıyla katma değer vergisi, özel iletişim vergisi, diğer vergiler, harçlar ve fonları ödemeye devam edeceklerdir. Dolayısıyla vergi ödemek isteyenler ne kadar vergi ödeyeceklerini ancak yeni vergiler ödeyerek öğrenebileceklerdir. Bu uygulama dünya rekorları kırdığımız iletişim alanındaki ulaşılamaz seviyemizi de pekiştirecektir. İletişim vergilerinin ne zaman indirileceğini öğrenmek isteyen vatandaşlar ''Abone Haber'' yazıp 1189'a göndersinler. Belki cevap gelir. Ya da "bu bize müstahak" yazıp kendi numaralarına göndersinler.