kamu işçi maaş

Konu: Sigortadan Tazminet Alacağına Karşılık Ayrılır mı

  1. #1
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Sigortadan Tazminet Alacağına Karşılık Ayrılır mı

    Veysi Seviğ - Bumin Doğrusöz 08.10.2008 Referans

    Bilançomun aktifine kayıtlı bulunan aracımın yanması dolayısıyla sigorta şirketine başvurarak bu konuda uğramış bulunduğum zararın tazminini talep ettim. Konuya ilişkin olarak söz konusu aracımı muhasebe kayıtlarından çıkartarak sigorta şirketine borç kayıt ettim. Şimdi sigorta şirketi bu borcunu ödemiyor.
    Sorun yargıya intikal etti. Bu konuda söz konusu alacak için karşılık ayırabilir miyim?
    Vergi Usul Yasası'nın 323.maddesi gereği olarak "Dava ve İcra safhasında bulunan alacaklar için karşılık ayrılması" mümkün bulunmaktadır. Ancak bir alacağın şüpheli alacak niteliği kazanabilmesi için öncelikle bu alacakla işletmenin elde etmeyi amaçladığı ticari ve zirai kazanç arasında illiyet bağının bulunması gerekmektedir. Bu bağlamda da işletmenin esas faaliyeti dışında, kayıtlara hasılat olarak girmeyen veya ticareti yapılacak veya üretilecek mal veya hizmetin maliyetiyle ilgisi olmayan alacakların tahsilinde güçlük doğsa bile şüpheli alacak olarak değerlendirilmesi ve karşılık ayrılması söz konusu olamaz.
    Dolayısıyla söz konusu alacağın tahsil edilememesi nedeniyle yargıya intikal etmiş olması, şüpheli alacak ayırımı için yeterli olsa bile, şüpheli alacak ayırımı ile ilgili olarak yukarıda belirttiğimiz özelliğinde dikkate alınması gerekmektedir. (V. Seviğ)


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Sigortadan Tazminet Alacağına Karşılık Ayrılır mı

    Sn.Nane

    Şahsi görüşünüzü öğrenmek isterim, şimdi siz olsanız ne yapardınız ?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Ynt: Sigortadan Tazminet Alacağına Karşılık Ayrılır mı

    Şüpheli alacak karşılığı olarak değil hakedilmiş sigorta tazminat alacağı olarak karşılık ayırırsınız. Yani 128/129 değil, 379 hesap olur.

    Ama sigorta şirketi bu tazminatı hakkettiğiniz için size, tevsik edici bir belge ile, kendi kayıtlarında borçlanırsa Ş.A.K olur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sigortadan Çıkışımı Yapmam Gerekir mi ?
    Konu Sahibi stajyeradayi Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Temmuz.2013, 10:14
  2. Yurtdışı alacağı için şüpheli alacak karşılığı ayrılır mı?
    Konu Sahibi Esma Atasoy Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 18.Mayıs.2012, 14:32
  3. Rapor Parası Ve Sigortadan Yararlanma
    Konu Sahibi turgay.haznedaroglu Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Eylül.2010, 09:53
  4. Tablo alımında amortisman ayrılır mı?
    Konu Sahibi (M.İ.N.E) Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 09.Temmuz.2010, 16:40
  5. Üyelik Bedeli İçin Amortisman Ayrılır mı?
    Konu Sahibi abdsis Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Ekim.2009, 14:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36