kamu işçi maaş

Konu: Taksitlendirme Başvurusunda Sorular

 1. #1
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Taksitlendirme Başvurusunda Sorular

  13.11.2008 Bumin Doğrusöz Referans

  Maliye Bakanlığı'nın Seri: B No:4 sayılı Tahsilat Genel Tebliği ile vergi dairesine borçlu olanların tamamını zor durumda kabul ederek borçları müracaat halinde taksitlendireceğini açıkladığını daha önce duyurmuştuk. Bu konuda bize de çok sayıda okurumuzda soru maili geldi. Anlaşılan o ki, bu soruların benzerleri de İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'na da gelmiş. Başkanlık bu nedenle kendi web sayfasında sıkça sorulan sorular bölümü açarak bu soruların yanıtlarını oraya koymuş. Biz de o köşede yer alan yanıtların, bize de sıkça sorulan soruları da nazara alarak, aşağıda aktarmanın borçlu mükellef okurlarımıza yararlı olacağını düşündük.
  Ödeme kolaylığı sağlanan borçlar, Vadesi 1 Eylül 2008 tarihine kadar olan tüm amme alacaklarını kapsamaktadır. Dolayısıyla devlete ait olup Maliye Bakanlığı'na bağlı vergi dairelerince takip ve tahsil edilen tüm amme alacakları taksitlendirilebilecektir. (2008 yılı gelir ve kazançları için tahakkuk eden geçici vergi ve bu vergi ile birlikte ödenmesi gereken damga vergisi hariç )
  Vergi Dairelerinin taksitlendirme başvuru taleplerini kabul etmeme inisiyatifi yoktur. 28 Kasım 2008 mesai saati sonuna kadar yapılacak tüm başvurular kabul edilecektir.
  Tecil ve taksitlendirmeden yararlanmak isteyen mükellefler bağlı bulundukları vergi dairesine yazılı olarak başvuracaklar, birden fazla vergi dairesine borcu bulunanlar ise her vergi dairesine olan borçları için ayrı ayrı başvuruda bulunacaklardır. Borçlular, bu müracaatı bizzat yapabileceği gibi kanuni temsilcileri veya bu konuda özel olarak vekalet verilen kişiler eliyle de başvuruda bulunabilirler.
  Motorlu taşıtlar vergisinden borcu olan mükelleflerin, bu tebliğ ile getirilen düzenlemeden yararlanmak üzere her bir taşıt itibarıyla hesaplanacak toplam borç tutarı için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
  Vergi Usul Kanunu ile Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanunun sorumluluk düzenlemeleri nedeniyle mirasçılar, kanuni temsilciler ve ortaklar gibi asıl kamu borçlusu dışında borçlu sayılan kişiler de bu Tebliğ ile getirilen düzenlemeden sorumlu oldukları tutar için yararlanabilirler.
  Başvuruların tamamının vergi daireleri tarafından sonuçlandırılması gerekmektedir. Bu konuda vergi dairelerinin yetkileri borç türü veya tutar itibariyle sınırlandırılmamıştır.
  Başvuru kapsamındaki borçlar yıllık yüzde 3 tecil faizi uygulanarak, ilk taksit aralık/2008 ayından başlamak ve eşit taksitler halinde olmak üzere 18 aylık takside bölünecektir.
  Vadesi 1 Eylül 2008'e kadar olup daha önce tecil edilmiş olan alacaklar için bu tebliğe göre yeniden tecil talebinde bulunulmaması durumunda, tecil edilmiş ve tecil şartlarına uygun olarak ödenmekte olan amme alacaklarının, bu tebliğin yayımı tarihinden sonra ödenmesi gereken taksit tutarlarına, müracaat tarihlerinden bu tebliğin yayımı tarihine kadar geçerli olan tecil faizi oranları, bu tebliğin yayımı tarihinden sonra ise bu tebliğ ile belirlenen taksit süresi boyunca yıllık yüzde 3 oranında tecil faizi hesaplanacaktır.
  Borçları daha önce tecil edilmiş ve tecil şartlarına uygun olarak ödemekte olan mükelleflerin, bu Tebliğden, verilecek tecil süresi için yararlanmak istemeleri halinde, bağlı oldukları vergi dairesine dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Bu durumda kendilerine verilebilecek azami süre ilk müracaat tarihinden itibaren 36 ayı geçemeyeceği gibi tebliğde belirtilen 18 aylık taksit süresini de aşamayacaktır.
  Vadesi 1 Eylül 2008 tarihinden önce olan borçları için daha önce vergi dairesine veya bakanlığa tecil talebinde bulunan, ancak talepleri değerlendirme aşamasında olan mükelleflerin de bu tebliğden yararlanmaları mümkündür. Bu durumda olanların önceki başvurularının neticesini beklemeksizin belirlenen sürede ilgili vergi dairelerine başvurmaları gerekmektedir. Bu çerçevede başvuruda bulunan mükelleflerin borçları için ilk müracaat tarihinden bu tebliğin yayımlandığı tarihe kadar geçerli olan tecil faizi oranları, bu Tebliğin yayımı tarihinden sonra da yıllık yüzde 3 oranında tecil faizi oranı uygulanacaktır. Taksitlendirme süreleri ise ilk müracaat tarihinden itibaren 36 aylık süre ve Tebliğde belirtilen 18 aylık süre dikkate alınarak belirlenecektir.
  Bu Tebliğ kapsamında borçları taksitlendirilen mükellefler, tecil ve taksitlendirilen borçlarının yüzde 10'unu ödemiş olmaları ve vadesi geçmiş başkaca borçlarının bulunmaması şartlarıyla, vergi dairelerinden vadesi geçmiş borcunun bulunmadığına dair yazı alabileceklerdir. Ancak bu tebliğ kapsamında motorlu taşıtlara ilişkin vergi borçları taksitlendirilmiş mükelleflerin, ilgili taşıta ilişkin satış ya da devir işlemi yapabilmeleri için tecil edilen borçlarını defaten ödemeleri gerekmektedir.
  Taksitlendirilecek kamu alacağının 50.000._ YTL'nin altında olanlar için teminat istenilmeyecek, 50.000._ YTL'nin üzerindeki alacaklar için 50.000._ YTL'yi aşan kısmın yarısı tutarında teminat istenilecektir.


 2. #2
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  6.940

  Ynt: Taksitlendirme Başvurusunda Sorular

  Taksitlendirme 05 Aralık 2008' e uzatılmıştır.

 3. #3
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  Ynt: Taksitlendirme Başvurusunda Sorular

  Hiç bir şahsa yalancı demek istemem ama Sy Unakıtan bu sıfatı hak etti. Sorulara kesin bir dille "uzama muzama yok kardeşim." diyen bakan süreyi uzattı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 7020 Başvurusunda Ödeme Şekli Hatası
  Konu Sahibi elifbe Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 14.Haziran.2017, 11:40
 2. Seyyar Oto Galericilik Hakkında Sorular. Gelir Vergisi Hakkında Sorular
  Konu Sahibi turbolinea Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2013, 22:46
 3. Taksitlendirme
  Konu Sahibi yavuzer.m Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Haziran.2010, 14:32
 4. Varlık Barışı Başvurusunda Eski-Yeni Ayrımı Adil Değil
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Ağustos.2009, 17:59
 5. İş Başvurusunda Senet İmzalanması
  Konu Sahibi NUR ARSLAN Forum Konu Dışı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 06.Ağustos.2005, 23:42

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36