taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Arsa Vergisi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    447

    Arsa Vergisi

    Kurumlar vergisi mükellefin aktifinde kayıtlı arsasına ait belediyeye ödediği emlak vergisini gidere işleyebilirmiyiz?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    13

    Re: Arsa Vergisi

    Alıntı CANBOLAT Nickli Üyeden Alıntı
    Kurumlar vergisi mükellefin aktifinde kayıtlı arsasına ait belediyeye ödediği emlak vergisini gidere işleyebilirmiyiz?
    Sayın Canbolat merhaba,

    Bu yapılan ödemenin gider yazılmasından daha doğal bir şey yoktur.

    Kolaylıklar dilerim.

  3. #3
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.044

    Arsa Vergisi

    Merhaba ;

    Sayın ARAS' a katılıyorum.

    Konuyu pekiştirmek içinde ;

    T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    İstanbul Defterdarlığı
    Usul Gelir Müdürlüğü

    TARİH :12.02.2004
    SAYI : B.07.4.DEF.0.34.11/KVK-14
    KONU : Ek Emlak Vergisinin kurum kazancının tespitinde indirim konusu yapılıp, yapılmayacağı Hk.

    ...
    İLGİ: ... 01.2004 tarihli dilekçeniz.

    İlgide kayıtlı dilekçenizde, ... Vergi Dairesinin ... vergi numaralı mükellefi olduğunuzu, şirketinizin aktifinde bulunan gayrimenkullerle ilgili olarak 2003 yılında ... sayılı yasanın 2. maddesi gereğince ödemiş bulunduğunuz ek emlak vergisinin 2003 yılına ilişkin mali karınızın tespitinde gider olarak düşülüp, düşülmeyeceği sorulmaktadır.

    5422 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 13. maddesinde;

    "Kurumlar Vergisi birinci maddede yazılı mükelleflerin bir hesap dönemi içinde elde ettikleri safi kurum kazancı üzerinden hesaplanır. Safi kurum kazancının tesbitinde Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazanç hakkındaki hükümleri uygulanır"

    hükmü yer almış olup, bu hüküm uyarınca tespit edilecek kurum kazancından Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 14. maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. maddesinde yer alan giderlerin indirileceği belirtilmiştir.

    Öte yandan, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun “İndirilecek giderler” başlıklı 40. maddesinin 6. bendinde,

    "İşletme ile ilgili olmak şartıyla; bina, arazi, gider, istihlak, damga, belediye vergileri harçlar ve kaydiyeler gibi ayni vergi, resim ve harçların"

    safi kazancın tespitinde gider olarak indirilebileceği hükme bağlanmıştır.

    Bu hükümlere göre; şirketiniz aktifinde kayıtlı bulunan gayrimenkule ilişkin 2003 yılında ... sayılı yasa gereğince ödemiş olduğunuz ek emlak vergisinin Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. maddesinin 6. bendi gereğince ve 4837 sayılı yasada aksi yönde bir hüküm bulunmadığından kurum kazancınızın tespitinde indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Kolay gelsin.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    447

    Arsa Vergisi

    Sayın Aras ve Muhasebe öncelikle cevaplar ve ilginiz için teşekkürler;

    Benim tereddütüm 193 sayılı gvk.'nın 40.maddesinin 6.bendinde arsa yazmadığı için oluşmuştur.
    Yinede özelgede gayrimenkul diye bahsettiğinden sanırım herkes bu düşüncede olur.
    Saygılarımla

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    362

    Arsa Vergisi

    Sayın Canbolat,

    Bahsettiğiniz kanun maddesinde " bina " kelimesi geçmektedir. Herhalde okurken gözünüzden kaçmış olmalı.
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    362

    Arsa Vergisi

    Düzletme yapayım,

    " arazi " kelimesi geçmektedir.
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    447

    Arsa Vergisi

    değerli arkadaşlar ben arazi'yi ekilip biçilebilen ve her türlü ürün yetiştirilebilen gayrimenkul olarak, arsayı ise imar planı içerisinde üzerine inşaa edilebilen gayrimenkul olarak biliyordum.
    Bu nedenle emlak vergisi kanununa baktım ve belediye sınırları içerisinde bulunan ve parsellenmiş olan her türlü arazinin arsa olarak sayıldığı yazmakta olduğunu gördüğümden dolayı gvk kanununda geçen arazi ibaresinin arsayıda kapsadığı böylellkle ortaya çıkmış bulunmaktadır.

    Cevap veren herkese teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Arsa Sahibinin Hasılat Paylaşımında Gelir Vergisi Yükümlülüğü
    Konu Sahibi bbektas Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 08.Eylül.2017, 19:52
  2. Arsa Üzerine İnşaat Yapımında Arsa Sahibi Adına Faturalar
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Ocak.2015, 21:46
  3. Kat karşılığı inşaatta arsa saihplerine teslimde gelir vergisi durumu
    Konu Sahibi abdullahemin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 11.Ocak.2011, 20:02
  4. Emlak Vergisi Arsa Maliyetine Atılabilir mi
    Konu Sahibi harbay Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Aralık.2009, 17:11
  5. Emlak Vergisi'nde Arsa Vergisi Muafiyeti
    Konu Sahibi nane Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Ekim.2008, 12:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36