kamu işçi maaş

Konu: Defterini Tasdik Ettirmeyen Firma

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.452

  Defterini Tasdik Ettirmeyen Firma

  Defterini tasdik ettirmeyen firma, hem para cezasına çarptırılır hem de mahkemelik olur


  Sene sonu yaklaştıkça mükelleflerin hem bu yıl hem de önümüzdeki yıl için yapmaları gereken birtakım işlemler ortaya çıkıyor. Örneğin işletme ile ilgili her türlü mal alış-satışlarıyla mali işlemlerin takip edildiği defterler, kanun gereği bu ay tasdik ettirilmek zorunda. Kanun, tacirlerin işletmeleriyle ilgili işler dolayısıyla aldıkları mektup, yazı telgraf, fatura, cetvel, senet gibi vesika ve kâğıtlarla ödemelerini gösteren vesikaları da saklamayı mecbur tutuyor. Tacirler ayrıca yazdıkları mektup yazı ve telgrafların kopyalarını ve mukaveleleri, taahhüt, kefalet ve sair teminat senetleri, mahkeme ilamları gibi belgeleri saklamalı. İşletmeler bu sayede hesap durumlarını daha iyi takip edebilme ve kendileri hakkında ileri sürülen iddiaları defter kayıtlarını göstererek cevaplayabilme imkânı elde edebilir. Ayrıca Maliye'nin ödenen vergilerin gerçekliğini araştırmak istemesi halinde başvurulacak ilk kaynak, mükelleflerin bu defterleridir. Bu defterlerin muteber olarak kabul edilmesi ve mükellef lehine delil teşkil edebilmesi için tasdik işleminin yapılması mecburidir. Türk Ticaret Kanunu ile Vergi Usul Kanunu, hemen hemen aynı defterlerin tutulmasını şart koşuyor. Buna göre hükmi şahıslar ile bilanço esasına tabi gerçek kişiler yevmiye, envanter ve defter-i kebir tutmak zorunda. Türk Ticaret Kanunu'na göre, kurumların ayrıca karar defteri tutmaları gerekiyor. İşletmeler de işletme defteri tutmalı. Defter tutma mecburiyeti olan meslek grupları ise; ticaret ve sanat erbabı, ticaret şirketleri, iktisadi kamu müesseseleri, dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmeler, serbest meslek erbabı ve çiftçiler. Ancak Gelir Vergisi'nden muaf olan esnaf ve çiftçiler, Gelir Vergisi Kanunu'na göre, kazançları götürü olarak tespit edilenler ile götürü gider usulüne tabi olan çiftçiler ve Kurumlar Vergisi'nden muaf olan; iktisadi kamu müesseseleri ile dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmeler defter tutmayabilirler. Ayrıca serbest meslek erbabının tuttuğu serbest meslek kazanç defteri ile zirai kazanç elde edenlerin tuttuğu çiftçi işletme defteri mevcuttur.

  Defter-i kebir hariç tüm bu defterlerin noterlere tasdik ettirilmesi gerekiyor. Tasdikler genellikle aralık ayında yapılır. Faaliyetine devam eden bir işletme, özel hesap dönemine tabi değilse defterlerini aralık sonuna kadar işyerinin bulunduğu yerdeki notere tasdik ettirmeli. Şubeleri bulunan mükellefler defterleri şubelerin bulunduğu yerdeki notere de tasdik ettirebilirler. Hesap dönemleri Maliye tarafından tespit edilenler, tasdik işlemini defterin kullanılacağı hesap döneminden önce gelen son ayda yerine getirebilir. Yeniden işe başlayanlar, sınıf değiştirenler ve yeni bir mükellefiyete girenler; defterlerini bu işlemlerden önce tasdik ettirmeli. Bu sene kullandıkları defterleri önümüzdeki yıl içerisinde kullanmak isteyen mükellefler ise tasdik işlemini ocak ayı içerisinde yapabilir.

  Defter tasdik ettirmemek, usulsüzlük cezasıyla cezalandırılıyor. Ayrıca hiç tasdik ettirilmemesi, ilgili dönemin vergi matrahının re'sen takdir edilmesine sebep teşkil ediyor. Hatta bazı inceleme elemanları tasdiksiz defterlere kaydedilen faturalardaki KDV'lerin indirim konusu yapılmasını kabul etmiyor. Bu şekilde indirimi reddedilen KDV'ler sebebiyle mükellefler, yüklü vergi ve cezalarla karşı karşıya kalabiliyor. Her ne kadar bu yorumlar mahkemelerce kabul görmese de basit bir tasdik işleminin ihmal edilmesi gereksiz yere uzun yıllar mahkemelerle ve davalarla uğraşmaya sebep olabiliyor.

  KAYNAK:AHMET YAVUZ 2. #2
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.410

  Ynt: Defterini Tasdik Ettirmeyen Firma

  Defter-i kebir hariç tüm bu defterlerin noterlere tasdik ettirilmesi gerekiyor. Tasdikler genellikle aralık ayında yapılır. Faaliyetine devam eden bir işletme, özel hesap dönemine tabi değilse defterlerini aralık sonuna kadar işyerinin bulunduğu yerdeki notere tasdik ettirmeli. Şubeleri bulunan mükellefler defterleri şubelerin bulunduğu yerdeki notere de tasdik ettirebilirler. Hesap dönemleri Maliye tarafından tespit edilenler, tasdik işlemini defterin kullanılacağı hesap döneminden önce gelen son ayda yerine getirebilir. Yeniden işe başlayanlar, sınıf değiştirenler ve yeni bir mükellefiyete girenler; defterlerini bu işlemlerden önce tasdik ettirmeli. Bu sene kullandıkları defterleri önümüzdeki yıl içerisinde kullanmak isteyen mükellefler ise tasdik işlemini ocak ayı içerisinde yapabilir.  Nasıl yani defteri kebir tasdik ettirilmez mi.??? Her halde klavye sürçmesi var.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 3. #3
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: Defterini Tasdik Ettirmeyen Firma

  VUK göre tasdik ettirmesenizde, yazdırmasanızda olur. Ancak TTK açısından durum farklı.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Aralık.2008
  Mesajlar
  53

  Ynt: Defterini Tasdik Ettirmeyen Firma

  Defter-i kebir tasdiki zorunlu değil,doğrudur.
  Tasdik olmazsa olası bir mahkemede delil olma durumunu kaybeder.
  Yani tasdik yaptırmanızda fayda görüyorum.

 5. #5
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.410

  Ynt: Defterini Tasdik Ettirmeyen Firma

  Bakın yanlış bilgilendirma yapıyorsunuz. VUK defteri kebiri saymamaıştır doğru . Ancak bu tasdiki zorunlu değil demek değildir. TTK hükümlerine göre zorunludur.
  Tasdiki zorunlu olmayan defterler yardımcı defterlerdir.

  Kebir defteri, gerek VUK'a göre gerek ticaret kanununa göre mutlaka tutulması gereken defterlerdendir. Tasdik ettirilmeden tutulması halinde Vergi Usul Kanunu yönünden herhangi bir cezai durum bulunmamaktadır. Bu nedenle KDV indirimin de reddi söz konusu değildir.  Ticaret kanunu yönünden ise, bu defterin ibrazı istenmesi halinde kanuna uygun tasdik ettirilmemiş olmasından dolayı adli para cezası kesileceği ayrıca mahkemelerde sahibi lehine delil teşkil etmeyeceğinin bilinmesi gerekir.  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 6. #6
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.452

  Ynt: Defterini Tasdik Ettirmeyen Firma

  Sayın nguroy

  Size katılıyorum kesinlikle tasdik ettirilmeli Bir firmamın incelemesinde defteri kebir istediler.
  Bilgi amaçlı bende VUK göre zorunlu değil TTK göre zorunlu dedim.Fakata Gelirler kontrolü kesinlik istiyor

  ferhat

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Batan Firma Tam Tasdik
  Konu Sahibi tanca Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 29.Haziran.2016, 19:12
 2. Akrabaların Defterini Tutma Hk.
  Konu Sahibi tövbeli mali müşavir Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Haziran.2014, 19:06
 3. yeşil kartını iptal ettirmeyen sigortalı işçi
  Konu Sahibi ozgul35 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Ağustos.2012, 11:25
 4. Tam tasdik tam olarak nedir? Tam tasdik KDV yi de kapsiyor mu
  Konu Sahibi Klasse Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 17.Eylül.2010, 10:58
 5. Cevap: 3
  Son Mesaj : 23.Mayıs.2009, 00:15

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36