kamu işçi maaş

Konu: Faturasız Demirbaşların Satışı

Faturasız Demirbaşların Satışı

merhabalar
    işletme defterine tabi mükellefin açılış yoklamasında yazılan demirbaşlarının faturası yoktur. Fakat kapanış yaparken vergi dairesi yoklamda yazılan demiraşların satışının yapılmasını isiyor. Bu durmuda satış kaydı nasıl yapılır.
    teşekkürler

Ynt: Faturasız Demirbaşların Satışı

255 hesaptan kayıtlı değerin çıkışını yapınız.Kdv ödeyeceksiniz ama vergi çıkmayacak.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba ;

Sn sercan; ben de sizin gibi düşünüyorum.

Ama sanırım gözünüzden kaçtı. Soruda işletme defteri deniliyor , kayıtlı bir değerden bahsedilmiyor.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Vergi dairesi yoklamaya geldiğinde içerideki masa, sandalye , bilgisayar vs için bir bedel belirler.O tutarı kastedmiştim.Kapanışta o tutar üzerinden fatura kesildiğinde kdv çıkacak ama ft.çıkmayacak.Yaklaşık 2 hafta once karşılaştığım bir olay.Bir şahıs firması açtım ve hiç işlem yapmadan kapattım.120 ytl kdv çıktı demirbaşlardan dolayı.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı sercan Nickli Üyeden Alıntı
    Vergi dairesi yoklamaya geldiğinde içerideki masa, sandalye , bilgisayar vs için bir bedel belirler.O tutarı kastedmiştim.Kapanışta o tutar üzerinden fatura kesildiğinde kdv çıkacak ama ft.çıkmayacak.Yaklaşık 2 hafta once karşılaştığım bir olay.Bir şahıs firması açtım ve hiç işlem yapmadan kapattım.120 ytl kdv çıktı demirbaşlardan dolayı.
    Merhaba;

Bu demirbaşlar için yetkili memurun gider makbuzu ile girişinin yapılmasını da sağlamış olmalı.

Sadece tutanağa belli bir tutar yazamaz ,yazmış ise de hatalı işlem yapmış diye düşünüyorum.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Tabiki açılış kayıtlarını yapmış olmalılar.

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Açılış yapıldığında yoklamada geçen d.baş fiilen alındı fakat faturası alınmadı mı? Kayıtlara mı geçilmemiş? Faturalar alındı fakat kayıp mı? Eğer açılış tarihi zaman aşımı süresini geçti ise d.başlara ft kesin ve matrahın tamamını gelir olarak kaydedin.

Hayır,
    Ben bi firma kurdum ticaret yapmak üzere şahsıma ait ve kendime ait masa sandalye pc götürüp dükkana koydum.yoklamaya geldiklerinde bir bedel tesbit edip tutanağa geçtiler.Ve hiç ticaret yapmadan bazı sıkıntılar nedeniyle kapattım firmamı.kayıtlarıylada ben ilgelenmedim arkdaşım takip etti 120 ytl kdv çıktı bencede çıkması normaldi gittim ödedim.

cevaplar için teşekkür ederim fakat benim sorunum bu demirbaşların alış faturası yok.yoklamda da memru sadece demirbaş dökümü yapıyor. fiyatlandırmıyor. Şimdi bu durumda olan demirbaşların faturasını kestiğimizde kaydı nasıl yapılır.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı emek73 Nickli Üyeden Alıntı
    cevaplar için teşekkür ederim fakat benim sorunum bu demirbaşların alış faturası yok.yoklamda da memru sadece demirbaş dökümü yapıyor. fiyatlandırmıyor. Şimdi bu durumda olan demirbaşların faturasını kestiğimizde kaydı nasıl yapılır.
    Sevgili formdaş

Yazdıkların doğru Yukarıdaki formdaşların yazdıklarıda yoklama memureu demirbaş rakamlarını yazmaz.Dolayısıyla o demirbaşlar 2 el oldıklarından piyasa değerinin yarısı kadar fatura kes.(Örnek bilgisayar zamanında 1.000.-tl alınmıştır Sen keserken 250.-tl'den kes.Gelelim İşletme defterinde kaydına bunları defterin alacak kısmında DİĞER GELİRLER kısmına kayıt et

ferhat

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)