taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Yönetim Kurulunun Kooperatiften Daire Alması

Yönetim Kurulunun Kooperatiften Daire Alması

iyi günler;
    bir konut yapı kooperatifinde yönetim kurulunda bulunan bir kişi yönetiminde bulunduğu konut kooperatifinden her hangi bir daireyi kendi adına alarak daire sahibi olabilir mi _?
    bu konu hakkında nasıl bir yol izleyebiliriz _?

Ynt: Yönetim Kurulunun Kooperatiften Daire Alması

Olabilir zaten Yönetim kurulu üyesi kooperatif ortağıdır ki ?

Kooperatif bitmiş kalan daireleri mi satıyorsunuz ?

sayın osman evren cevabınız için tşk ederim. yönetim kurulunda bulunan kişi dediğiniz gibi hem kooperatif üyesi olduğu gibi kurucu üyedir. ancak şu anda kooperatif aktif olarak faaliyetine devam etmektedir. sadece yapımı biten bloklardan peşin satış yaparakta daire satışı yapılmaktadır.
    bu durumda bile daire satışı yapabilir mi kendi şahsına cvplarınız için tşk ederim

Şimdi

Yapımı biten bloklarda Genel kuruldan karar almak ve satış Şeklini belirlemek zorundasınız. O karar yönetim kurulu başkanı içinde dışarıdan herhangi biri içinde geçerlidir.

İyi Çalışmalar

Genel kuruldan satılması için yetki alınır ve taban fiatı belirlenir. Yönetim bu yetkiye dayanarak fiat teklifleri alır ve en cazib kooperatifin menfaati çerçevesinde değerlendirerek satışı yapabilir. Ancak burda bir ön yargı oluşmaması için genel kurulda bu yetkiyi kullanma hakkını veya denetleme hakkını başka bir kurul oluşturarak onlarada bırakabilir.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Önemli olan genel kuruldan yetki alınmasıdır. Genel kuruldan yetki alıp bedelsiz bile verilebilir daire yönetim kurulu başkanına

Nasıl İnşaat aşamasında inşaat komisyonu kuruluyorsa bunun için de bir satış komisyonu kurulabilir.

Ancak şunu unutmamak gerekir eğer kooperatif değil müteahit kendine kalan daireleri ortak olmayan bir kişiye daire satışı yaparsa O kisinin kooperatif ortaklığına alınması için genel kuruldan ayrıca kooperatife bir ödeme yapıp yapmayacağı hakkında da bir karar çıkartabilirsiniz.

İyi Çalışmalar

Alıntı Osman Evren Nickli Üyeden Alıntı

Önemli olan genel kuruldan yetki alınmasıdır. Genel kuruldan yetki alıp bedelsiz bile verilebilir daire yönetim kurulu başkanına
    Bedelsiz verilmez , kooperatif üyelerinin eşitlik ilkesine aykırıdır , üyelerin yatırdığı miktar kadar yatırması zorunludur.

Dincer bey

Bedelsiz verilir. Eşitlik ilkesine aykırılık aynı durumdaki ortakların ödemelerinde ( şerefiye hariç) ödemelerin eşit olmasıdır. Örnek olarak kooperatif değerlendikten sonra ortak alımında nasıl ilk giren ortaklara göre daha fazla bir ödeme istenebiliyorsa Yönetim kurulu üyelerine de huzur hakkı almamaları nedeniyle ve mesailerini tamamen bu kooperatife harcadıkları nedeniyle diğer ortakların % 20 sini ödeyerek konut sahibi olmuş örnek kooperatifler vardır.

Kooperatif ortakların sosyal tesisler ve ortak alanlardaki hak ve vecibelerde ortak oldukları pay kadar sorumluluk sahibidirler. Genel kurulun aldığı karar eşitlik ilkesini ihlal etmez

İyi Çalışmalar

Osman Evren
    1163 sayılı kooperatifler kanunun 56. maddesinde "Yönetim Kurulu üyelerine genel kurulca belirlenen aylık ücret, huzur hakkı, risturn ve yolluk dışında hiç bir ad altında başkaca ödeme yapılamaz" Buna göre, yönetim kurulu üyeleri yaptıkları hizmetler nedeniyle, Kanunun anılan maddesinde öngörülen imkanlara kavuşturulmuş bulunmaktadır. Bunun dışında kalan hususlarda bir yönetim kurulu üyesi ile kooperatif ortağı arasında her hangi bir fark görülmemekte, diğer ortaklar gibi aynı hak ve yükümlülüklere sahip olunmaktadır.
    Değindiğiniz böyle bir uygulama 1163 Sayılı Kooperatifler Kanununun 23. maddesindeki eşitlik kuralına aykırılık teşkil edecektir. 1163 Sayılı Kooperatifler Kanununun 23. maddesinde öngörülen bu kural emredici niteliktedir.

Ayrıca sonradan giren ortaktan aidat miktarının üstünde para istenebilir buda genel kurul kararı ile olur burda kooperatif menfaatlari söz konusudur ayrıca burdaki istenen para aidat parası değildir ismini istediğiniz şekilde belirleyin isterseniz fark isterseniz giriş parası deyin bu parada zaten kooperatif bünyesinde kullanılması için alınan paradır ve neticede yeni giren ortakda bundan faydalanacaktır.

Dincer

Burda zaten herhangi bir ödeme yapılması sözkonusu değildir. Kooperatif Yönetim kurulunun verdiği hizmetler neticesinde diğer ortaklardan genel kurul kararı sonucu az ödeme yaparak konut veya işyeri sahibi olunmuş bir çok örnek mevcuttur.
    Asıl olan genel kuruldan alınan karardır. Sizin söylediğiniz 56 madde yönetim kuruluna yapılan ücretlerle ilgilidir. Farklı bir konudur. Açılmış ve sonuçlanmış karar varsa paylaşırsanız memnun oluruz

Bende zaten sonradan giren ortaklardan alınacak tutarın genel kurul kararı ile olabileceğinden bahsettim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)