kamu işçi maaş

Konu: Murisin Bankadaki paraları ve çeklilmesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  325

  Murisin Bankadaki paraları ve çeklilmesi

  MErhaba Dostlar,
  Yakın bir arkadaşımın babası vefat ediyor...Babanın herhangi bir mükellefiyti yok... Yurtdışından emekli...Türkiye de vefat ediyor.....Konuyla ilgili yaptığım araştırmada; veraset ilamı, 4 ay içeririnde veraset ve intikal beyannamesinin İlgili vergi dairesine beyanı vs...Ancak bazen pretikte olan teorikte olmayabiliyor....Malum mevzuat sık sık değişiyor, ayrıca fiili uygulamak, süreç hakkında bazen sonuca daha erken ulaştırabiliyor...Dolayısıyla benzer konuda bilfiiil uygulamış meslektaşlar varsa prosüdür hakkında özetle bilgi verirseler memnun olurum:
  1- Murisin (Vefat Eden babanın) Muhtelif bankalarda adına TL ve Döviz mevduat hesapları var.... Mirasçıların eşi ve çocukları hepsi yurtdışında yaşamaktadır. Ancak resmi iş ve işlemleri takip etmek adına en büyük oğul Türkiye'ye geliyor. Veraset ilamını çıkarıyor.... Ayrıca, Yurtdışındaki tüm mirasçılar noter kanalıyla (yutdışı-konsolos onaylı) söz konusu bankadaki tüm mevduatlarının Annesine açılacak bir banka hesabına aktarılmasını beyan ediyorlar...Bu beyana dayanarak söz konusu paralar annenin hesabına aktarılabilir mi? Avukat; murislerin Türkiye'ye gelerek teker teker hisselerini çekmeleri gerektiğini ifade etmiş...Yaptığım araştırmada buna gerek olmadığı yönde siz değerli dostların konuyla ilgili tavsiyelerini öğrenmek isterim......
  2- Beyan süresi geçmiş durumda, (veraset intikal 8 ay geçti) pişmanlıkla verilecek.. Başka tavsiyeniz ne olabilir?
  3- İşlemin kısa sürede sonuçlanması adına başka ne gibi tavsiyelerniz, görüşleriniz olabilir...
  Şimdiden teşekkürler...
  Saygılarımla
  A.Şahan


  aylaşım, yardım, sevgi, saygı

 2. #2
  Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Türk_bey Guest

  Ynt: Murisin Bankadaki paraları ve çeklilmesi

  Annenin tek başına banka hesabından para çekmesine Medeni hukuk müsade etmiyor. Avukatın beyanı doğrudur. Yurtdışındaki murislerin Türkiyeye gelmesine gerek olduğunu sanmıyorum. Talimatla Yurdışındaki banka hesaplarına aktarılabilirmi Banka ile görüşmek gerekir. Diğer bir çözüm Konsolosluktan alınacak müşterek vekaletname.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2005
  Mesajlar
  866

  Ynt: Murisin Bankadaki paraları ve çeklilmesi

  Veraset ve İntikal Vergisi için ise pişmanlık hükümlerinin, ancak zamanında verilen beyannamelerde gösterilmeyen servet unsurlarının bildirilmesi için geçerlidir. Hiç beyanname verilmemiş olması durumunda ise, vergi ziyaı suçunun oluşması için, vergi dairesi tarafından ikinci ek sürenin mükellefe tebliğ edilmiş olması gerekmektedir. Bu durumda beyannamenin verilmemiş olduğu vergi dairesi tarafından tespit edilmiş olduğundan, ikinci ek süreden sonra, pişmanlık hükümlerinden faydalanılarak beyanname verilmesi mümkün olmayacaktır.
  Beyannameye menkul ve gayrimenkullerin tamamının eklenmesi mirasçıların kendi adlarına devir yapmaları açısından önem taşır.
  Beyanname için doğacak olan usulsüzlük cezası fazla bir şey olmayacaktır. Ancak muafiyetin üstünde olan miras payları için vergi ve gecikme cezası söz konusu olacaktır.
  Mirasçılar, beyanname tahakkukundan sonra vergi dairesinden alacakları ilişiksizlik belgesini bankaya, varsa gayrimenkuller için tapu dairesine ibraz ederek miras paylarını alabilirler. Bu işlemden sonra payları ile ilgili tasarrufta bulunabilirler. Daha önceden bankadaki parayı annelerine devretmeleri mümkün değil. Yurtdışındaki mirasçılar, konsolosluktan tanzim edilmiş vekaletname ile işlemlerini yurda gelmeden takip edebilirler. Banka işlemleri için tanzim edilecek vekaletnamenin içeriğinde yetkilerin özenle ve geniş kapsamlı belirtilmesi gerekir. Bankalar sorun çıkarmak için vekaletnamede eksik kelime ararlar.
  Bu arada anneye dul maaşı için ve yetim maaşını hak eden çocuklar varsa yetim maaşı bağlanması için gerekli başvurunun SGK?na yapılması gerekir. 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  325

  Ynt: Murisin Bankadaki paraları ve çeklilmesi

  Sayın MEslektaş,
  Aydınlatıcı bilgileriniz için sağolun varolun...İfade ettiğiniz gibi,
  vergi dairesinden bir tespit söz konusu değil....Tüm çocukArtık geçte olsa beyan edeceğiz..Umarım istisna sınırını aşmaz beyan....Merak ettiğim, veraset ve intikal beyannamesini mirasçılardan birisinin ibraz etmesi imzalaması yeterli mi? Bilfiil Dolduran meslektaşım varsa yardımcı olursalar memnun olurum? Şimdiden tekra teşekkürler...
  Saygılarımla
  aylaşım, yardım, sevgi, saygı

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Eylül.2005
  Mesajlar
  866

  Ynt: Murisin Bankadaki paraları ve çeklilmesi

  Bütün mirasçıların imzalaması gerekiyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bankadaki Para İçin Gelir Vergisi
  Konu Sahibi edms Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 16.Kasım.2016, 12:19
 2. Devletin Bankadaki Paraya İpotek Koyması
  Konu Sahibi hasan2301 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 05.Eylül.2014, 11:15
 3. Vergi Dairesince Bankadaki Hesaba Bloke
  Konu Sahibi h.yigit Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 15.Haziran.2012, 10:32
 4. Bankadaki yabancı parada uygulanacak kur hangisidir?
  Konu Sahibi batlı Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 28.Mart.2011, 17:06
 5. Bankadaki Paranın Faizi
  Konu Sahibi canan_81 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 22.Aralık.2008, 13:09

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36