taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Faturasız Apartman Temizletmek

Faturasız Apartman Temizletmek

Apartmanlar,temizlikleri ve kapıcılar hakkında bazı konuların aydınlanmasını istiyorum.

* Apartmanın,giriş ve merdivenlerinin temizliğini,vergi mükellefi olmayan kişilere yaptırmamız ne kadar doğru.Bunun yönetici ve temizliği yapan kişi açısından bir cezai yaptırımı varmıdır.
    * Apartmanda Sigortasız kira karşılığı kapıcı ailesi barındırmak doğrumudur.Kapıcı başka bir işte çalışıyor olsa dahi,bir kaç yıl burada oturduktan sonra,eşi için,bina temizliği yaptığına dair ve karşılığında haklarını alamadığını söylediğinde,açtığı davayı kazanabilirmi.Yardımlar için şimdiden Teşekkür ederim.

Ynt: Faturasız Apartman Temizletmek

Merhaba;

* Vergi mükellefi olan birine faturasız olarak iş yaptırmak, vergi kaçırmak gibi birşey olur. Vergi kaçırmanında cezasız kalmayacağı kesin.

* Apartmanda çalışan kapıcı (eşi veya kendisi) ile anlaşmazlığa düştünüz ve yolunuz mahkemeye dönerse işçide felanca apartmanda, felanca yıl çalıştım derse. Bunu kendince delillerle ispat etti. Buna mukabil siz, neyle karşı ispat da bulunacaksınız? Sizi hazırlıksız gördüm gibi. Niye derseniz. Apartmandaki görevli birini illegal yollarla çalıştırıyorsunuz. İşçinin açacağı bir davada sizi tuş edeceği kesindir. Haberiniz ola.... Siz yine de aidatları fazla gider yapmadan, kasada tutacağınız fazlalık paraları tazminat için ayırın derim. Yoksa ileride apartman sakinlerinden bu tür ödeme için para toplamak meziyetli olabilir. Hani olur ya... Olmazsa süpriz deyin.....

Özetle iki sorunuzda, al birini vur ötekisini misali. İşlerinizi yasal çerçevede yapmanız size huzursuzluk vereceği kesin ve denemenizi tavsiye ederim.

Umarım sizi yeterince aydınlatmışımdır.

Kolaygelsin
    İnsanın kendi kabiliyetini saklaması, büyük bir kabiliyet işidir.<br />La Rochefoucauld

İyi güzel de,kapıcısı olmayan binaların tamamı binalarını faturasız temizletiyor.Ayrıca kapıcımız sigortalı.Eşi için böyle bir şey yapabilirmi demek istedim.Cevap için teşekkürler

Merhaba;

Ahmet Mehmet damdan atlıyor bizde atlayalım bakalım ne olacak bir görelim. Toplum olarak iyi şeyleri değilde, kötü şeyleri örnek alarak, gittikçe kötüleşiyoruz. Felanca apartman işlerini şu yöntemlerle yürütüyor, bizde aynısını uygulayalım gibi...

Diğer bir husus, evin adamı başka bir işte çalışyorsa bu adam sizin apartmanda çalıştığı söylenemez. Çünkü aynı anda iki işi icra etmek pekala güç olur. Eğer ki hanımı çalışıyorsa, bununda sigortasız çalıştırılmaması gerekir.

Kolaygelsin
    İnsanın kendi kabiliyetini saklaması, büyük bir kabiliyet işidir.<br />La Rochefoucauld

UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UZMAN Guest

Alıntı suatoz Nickli Üyeden Alıntı
    Apartmanlar,temizlikleri ve kapıcılar hakkında bazı konuların aydınlanmasını istiyorum.

* Apartmanın,giriş ve merdivenlerinin temizliğini,vergi mükellefi olmayan kişilere yaptırmamız ne kadar doğru.Bunun yönetici ve temizliği yapan kişi açısından bir cezai yaptırımı varmıdır.
    * Apartmanda Sigortasız kira karşılığı kapıcı ailesi barındırmak doğrumudur.Kapıcı başka bir işte çalışıyor olsa dahi,bir kaç yıl burada oturduktan sonra,eşi için,bina temizliği yaptığına dair ve karşılığında haklarını alamadığını söylediğinde,açtığı davayı kazanabilirmi.Yardımlar için şimdiden Teşekkür ederim.
    1. Vergi mükellefiyeti olmayan bir kişiye temizlik yaptırmanızda bir mahsur yoktur. Ancak bunun için gider pusulacı düzenlemeniz gerekir. Apartman adına bir gider pusulası bastıracaksınız veya kırtasiyeden alıp notere onaylatarak kullanabilirsiniz.

2. Bir kapıcı başka bir apartmanda sigortalı görünse bile sizin apartmanınızda yaptığı hizmet sürekli ise; sigortalı göstereceksiniz. Bir kişi bir kaç işverenden sigortalı görünebilir.

3. Kapıcını eşide devamlı surette apartman hizmetinde bulunuyorsa ayrıca sigortalı olmalıdır. Ancak sadece atıyorum haftada bir apartmanın genel temizliğini yapıyor onun dışında herhangi bir hizmette bulunmuyorsa. Bu durumda gider pusulası kesmek suretiyle verdiğiniz parayı belgelemek zorundasınız.

Saygılarımla,

Uzman,cevap için teşekkür ederim.Yalnız 1)nolu cevabınız şaşırttı beni.Yani ben herhangi bir kişiye vergi mükellefi olmayan kişiye bina temizliği yaptırabilirmiyim? Burada bir kazanç var bunun vergisi ne olacak.Hem temizlik yapan hemde yönetici suçlu olmazmı? Sigorta falan yok.Haftada bir temizliğe geliyor

UZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UZMAN Guest

Merhaba;

Gelir vergisi istisnalarıyla alakalı olan
    GVK 23. Md. nin 6. nolu bendi

6. Hizmetçilerin ücretleri (Hizmetçiler özel fertler tarafından evlerde, bahçelerde, apartmanlarda ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği, süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi özel hizmetlerde çalıştırılanlardır.) (Mürebbiyelere ödenen ücretler istisna kapsamına dahil değildir);

Bu kazanç Vergiden istisnadır.
    Saygılarımla,

Sayın Uzman

Diğer Apartmanda 30 gün gösteriyorlarsa sigortasını bizim burda tekrar göstermemiz problem olur mu ?

Teşekkür ederim
    SMMM

birçok apartman ve sitede büyük paralar toplanıp işler yaptırılabiliyor ve kimin nasıl denetleyeceği hususunda bir düzenleme var mı?aslında bahsettiğniz durumdaki gibi bir apartman vergi denetimine konu edilmiş midir hiç?bir çok soru ve sorun...

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Kat malikleri kurulu yönetici yanında isterse bir de denetçi tayin eder. Denetim sağlanır ve dönem sonunda yönetim harcama raporunu kurula sunarak ibra ister.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)