taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Düzeltme Beyannamesinde Damga Vergisinin Tahakkuku

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    615

    Düzeltme Beyannamesinde Damga Vergisinin Tahakkuku

    selamlar

    arama moturu şöyle bir baktım ama tam istediğimi göremedim.!!!!

    düzeltme beyannamelerinde tekrar tahakkuk almayk, dolayısıyla tekrar damga vermek gerekli midir?

    şimdi eğer ki vergi çıkmıyorsa tahakkuka gerek yok diye bir görüş var.

    vergi çıkmasa da bir damga vergisi yazılıp çizilen kıymetli (tevsik) evrak hazırlandığı için damga gerekir diye bir görüş var.

    vergi çıkmıyor, dolayısıyla vedop otomasyanu sayesinde tamemen kayıtsal işlem yapılıyor. hatta hiç yapılmıyor!!! ki konu geçici beyanamesi ise kümülatif olduğu için son döneme kalabilir. dolayısıyla gene gerekmeyebilir diye bir görüş var.

    sizce hangi görüş daha doğrudur??

    bilgisel ve klavyesel emek için peşinen teşekkürlerimi sunarım

    saygıyla

    Bir hayalin gerçek olması kadar hayal kırıcı ne olabilir...

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    647

    Düzeltme Beyannamesinde Damga Vergisinin Tahakkuku

    Sayın heerdeem,
    ek beyanname de olsa sonuçta bir beyanname verilmiştir. Eğer vergi ödemesi olan bir beyannameyi ek beyanname ile düzeltiyorsak ilave ödeme ya da ödenen vergiyi düzeltme işlemi yapılmış olacaktır. Bu düzeltme beyanına göre yine bir tahakkuk işlemi gerçekleşmekte ve tahakkuk fişi alınmaktadır. Sonuç olarak düzeltme amacıyla olsa da ayrı bir beyanname verildiği için damga vergisine tabi olması gerekir düşüncesindeyim.
    Selamlar....
    Ahmet Akca<br />SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.006

    Düzeltme Beyannamesinde Damga Vergisinin Tahakkuku

    biz daha önce düzeltme bey. verdik ve hiçbirinde tekrar tahaakuk kesilmedi.. ( ödenecek v. çıkmadığı sadece dv. olduğu durumdan bahsediyorum)

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    403

    Düzeltme Beyannamesinde Damga Vergisinin Tahakkuku

    Sayın Erdem,

    488 sayılı Damga vergisi kanunun 1. maddesine göre "belli bir hususu ispat veya tevsik etmek ibraz edilebilecek olan belgeler ile elektronik imza kullanılmak suretiyle manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde oluşturulan belgeler" den 1 sayılı tabloda sayılanlar Damga vergisine tabidir.1 sayılı listenin IV-2.bendindede beyannameler sayılmıştır.

    Damga vergisi kanunumuza göre beyannamelerin ek veya düzeltme beyannamesi olması kağıt ortamında yada elektronik ortamda verilmesi belli bir vergiyi içerip içermemesi (tahakkuk kesilmesine gerek olup olmaması-ki tahakkuk vergi hesaplanmazsada kesilmelidir) beyanname üzerinden damga vergisi alınmasına engel değildir.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Damga Vergisinin 15 Günlük Süresi..
    Konu Sahibi mustafakutlu Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Mart.2016, 18:48
  2. Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Mayıs.2013, 14:37
  3. Düzeltme Beyannamesinde Damga Vergisi
    Konu Sahibi abcd Forum KDV
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 11.Ekim.2010, 22:25
  4. Bilançoya Ait Damga Vergisinin Damga Vergisi Mükellefiyeti A
    Konu Sahibi muratsayar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Nisan.2006, 10:04
  5. damga vergisinin gider durumu
    Konu Sahibi nükhet eren tosun Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Nisan.2006, 10:04

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36