taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Kişinin Kendine Ait Şahıs Şti Kurması Sonunda Vergi İndirimi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    148

    Kişinin Kendine Ait Şahıs Şti Kurması Sonunda Vergi İndirimi

    merhabalar,

    bizde ortak olarak çalışan ssk lı işveren kendine ait şahıs firması kurdu. bizde çalıştığı süreye ait vergi indiriminden yararlanabilir mi? yararlanabilirse yararlanma yöntemini bana izah edebilirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

    saygılarımla

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    147

    Kişinin Kendine Ait Şahıs Şti Kurması Sonunda Vergi İndirimi

    III- ÜCRETLİLERDE VERGİ İNDİRİMİNDEN YARARLANAN ÜCRETLİLER





    Ücretlilerde vergi indiriminden, gerçek usulde gelir vergisine tabi ücretliler faydalanacaklardır. Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesinde açıklanan ve ücret geliri elde edenler, vergi uygulaması açısından ücretli kabul edilmekte olup, bunlar aşağıda belirtilmiştir.



    A-Gelir Vergisi Kanunu’nun 23. maddesinin 11 numaralı bendine göre istisna dışında kalan emeklilik, maluliyet, dul ve yetim aylığı alanlar.



    506 sayılı Kanunun geçici 20. maddesine göre faaliyette bulunan özel emekli sandıklarından emekli, maluliyet, dul ve yetim aylığı alanların, bu aylıklarının istisna tutarını aşan kısmı ücret sayılmakta ve ücretlerin vergilendirilmesine ilişkin esaslara göre vergiye tabi tutulmaktadır. Dolayısıyla, bunlarda gelir Vergisi Kanunu’nun uygulanması açısından ücretli sayılmaktadır.



    Ancak, 2978 sayılı Kanunun 1. maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak çıkartılan, 05.04.1994 gün ve 21896 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 94/5372 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 94/5372 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile bu kişiler 2978 sayılı Kanun uyarınca vergi iadesinden yararlananlar kapsamında bırakılan ve 506 sayılı Kanunun geçici 20. maddesine göre faaliyette bulunan özel emekli sandıklarından emekli, maluliyet, dul ve yetim aylığı alanlar, bu kanuna göre vergi iadesinden yararlanmaları nedeniyle özel gider indiriminden yararlanamayacaklardır.



    B-Evvelce yapılmış veya gelecekte yapılacak hizmetler karşılığında ücret alanlar,



    C-Türkiye Büyük Millet Meclisi, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile özel kanunlarına veya idari kararlara göre kurulan daimi veya geçici bütün komisyonların üyeleri.



    D-Yönetim ve denetim kurulları başkanı ve üyeleriyle tasfiye memurları (Bu sıfatları dolayısıyla ücret alanlar),



    E-Bilirkişiler, resmi arabulucular, eksperler, spor hakemleri ve her türlü yarışma jürisi üyeleri.



    F-Transfer ücreti veya sair adlarla ücret alan sporcular.



    2978 sayılı Yasaya göre vergi iadesi hakkında yararlananlar ayrıca özel gider indiriminden faydalanamazlar.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    148

    Kişinin Kendine Ait Şahıs Şti Kurması Sonunda Vergi İndirimi

    anladığım kadarıyla yararlanamayacak.
    saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Dul Maaşı Alan Kişinin Şirket Kurması
    Konu Sahibi ozgur600 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Ocak.2017, 10:30
  2. Cevap: 0
    Son Mesaj : 30.Temmuz.2014, 14:39
  3. 2 Sınıf Bir Gerçek Kişinin Ltd.Şti Kurması
    Konu Sahibi MEMET ORHAN Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 24.Temmuz.2012, 13:36
  4. İki tüzel kişinin yeni bir Ltd.Şti.kurması
    Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 27.Ekim.2011, 12:12
  5. Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Mayıs.2010, 09:24

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36