taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: İrtibat bürosu kirası hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2007
    Mesajlar
    62

    İrtibat bürosu kirası hk.

    Merhaba arkadaşlar
    bir ilaçlama firmasına (ltd.şti.)irtabat bürosu açıcaz .Büro arkadaşına ait olduğu için kira almayacaklar yani kira ödenmecek.Normalde kira ödendiğinde stopaj ödeniyor,burda kira ödenmediği için herhangi bir sakınca teşkil edermi.İzlenmesi yol nedir? teşekkür ediyorum iyi çalışmalar..


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Şubat.2011
    Mesajlar
    455

    Ynt: irtibat bürosu

    kira ödenmemesi gibi bir durum olmaz.uygun bir matrah üzerinden kontrat düzenleyip stopajıda muhtasar beyannameyle bildirmek zorundasınız.kira ödemesininde bankadan yapılması gerek.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2006
    Mesajlar
    483

    Ynt: İrtibat bürosu

    Sorunuzda kiralanan Büro arkadaşına ait olduğu için kira almayacaklar yani kira ödenmeyeceği bildirilmektedir.

    Gelir Vergisi Kanununun 96 nci maddesine göre;
    Vergi tevkifatı, 94'üncü madde kapsamına giren nakten veya hesaben yapılan ödemelere uygulanır.

    Bahse konu işyeri için nakden veya hesaben bir ödemede bulunulmaması nedeniyle tevkifat yapmanız söz konusu olmayacaktır.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2006
    Mesajlar
    483

    Ynt: İrtibat bürosu

    Diğer taraftan, söz konusu sorunuz Normalinde Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    ile ilgili sorunlar bölümünde sorulması gerekirdi....

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Şubat.2011
    Mesajlar
    455

    Ynt: İrtibat bürosu

    Alıntı MEMET ORHAN Nickli Üyeden Alıntı
    Sorunuzda kiralanan Büro arkadaşına ait olduğu için kira almayacaklar yani kira ödenmeyeceği bildirilmektedir.

    Gelir Vergisi Kanununun 96 nci maddesine göre;
    Vergi tevkifatı, 94'üncü madde kapsamına giren nakten veya hesaben yapılan ödemelere uygulanır.

    Bahse konu işyeri için nakden veya hesaben bir ödemede bulunulmaması nedeniyle tevkifat yapmanız söz konusu olmayacaktır.
    kira ile ilgili herhangi bir ödeme olmaması gayet normal diyosun yani???

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    387

    Ynt: İrtibat bürosu

    arkadaş kardeş falan olmaz. emsal bedel üzerinden işlem yapılacaktır.
    SMMM KEMAL DEMİRYÜREK

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2006
    Mesajlar
    483

    Ynt: İrtibat bürosu

    Sayın Kemal Bey
    Ben size Yasanın ilgili maddelerini yazarak Gelir Vergisi Stopajının olamayacağını söyledim. Kanunun 73.maddesinde kiraya verilen mal ve hakların kira bedellerinin emsal kira bedelinden düşük olamayacağı, Bu suretle tespit edilecek olan tura tutarının da Vergi Usul Kanunu?na göre belirlenen vergi değerinin % 5?i olacağı belirtilmiştir.

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.406

    Ynt: İrtibat bürosu

    Bazı arkadaşlar yorum yaparken konuyu iyice incelemden acele ile yazıyorlar galiba.
    Yukardaki durumda eğer bir yer arkadaşdan kiralanıp kira ödenmiyorsa stopaj da olmaz.
    Ancak kiraya veren emsal bedel üzerinden GMSİ beyan edip vergisini öder.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Şubat.2011
    Mesajlar
    455

    Ynt: İrtibat bürosu

    nasıl yani? şimdi bir şirket işyerimi arkadaştan kiraladım kira ödemiyorum diyebilirmi?nerde kaldı

    kişilik kavramı?

    o zaman yıllardır boşuna kontrat düzenleyip damga vergisi ödüyoruz ...

  10. #10
    İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

    Ynt: İrtibat bürosu

    bende sn.nguroy gibi düşünüyorum.

    gvk madde 73. "Bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası sayılır" denilmekte.

    yani yasa diyorki, mal sahibine... sen gayrimenkulünü başkasının kullanımına bırak, ister kira al ister alma sen bana yıl sonunda emsal bedel üzerinden gelir vergisi beyannamesi ver vergini öde.

    dolayısıyla ödenmeyen kiranında stopajı olmaz.. Mal sahibi emsal bedel üzerinden GMSİ beyannamesi verir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İrtibat Bürosu
    Konu Sahibi aktldlkl Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Haziran.2016, 23:40
  2. İrtibat Bürosu
    Konu Sahibi fugenc Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Mart.2008, 11:11
  3. İrtibat Bürosu
    Konu Sahibi gurdal67 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 16.Kasım.2006, 17:51
  4. İrtibat Bürosu
    Konu Sahibi @SMMM Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Şubat.2006, 10:48
  5. İrtibat Bürosu ?
    Konu Sahibi aysen Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Kasım.2005, 10:14

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36