taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By koraykarakaya

Konu: Geçmişe Dönük Sakatlık İndiriminden Faydalanma Ve Ödenen Fazla Gelir Vergisinin Mahsubu hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2011
    Mesajlar
    58

    Geçmişe Dönük Sakatlık İndiriminden Faydalanma Ve Ödenen Fazla Gelir Vergisinin Mahsubu hk.

    çalışanlarımızdan biri özürlü çocuğundan dolayı gelir vergisinde sakatlık indiriminden faydalanmak için hastaneden 26.12.2012 tarihli sağlık raporunu almış ve vergi dairesine müracaat etmiştir. vergi dairesi raporu incelemiş.22.04.2013 tarihli yazısı ile bize rapor başlangıç tarihinden itibaren ikinci derece sakatlık indiriminden faydalandırmamız için yazı göndermiştir.vergi dairesindeki memur iadenin ancak geçmiş üç ayın muhtasar beyannamelerinin düzeltilerek alınabileceğini söyledi. bana 4. ayda gönderdiği tebligata istinaden hangi mantıkla ilk üç ayın muhtasarı için düzeltme beyannamesi vermemi istemesini anlayamadım. bu konu ile ilgili yöntem bu mudur yoksa farklı bir yolla iade almamız mümkün müdür? başından böyle bir durum geçen siz değerli forum üyelerinin yorumlarını beklemekteyim.


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Hem siz, hem de vergi dairesindeki memur arkadaş yanılıyorsunuz.

    GVK md.86/1-b uyarınca birden fazla iş verenden ücret geliri elde edip bunu yıllık beyanname ile bildirmeyen mükellefler bakmakla yükümlü oldukları kişilerin engelli olması nedeniyle her hangi bir indirim veya istisnadan yararlanamazlar. Zira GVK md.31'de sadece engelli olan hizmet erbabı zikredilmiştir. Diğer taraftan GVK md.89/3 uyarınca yıllık beyanname veren hizmet erbabı hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler için GVK md.31'deki istisnadan yararlanabilir.
    Konu koraykarakaya tarafından (03.Mayıs.2013 Saat 15:48 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2011
    Mesajlar
    58
    Sn. Koray Bey,

    çalışanımızın sadece bizden ücret geliri var. başka hiç bir geliri yok. ayrıca vergi dairesinden bize gelen yazıda şöyle yazmaktadır'' çalışanın bakmakla yükümlü olduğu çocuğunun rahatsızlığı nedeniyle çalışma gücünün %76 sını kaybettiği raporla anlaşılmış bu nedenle adı geçen kişinin ücretlerinin vergilendirmesinde 193 sayılı gelir vergisi kanunu'nun 4842 sayılı kanunla değişik 31. ve 89/3. maddesinde yer alan esaslara göre ikinci derece sakat hizmet erbabı için tespit edilmiş bulunan sakatlık indiriminden rapor tarihinden itibaren faydalandırılması uygun görülmüştür. rapor tarihi 26.12.2012 karar tarihi:01.04.2013''

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Zaten gelen yazı yanlış, neden olduğunu daha sonra detaylı olarak açıklayacağım, şu anda vaktim yok kusura bakmayın.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın koraykarakaya merhaba,

    İyi haftalar.

    Sanki yazıda hizmet erbabına atıf'ta bulunulmuş ve ''sakat'' kelimesi geçmiş oysa engelli yazması gerekmez mi ?
    Gerçi 6462 sayılı kanunun 1.maddesindeki değişiklik 03.05.2013 yazının tarihi 22.04.2013
    Saygılarımla,
    Konu demiral tarafından (06.Mayıs.2013 Saat 10:33 ) değiştirilmiştir.

  6. #6
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Size de iyi haftalar. 03.05.2013 tarihinde GVK md.31'in başlığı "Sakatlık İndirimi"' yerine "Engelli İndirimi" olarak değiştirildi. Dolayısı ile 22.04.2013 tarihli yazıda sakatlık indirimi ibaresinin olması doğal. Ne var ki daha önce de dediğim gibi yıllık beyanname vermeyen hizmet erbabının bakmakla yükümlü oldukları kişiler için engelli/ sakatlık indiriminden yararlanması mümkün değildir.
    demiral bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355
    üstadım,86/1 de bu yazmıyor,serbest meslek erbabı ve basit usul mükellefler yıllık beyannamede düşebilirler.

    ücretliler gelir vergisi matrahında tevkifat yapılarak yararlanabilir bence.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  8. #8
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üstadım,86/1 de bu yazmıyor,serbest meslek erbabı ve basit usul mükellefler yıllık beyannamede düşebilirler.

    ücretliler gelir vergisi matrahında tevkifat yapılarak yararlanabilir bence.
    Bir kere konunun GVK md.86/1 ile doğrudan bir ilgisi yok, orada "stopaj yoluyla vergilendirilen hizmet erbabı bu indirimden yararlanamaz" gibi bir ibare de yok elbette. İkinci olarak zaten ben de bu durumda olan hizmet ve serbest meslek erbabı mükellefler yıllık beyanname veriyorlarsa bu indirimden yaralanabilirler diyorum, aksini söylemedim. Esas sorun ve haksızlık yıllık beyanname vermeyen ücretlilerin GVK md.31'deki engellilik indiriminin bakmakla yükümlü olunanları kapsamaması yüzünden, bu hizmet erbabının söz konusu indirimden yararlanamaması.

    Ve de ayrıca basit usulde ticari kazanç elde eden mükellefler GVK md.89/3 uyarınca bakmakla yükümlü oldukları kişiler için engelli indiriminden yararlanamazlar.


    Aslında konuyu tam olarak kavrayabilmek için GVK md.31, 86/1-b ve 89/3'ü aynı anda değerlendirmek ve bu maddeler arasındaki bağlantıları net bir şekilde kurabilmek gerekiyor.
    Konu koraykarakaya tarafından (07.Mayıs.2013 Saat 00:59 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    13
    merhabalar
    bende konuyla ilgili bişey sormak istiyorum engelli indirimi hakkında 14/12/2012 tarihinde başvuru yapılmış ve gelen kararda 11/01/2013 tarihinden itibaren 1 .ci derece engelli hizmet erbabı olarak nitelendirilmiştir. şimdi öğrenmek istediğim geriye dönük olarak gelir vergisi tutarını alabilirmiyim. alırsam işyerine nasıl sakıncası vardır. ek bir masraf çıkarmı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Fazla Ödenen Verginin Mahsubu Yapılabilir mi ?
    Konu Sahibi gulpembe Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Ocak.2014, 08:19
  2. Cevap: 11
    Son Mesaj : 04.Nisan.2012, 10:15
  3. Tevkif edilen gelir vergisinin geçici vergiden mahsubu.?
    Konu Sahibi hasan güneş Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 07.Mart.2010, 15:19
  4. Cevap: 4
    Son Mesaj : 12.Mayıs.2009, 17:52
  5. Gelir Vergisinin SSK Borcuna Mahsubu Hk.
    Konu Sahibi MŞAHİN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 31.Temmuz.2006, 19:13

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36