taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree2Beğeni

Konu: İsveç'teki Bir Şirkete 18 Ay Sürecek Danışmanlık Hizmetinin Faturalandırılması

İsveç'teki Bir Şirkete 18 Ay Sürecek Danışmanlık Hizmetinin Faturalandırılması

Merhaba,

Mart 2013'den itibaren en az 18 ay süre ile düzenli olarak İsveç'deki bir internet şirketine Türkiye'de ikamet ederek danışman ve tasarımcı olarak hizmet vereceğim. Şirketin Türkiye'de hiçbir faaliyeti bulunmamaktadır.

Vereceğim hizmeti yasalara uygun biçimde faturalandırmak istiyorum.

Hizmet Detaylar:
    1. Hizmet Türkiye'de yurtdışındaki müşteri için verilecek.
    2. Fatura ve benzeri nitelikteki belge yurtdışındaki müşteri adına düzenlenecek.
    3. Hizmet bedelinin döviz olarak Türkiye'ye getirilecek.
    4. Hizmetten yurtdışında yararlanılacak.

Durumum:
    • Şu an sigortalı olarak özel bir şirkette çalışıyorum ama Şubat 2013'de işimden ayrılacağım.
    • Kendi üstüme bir şahıs şirketim yok.
    • Vergi mükellefi olarak bir kaydım yok. Hiçbir ticari faaliyet içerisinde değilim.

Sorularım:
    1. Bu hizmet için serbest meslek erbabı sayılır mıyım yoksa şahıs şirketi mi kurmalıyım?
    2. Faturaya yansıtmam gereken vergi oranı nedir? Yoksa bu hizmet, durumu itibariyle vergiden muaf mıdır?
    3. Çifte vergilendirmeyi önlemek amacıyla İsveç ile Türkiye arasında özel bir anlaşma var. Eğer faturaya vergi yansıtacaksam bu konuda bir yere başvuru yapmam gerekiyor mu?

Değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

konu hakkında fazla bilgim yok ancak fatura kesebilmen için en azından yapacağın faaliyetle alakalı kendi üzerine bir şirket açmış olman gerekir.
    yada yapacağın iş ile ilgili faaliyette bulunan bir firmada ilişiğin olması lazım ki fatura kesilebilsin.
    '' İnna lillahi ve inna ileyhi raciun ''

Cevabınız için teşekkür ederim. Belki serbest meslek erbabı olma şansım varsa makbuz da kesebilirim.

Benim için önemli olan bu hizmetin faturaya veya makbuza nasıl yansıtılacağı.

Konu hakkında bilgisi olanların yardımlarını rica ediyorum.

Alıntı i.yildizz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konu hakkında fazla bilgim yok ancak fatura kesebilmen için en azından yapacağın faaliyetle alakalı kendi üzerine bir şirket açmış olman gerekir.
    yada yapacağın iş ile ilgili faaliyette bulunan bir firmada ilişiğin olması lazım ki fatura kesilebilsin.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın koraybektas,

Tüm verdiğiniz bilgiler içinde bir noktayı açıklığa kavuşturmanız gerekir. Anladığım kadarıyla sitenin yapımı için desteğiniz olacak. Durum buysa gerçekten yararlanma yurtdışındadır ve "Hizmet İhracı" sayılır. sizin bu faaliyetiniz serbest meslek kapsamında değerlendirilebilir. Veya başlangıçta ikinci sınıf tüccar olarak da mükellefiyet tescil ettirebilirsiniz. bu çerçevede tanzim edeceğiniz makbuz veya faturalar KDV ve herhangi bir vergiye tabi olmayacaktır.

Bunun dışında bir şey varsa sorunuz.
    aşkınbulduk bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Kevork Bey,

Cevabınız için teşekkürler. Dediğiniz gibi hizmetten yurtdışında faydalanılacak. Şirketin Türkiye'de hiçbir faaliyeti bulunmamakta.

Bunu serbest meslek olarak mı, ikinci sınıf tüccar olarak mı yapmalıyım? Sizce hangisi daha uygundur?

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın koraybektas,

Tüm verdiğiniz bilgiler içinde bir noktayı açıklığa kavuşturmanız gerekir. Anladığım kadarıyla sitenin yapımı için desteğiniz olacak. Durum buysa gerçekten yararlanma yurtdışındadır ve "Hizmet İhracı" sayılır. sizin bu faaliyetiniz serbest meslek kapsamında değerlendirilebilir. Veya başlangıçta ikinci sınıf tüccar olarak da mükellefiyet tescil ettirebilirsiniz. bu çerçevede tanzim edeceğiniz makbuz veya faturalar KDV ve herhangi bir vergiye tabi olmayacaktır.

Bunun dışında bir şey varsa sorunuz.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yaptığınız iş zaten tanım olarak Serbest meslek erbabıdır. Bu şekilde mükellefiyet açtırmanız daha uygundur. Bunu dışında sn Simkeşyan'ın cevapları aynen doğrudur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Nizam Bey,

İlginiz için teşekkürler. Peki serbest meslek erbabı olarak makbuz kestiğimde, stopaj da %0 olarak mı hesaplanacaktır?

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaptığınız iş zaten tanım olarak Serbest meslek erbabıdır. Bu şekilde mükellefiyet açtırmanız daha uygundur. Bunu dışında sn Simkeşyan'ın cevapları aynen doğrudur.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Stopaj zorunlu değildir. Sadece sorumlu sıfatıyla beyanname verenlere kesilen makbuzlarda stopaj vardır
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın koraybektas,

Bir noktayı yeniden açıklamamda yarar var, yanılmayın diye özellikle yazıyorum. Yurtdışındaki firmanın Türkiye içinde hiçbir faaliyette bulunmaması değildir önemli olan. sizin vereceğiniz destekle Türkiyede yarar sağlayıp sağlamayacağıdır. Sizin açıklamalarınızla firmanın kendisi için hazırlayacağı bir internet sitesi için destek olacağınız varsayımıyla cevap verdim. belirtiyorum yeniden.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Kevork Bey,

Konuyu doğru anlamışsınız. Açılacak web sitesinden ve vereceğim danışmanlıktan Türkiye'de fayda sağlamayacak.

İki sorum daha var:

Serbest meslek erbabı olarak nasıl kayıt yaptırabilirim? Bunun hakkında bir kaynak paylaşabilir misiniz?
    SGK'lı olarak özel bir şirkette çalışırken serbest meslek erbabı olarak mükellef olabilir miyim?

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın koraybektas,

Bir noktayı yeniden açıklamamda yarar var, yanılmayın diye özellikle yazıyorum. Yurtdışındaki firmanın Türkiye içinde hiçbir faaliyette bulunmaması değildir önemli olan. sizin vereceğiniz destekle Türkiyede yarar sağlayıp sağlamayacağıdır. Sizin açıklamalarınızla firmanın kendisi için hazırlayacağı bir internet sitesi için destek olacağınız varsayımıyla cevap verdim. belirtiyorum yeniden.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)