taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: emlakçılarda ökc?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    197

    emlakçılarda ökc?

    selam emlak komisyoncularının ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu var mıdır? bu konu hakkında bilgi sahibi olanların bilgilerndirmeleri rica olunur....saygılar....

    SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

  2. #2
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.044

    emlakçılarda ökc?

    Merhaba ;

    Bu konu ile ilgili bir özelgeyi sizinle paylaşmak istiyorum.
    T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    Gelirler Genel Müdürlüğü

    TARİH :30.12.1996

    SAYI EF.0.35.12/ÖKC. 10.897/15950

    KONU :Bir ayı geçmemek kaydıyla fuar, panayır, sergi vb. yerlerde satış yapanların fatura veya perakende satış fişi düzenlemek şartıyla ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetlerinin bulunmadığı hk.

    (Genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler, 233 Sayılı Kararnameye göre kurulan kamu iktisadi teşebbüsleri, Türkiye Ticaret Sanayi Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu tarafından veya bunların iştiraki ile organize edilen ve belirli zamanlarda açılan fuar, panayır, sergi ve benzeri adlar altındaki yerlerde geçici bir süre (azami bir ay) faaliyette bulundurulması halinde bu kısa süre içerisinde yapılan satışlar için cihaz kullanılmasının mükelleflere büyük mali külfete neden olması dolayısıyla söz konusu yerlerde geçici faaliyetlere istinaden Vergi Usul Kanununun belge düzenine ilişkin hükümleri gereğince verilmesi gereken fatura veya perakende satış fişlerinin düzenlenmesi şartıyla mükelleflerin ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti bulunmamaktadır.)

    ...
    (Defterdarlık: Vasıtalı Ver.Gel. Müdürlüğü)
    Dilekçenizde, İzmir Büyükşehir Belediyesinden, fuar kapalı veya açık alanlar kiralayıp, kiraladığınız bu yerleri değişik kuruluşlara kiraya vereceğiniz, ayrıca sergiler ve çeşitli kuruluşların tanıtım, promosyon organizasyonlarını düzenleme faaliyetinden dolayı Ödeme Kaydedici Cihaz Kullanma Mecburiyetinizin bulunup bulunmadığı hakkında tarafınıza bilgi verilmesi istenilmektedir.

    Bilindiği gibi, Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkındaki 3100 Sayılı Kanunun 1/1. maddesinde, satışı yapılan malları aynen veya işlendikten sonra satışını yapanlar dışındaki kimselere satan ve aynı kimselere hizmet veren birinci ve ikinci sınıf tüccarların bu kanuna göre ödeme kaydedici cihaz kullanmak mecburiyetinde oldukları hüküm altına alınmıştır.

    Buna göre, birinci ve ikinci sınıf tüccarların perakende satış veya hizmet niteliğinde faaliyetleri sebebiyle fatura vermek mecburiyetinde bulunmadıkları satışlar veya yaptıkları işler için ödeme kaydedici cihaz kullanmaları zorunludur.

    Fatura verme mecburiyeti olmayan satışlardan kasıt Vergi Usul Kanununun 01.01.1996 tarihinden geçerli olmak üzere 30.12.1995 gün ve 22509 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 95/7395 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile değişik 232. maddesinde beş bent halinde sayılanlar dışında kalanlara yapılan ve bedeli 10.000.000.TL'nın (*) altında (Bu tutar bu gün için geçerli olup kanun değişikliği ile artırıldığı takdirde yeni tutar) bulunan mal ve hizmet satışlarıdır.

    Anılan Kanunun 1. maddesinin 3. fıkrasında;


    "ödeme kaydedici cihazların kullanılması mecburiyeti Maliye Bakanlığınca tespit edilen faaliyetlerle uğraşanlar hakkında uygulanmaz"
    hükmüne yer verilmiştir.

    Konuya ilişkin olarak yayımlanmış bulunan 206 Seri No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin (f) bölümünün (d) bendinde anılan Kanunun 1/3. maddesi uyarınca Maliye Bakanlığına tanınan yetkiye istinaden. Emlak Komisyoncularının (Gayrimenkullerin alım satımı ve kiralamasıyla ilgili işlerle tavassut edenler), ayrıca Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkındaki Kanuna ilişkin yayımlanan 49 No.lu Genel Tebliğin A/4 bendinde de Radyo, televizyon, gazete, dergi ve benzeri basın ve yayın araçları ile ilan ve reklamcılık faaliyetleri ile iştigal edenlerin, Vergi Usul Kanununun ilgili hükümlerinde belirtilen fatura veya perakende satış fişlerini düzenlemeleri şartıyla ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti dışında bırakılmaları uygun görülmüştür.
    Diğer taraftan, anılan Kanunun 2. maddesinin 3. fıkrasında;


    "Maliye Bakanlığının belirleyeceği esaslar dahilinde, gerekli şartları taşımayan cihazlar kullanılarak veya elle doldurularak satış fişi düzenlenmesine izin verebilir."
    hükmü mevcuttur.

    Anılan hüküm ile Bakanlığımıza tanınan yetkiye dayanılarak genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler, 233 Sayılı Kararnameye göre kurulan kamu iktisadi teşebbüsleri, Türkiye Ticaret Sanayi Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu tarafından veya bunların iştiraki ile organize edilen ve belirli zamanlarda açılan fuar, panayır, sergi ve benzeri adlar altındaki yerlerde geçici bir süre (azami bir ay) faaliyette bulundurulması halinde "bu kısa süre içerisinde yapılan satışlar için cihaz kullanılmasının mükelleflere büyük mali külfete neden olması” dolayısıyla söz konusu yerlerde geçici faaliyetlere istinaden Vergi Usul Kanununun belge düzenine ilişkin hükümleri gereğince verilmesi gereken fatura veya perakende satış fişlerinin düzenlenmesi Bakanlığımızca uygun görülmüş bulunmaktadır.

    Bu itibarla, dilekçenizde belirtilen faaliyetlerinize ilişkin (Sergi düzenleme faaliyetinizin azami bir ay süreyi geçmemesi halinde) Vergi Usul Kanununun ilgili hükümlerinde belirtilen fatura veya perakende satış fişlerini düzenleme şartıyla Ödeme Kaydedici Cihaz Kullanma Mecburiyetiniz bulunmamaktadır.

    Ancak, söz konusu faaliyetiniz yanında ödeme kaydedici cihaz kullanmayı gerektiren bir faaliyete başlamanız halinde bu faaliyete başladığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde ödeme kaydedici cihaz kullanmanızın gerekeceği tabiidir.

    (*) 01.01.2002 tarihinden geçerli olmak üzere 250.000.000.TL
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    447

    emlakçılarda ökc?

    Hayır zorunluluğu yoktur.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    197

    emlakçılarda ökc?

    sayın muhasebe verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkür eder saygılar sunarım....
    SMMM SERDAR BEHİÇ SERÇİN

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Emlakçılarda Damga Vergisi
    Konu Sahibi Zahiri Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Ekim.2006, 00:00
  2. Emlakçılarda Basit Usul
    Konu Sahibi Zahiri Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 13.Mart.2006, 09:04

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36