taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: 6552 Sayılı Yasada Kasa Hesabı Düzeltmesi.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    301

    6552 Sayılı Yasada Kasa Hesabı Düzeltmesi.

    merhaba üstadlar tasfiyede olan bir şirketimizi en geç yıl sonuna kadar kapatacağız.2 aydırda pasif halde olan şirketimiz.şimdi ben 2013 yılı için kasa da mevcut olmayan para için 6552 yasanın 74. maddesinde dayanarak %3 vergi ödeyeceğim.muhasebe kaytlarınıda yapacam.zaten tasfiyede olduğumuz için geçici vergi yapmadığımızdan onlarla alakalı bir sıkıntıyok.bu değişiklikten sonra 2014 yılı için ne yapmalıyım.nasıl bir yol izlemelim?


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.423
    Sayın mustafakutlu;

    Adı,adım gidelim.

    **tasfiyede olan bir şirketimizi en geç yıl sonuna kadar kapatacağız.2 aydırda pasif halde olan şirketimiz.

    --Hayırlı olsun

    **şimdi ben 2013 yılı için kasa da mevcut olmayan para için 6552 yasanın 74. maddesinde dayanarak %3 vergi ödeyeceğim.muhasebe kaytlarınıda yapacam.

    --Mükemmel

    **zaten tasfiyede olduğumuz için geçici vergi yapmadığımızdan onlarla alakalı bir sıkıntıyok.

    --yok

    **bu değişiklikten sonra 2014 yılı için ne yapmalıyım.nasıl bir yol izlemelim?

    --Tasfiye sonu Kurumlar beyannamesini verirken bunları 689-Diğ.Olg.Dışı Gid.ve Zarar hesabına yazarken diğer yönden de K.K.E.G olarak beyannameye ekle

    Ayrıca burası önemli buraya dikkat (Geçmişte kasa'ya adat hesaplamadığın varsayımıyla)

    Bu fıkra kapsamında ödenen vergiler, gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edilmez; beyan edilen tutarlar ve ödenen vergiler, kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak kabul edilmez. Bu fıkra uyarınca beyan edilen tutarlar nedeniyle ilave bir tarhiyat yapılmaz.


    Tasarıya göre “Bu fıkra uyarınca beyan edilen tutarlar nedeniyle ilave bir tarhiyat yapılmaz” denilmektedir. Bu düzenlemenin aynısı 6111 sayılı Yasada da bulunmaktadır. 6111 sayılı Kanunun 1 Numaralı Tebliğinde “… Kurumlar vergisi mükelleflerince 6111 sayılı Kanunun 11 inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca, yapılan beyanla ilgili olarak söz konusu tutarların ortaklara dağıtılıp dağıtılmadığına bakılmaksızın kar dağıtımına bağlı vergi kesintisine yönelik ilave bir tarhiyat yapılmayacaktır…” denilmekte idi. Yani kar dağıtımı boyutuyla işlem yapılmayacağı Tebliğle açıkça ifade edilmişti.


    Taslakta da benzer bir düzenlemeye yer verilmiştir. Taslak düzenlemesine göre, “Kurumlar vergisi mükelleflerince 6552 sayılı Kanunun 74 üncü maddesi hükmü uyarınca, yapılan beyanla ilgili olarak, söz konusu tutarların ortaklara dağıtılıp dağıtılmadığına bakılmaksızın kar dağıtımına bağlı vergi kesintisine yönelik ilave bir tarhiyat yapılmayacaktır”.

    Yani burada ilave tarhiyat yapılmayacak vergi, kar dağıtımına bağlı vergi-stopaj-dir. Kurumlar vergisine yönelik olarak tarhiyat yapılmayacağına dair bir düzenleme yoktur. Bu nedenle de 74’üncü madde kapsamında yasadan faydalananlara vergi daireleri geçmişe yönelik adat (faiz) hesaplanmadığından bahisle inceleme yapabilecek ve ilave tarhiyat çıkarabilecektir.

    Ayrıca bu tutar tasfiye durumunda ortaklara dağıtılmış kar payı olarak kabul edilebilir . O zamanda Kar dağıtımına bağlı Stopaj doğar.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    301
    teşekkür ederim üstadım.birde şimdi kasa hesabını 6552 ye göre düzenleyeceğim. 2014 açılış bilanço mu bu yaptığım düzenlemeye göre takrar yapacağım.yalnız 2013 kurumlarını da düzeltme zorunluluğum var mı acaba?

  4. #4
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.423
    Kayıtlarda Yer Aldığı Halde İşletmede Mevcut Olmayan Kasa Mevcudu Ve
    Ortaklardan Alacaklar Hakkında Beyanı Nedeniyle 2014 Yılı 1-2. Dönemlere Ait

    Kurum Geçici Vergi Düzeltme Beyanı

    6552 sayılı Kanunun 74. maddesi hükmü kapsamında beyanda bulunan kurumlar vergisi
    mükelleflerinin bu beyanları nedeniyle 2014 yılı geçici vergi beyannamelerinde düzeltme
    yapılması gerektiği hallerde beyanname verme süresi içinde gerekli düzeltme işlemlerinin
    yapılması mümkün bulunmaktadır.
    Bu çerçevede, hesap dönemi olarak takvim yılını kullanan kurumlar vergisi mükelleflerinin
    anılan madde kapsamında yapacakları beyanları nedeniyle, ilgili dönem matrahlarında bir
    düzeltme ihtiyacı doğması halinde, beyan tarihi itibarıyla 2014 hesap döneminin sona ermiş
    bulunan geçici vergilendirme dönemlerine ait geçici vergi beyanlarını 31/12/2014 tarihine
    (bu tarih dahil) kadar düzeltebilmeleri mümkün bulunmaktadır. Özel hesap dönemi
    kullanan mükelleflerin ise anılan madde kapsamında yapacakları beyanları nedeniyle
    düzeltme gerekmesi halinde, beyan tarihi itibarıyla cari hesap döneminin sona ermiş bulunan
    geçici vergi beyanlarını aynı tarihe kadar düzeltebilmeleri mümkündür.
    Bu kapsama giren düzeltme işlemleri nedeniyle vergi dairelerince yapılacak ek tarhiyatlar için
    herhangi bir ceza veya faiz aranmayacaktır.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    301
    üstadım tasfiyede olduğumuzdan geçici vergi düzeltmesi yapmadığımdan dolayı 2013 kurumları da düzeltmeyeceğim.doğru anladım herhalde

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    311
    2013 hesap dönemine ilişkin olarak adatlandırma yapmanız gereken bir işleminiz varsa düzeltmeniz gerekecektir. Zira, durum bir vergi incelemesi sırasında tespit edilirse cezalı tarhiyat yapılabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 6552 Sayılı Kanuna Göre Kasa Ve Ortaklar Hesabının Düzelti̇lmesi̇
    Konu Sahibi Turkan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 09.Aralık.2014, 17:03
  2. 6552 Yasa Ve Kasa Farkından Yararlanma
    Konu Sahibi fatmanur Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Kasım.2014, 12:41
  3. 6111 sayılı yasada borç yapılandırma süresi uzadı mı?
    Konu Sahibi SERAY Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 30.Nisan.2011, 11:27
  4. 5615 Sayılı Yasada Part-Time İşçi
    Konu Sahibi NİSAN123 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 02.Ekim.2007, 10:04
  5. 5510 Sayılı Yasada İsteğe Bağlı Sigorta
    Konu Sahibi CANBOLAT Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 30.Nisan.2007, 09:18

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36