kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
 • 1 Post By ferhat

Konu: Ciro Primleri , Debit Note, Credit Note

 1. #1
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.491

  Ciro Primleri , Debit Note, Credit Note

  Bu konuda çelişkili muktezalara rastlanılsa da, ciro primlerine dair faturaların düzenlendiği tarihe bağlı kalınmaksızın, primin üzerinden hesaplandığı ilgili yılın geliri veya gideri olarak ele almak vergi sistematiğine daha uygun düşecektir. Yani, 2014 yılında sair nedenle alıcıya ciro primi ödenmesine karar verilmiş ve fatura 2015 yılı içinde düzenlenmiş olsa dahi, ciro primini elde eden gelirini, ciro primi ödeyen mükellef de giderini 2014 yılına kaydetmeli ve 2014 yılı kurum kazancı ile ilişkilendirmelidir.

  Ciro primlerinin muhasebesi konusunda da farklı görüşlere rastlanılmaktadır. Ancak muhasebe kaydında farklı yöntemler tercih edilse dahi yapılan kayıtların vergi kaybına yol açmamasına dikkat etmek gerekecektir.

  Uygulamada ciro primlerinin muhasebeleştirilmesi noktasında, elde edenler açısından faaliyet kar/zararı ve faaliyet dışı kar/zarar hesapların kullanıldığına rastlanılmaktadır. Bu konuda şahsi kanaatimiz, Maliye’nin görüş değişimine de paralel olarak, satışlarla doğrudan bir bağlantısı olan ciro primlerinin faaliyet kar/zararı olarak kaydedilmesidir. Ancak her iki durumda gelir tablosunun sonundaki net gelir rakamında bir farklılık olmayacak, sadece şirketin performansına dair farklı bir görüntü ortaya konulacaktır.

  Öncelikle belirtmek gerekirse, Gelir İdaresi ciro primini elde edenlerin, prim tutarlarını satın aldıkları malın maliyet bedelinden düşmemelerini, bu primleri doğrudan gelir yazmalarını istemektedir.

  Ciro primlerinin tutarlarının ve ödeneceğinin belli olduğu durumlarda fatura düzenlenmese dahi karşılıklar yoluyla gelir ve gider kaydı yapılması mümkündür. Ancak, ciro prim bedellerinin bilinemediği ve prim ödemesine dair bilginin izleyen yılın içinde alıcı firmaya bildirilmesi durumunda, ciro primini elde eden önceki dönem gelirine, ciro primini ödeyen ise önceki dönem giderine kayıt atabilecektir.

  Alıcı ve satıcının Türkiye’de bulunduğu durumlarda ciro primleri için fatura düzenlenmesi gerektiği konusunda bir tereddüt bulunmamaktadır. Ancak Ciro primini ödeyen firmanın yurt dışında bulunması durumunda, yurt dışı firma genellikle credit note adı altında bir belge düzenlemekte, Türkiye’de bulunan firmalar da credit note’lara dayanarak gelir kaydı yapmaktadırlar.

  Bu durumda bulunan mükelleflere, credit note ile yetinmemelerini mutlak suretle fatura düzenlemelerini tavsiye etmekteyiz. Zira, vergi incelemelerinde denetim elemanlarının fatura düzenlen​​​mediği iddiası ile ciro priminin toplam tutarıüzerinden %10 oranında özel usulsüzlük cezası istediklerine rastlanılmaktadır.

  Yurtdışına ödenen ciro primlerinde ise genelde karşı firma tarafından debit note düzenlenmektedir. Bu belgelerin karşı ülkede yasal ve geçerli bir belge o​​lması kaydıyla, debit notelara istinaden gider yazılması mümkündür.Ancak uygulamada, debit note’un ilgili ülkede kullanılan yasal ve geçerl bir belge olduğunun nasıl tespit edileceği net değildir. Bu konuda en makul yöntem yabancı ülkedeki Türk Konsolosluğundan, bir yazı talep edilmesidir.

  Kaynak:
  İ. Halil Bağdınlı
  İkra bunu beğendi.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Şubat.2012
  Mesajlar
  64
  Ferhat Bey;

  Konu eski ama malum yıl sonu olduğu için tekrar karşımıza çıktı.
  Benim sormak istediğim; Firmamız 2015 yılı satışlarından dolayı ciro primi hak etti ve bunu faturalandırdı. Ancak karşı firma ciro primi fatura bedelini izleyen yılda (2016) alınacak mal bedellerinden düşerek ödeyecek. Bu durumda nasıl muhasebe kaydı yapmamız gerekir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Credit note
  Konu Sahibi njones Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 19.Ocak.2012, 10:43
 2. Credit note kayıtları
  Konu Sahibi berkecan41 Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 16.Mart.2011, 11:29
 3. Credit Note
  Konu Sahibi fugenc Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 17.Aralık.2008, 14:01
 4. Credit Note
  Konu Sahibi fugenc Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 16.Ocak.2008, 13:48
 5. Debit Note Hk.
  Konu Sahibi KARACA Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 22.Aralık.2006, 17:52

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36