İyi forumlar, iyi akşamlar.
Kafamı meşgul eden bu sorulara cevap bulabilirsem çok huzurlu olacağım, ilginize şimdiden teşekkürler.

Emlak Muafiyeti Sorusu : Annem emekli öğretmen. Babamla beraber babamın evinde Bergama'da oturmakta. Bende annemin evinde İzmir'de oturmaktayım. Annemin birde arsası var Bergama'da. Annem ikamet etmediği İzmirdeki evi için emlak vergisi emekli muafiyetinden faydalanabilir mi? (Başka geliri, kira, repo vs, bulunmamaktadır)
Benim bir görüşüm var ama memur bey anneme ikamet etmeniz şart demiş, göndermiş. Hatta eşinden boşan, oğlunla otur falan diye ti'ye almış.

Örnek 2 : Ayşe teyzenin geliri olmayan muafiyeti var. Yapılan araştırma sonucu verasetli olarak küçük bir zeytinliğe sahip olduğu tespit edilip, muafiyeti iptal ediliyor. 4 ortaklı zeytinlik çok küçük bir yer, hemen hemen hiç geliri yok aslen ama bunu ispat edemiyor. Tarım ilçe müdürlüğünden çok cüzzi bir miktar gelir elde edilen zeytinlik belgesi alınıyor. Bu gelirin bir limiti varmı? Yapılan işlem doğru mu?


3. Şahısa Mahsup : Emlak ve çevre temizlik vergilerinde 3. şahısa mahsup yapılabilir mi?
Örnek : Annesi kızına evi satış yapıyor 2012'de. Kızı annesinin adına emlak vergilerini 2015'e kadar ödüyor. 2015'te durum fark edilip, kızı adına 2012'den bildirim alınıyor. 2013, 2014 yıllarına ait anne adına ödenen vergiler, anneden dilekçe alınmak suretiyle kızının emlak vergilerinden mahsup edilmek suretiyle düşülebilir mi?
Örnek 2 : Çevre temizlik vergisinde mal sahibi kiracı sorunları çok yaşanmakta. Aynı şekilde; bir mal sahibi 2012'de işyerini kiraya veriyor. Kiracı bildirimde bulunmayıp, mal sahibi adına ödemelerini yapıyor. Durum anlaşılınca kiracı adına 2012 yılından bildirim alınıyor. Mal sahibi de onay verirse, yani dilekçe verirse, ödenmiş 2013, 2014 yılına ait çevre temizlik vergileri kiracısının çevre temizlik vergilerinden mahsup edilebilir mi?


Okuduğunuz için teşekkürler.