meslekte birlik

Konu: Serbest Meslek Makbuzunun Fatura Olarak Kullanılması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2016
    Mesajlar
    1

    Question Serbest Meslek Makbuzu İle Faiz Faturası Düzenlenebilir mi

    Merhaba,

    Tahsili gecikmiş alacağım için mükellefe faiz faturası düzenleyeceğim.
    Bugüne kadar ihtiyaç olmadığı için fatura tanzim ettirmedim.

    SM Makbuzu ile düzenlemek mümkün müdür?

    GİB in S.M.Kazançları Vergi Rehberi'nde "S.M. faaliyetinde bulunan S.M.erbabı,
    mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için iki nüsha serbest meslek makbuzu
    düzenlemek ve bir nüshasını müşteriye vermek, müşteri de bu makbuzu istemek
    ve almak zorundadır." diyor.

    Bu ifade sizce s.m. faaliyetimden kaynaklanan alacağımın faizini kapsıyor mu?

    Faiz için, muhasebe hizmetinde olduğu gibi stopaj hesaplamalı mıyım?

    Bilgilerinizi rica ederim.
    Konu elif_y tarafından (14.Temmuz.2016 Saat 14:16 ) değiştirilmiştir.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2014
    Mesajlar
    1.036
    Alıntı elif_y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

    Tahsili gecikmiş alacağım için mükellefe faiz faturası düzenleyeceğim.
    Bugüne kadar ihtiyaç olmadığı için fatura tanzim ettirmedim.

    SM Makbuzu ile düzenlemek mümkün müdür?

    GİB in S.M.Kazançları Vergi Rehberi'nde "S.M. faaliyetinde bulunan S.M.erbabı,
    mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için iki nüsha serbest meslek makbuzu
    düzenlemek ve bir nüshasını müşteriye vermek, müşteri de bu makbuzu istemek
    ve almak zorundadır." diyor.

    Bu ifade sizce s.m. faaliyetimden kaynaklanan alacağımın faizini kapsıyor mu?

    Faiz için, muhasebe hizmetinde olduğu gibi stopaj hesaplamalı mıyım?

    Bilgilerinizi rica ederim.
    Keseceğiniz faiz tutarı için stopajsız kdv hesaplamanız ve Serbest Meslek Makbuzu düzenlemelisiniz.
    Örnek : Basit usule tabi mükellefe, amortismana tabi araç satışı, ve sizin verdiğiniz durumlarda bu vesikaya dayanarak işlem yapılır.
    Kıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe
    insan yeni okyanuslar keşfedemez.

  3. #3
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.449
    Sayın elif_y,

    Vergi rehberinde yazdığı gibi..."...faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için ...". Yani SMM ancak tahsilat gerçekleştiğinde kesilir. Alacağım var dediğiniz zaman kestiğiniz makbuzları tahsil etmediğiniz anlamı çıkıyor. SMM esasının ruhuna aykırı. Birde şimdi faiz için makbuz düzenleyeceksiniz ama onu da anladığım kadarıyla tahsil edemeyecek ancak alacağınızı çoğaltacaksınız.

    Diyelim ki tahsil güçlüğü devam edecek ve hukuk yoluna gideceksiniz, SMM düzenlemiş olmanız borcun olmadığı anlamına gelir mi ?

    Düşünün, kolay gelsin.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  4. #4
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın elif_y,


    SMM düzenlemiş olmanız borcun olmadığı anlamına gelir mi ?

    Düşünün, kolay gelsin.
    Sayın Kevork,

    Bunu da tam bir netlik mevcut değil.3065 sayılı kanunda Emsal bedeli ve emsal ücreti başlıklı 27.maddesinde 1.fıkrası ve KDVK 10.maddesine göre tam netlik bulunmuyor.Serbest meslek erbabı hizmeti gerçekleştirdiği halde ücretini tahsil edemediği için vergiyi doğuran bir durum söz konusu değil fakat KDVK emsal bedel uygulamasına göre KDV beyan ederek ödemek durumunda.Bu durum Mali Müşavirler için de geçerlidir.

    Mali Müşavirler aylık verilen muhtasar,kdv beyannameleri BA/BS formları müşavirlik hizmetinin aylık dönemleri kapsadığından dolayı aylık dönemlerde beyan etmeleri gerekir.KDVK 10/c ye göre her ne kadar ücretler tahsil edilmeseler dahi ilgili dönemde aylık KDV'nin beyan edilmesi gerekir.

    Böyle durumda serbest meslek makbuzu düzenlemeyip tahsilatın gerçekleştiğinde KDV'li serbest meslek makbuzu düzenleyerek beyan edilmesi gerekir.Önceden tahsilat gerçekleşmeden beyan edilen KDV ise KDV beyannamesinde indirim olarak uygulanması ve mükerrerlik önlenmiş olacaktır.

    bu durumda KDV yönünden uygulama gerçekleşmiş olup incelemeye gerek bile kalmamaktadır.

    Bu bilgi çok özel bir bilgi olup önem arz etmektedir.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.449
    Sayın demiral,

    SMM makbuzunun düzenlenme kuralı ile KDV'ne ait "Vergiyi Doğuran Olay" kuralı tüm diğer yasalardaki kuralların aksine maalesef ilişiksizdir. Arkadaşımızın sorusu da bu konuyu içermiyor, Çünkü düzenlediği makbuzlar nedeniyle KDV'ni ilgilendiren değil Borçlar Hukukunu ilgilendiren bir durumla karşı karşıya kalmış durumda. Ve SMM düzenlemenin kuralı açık. Tahsilat yapılmadan düzenlenmez. Bu nedenle KDV ile ilgili uygulama bu konunun dışında kalıyor.

    Birde emsal bedeli/ücreti başlığına gerek de yok, mükellefine verdiği hizmetin bedeli Kanun koyucu tarafından belirlenmiş KDV beyanını gerekiyorsa bu bedeli dikkate alması yeterlidir.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  6. #6
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın Kevork,

    Ben soruya karşıya verdiğim cevap degildi.
    Serbest melske makbuzunu düzenlemiş bu soruya karşı değildi cevabım.

    Yukarıda belirttiğim gibi işlemlerin yapılması daha uygun olacak bu gibi işlemleri yapan Mali Müşavirler için uygulama metodundan bahsettim.
    Doğru yöntem budur demek istedim.

    Bensorunun borcunu nasıl alacağına ait bir cevap vermedim.Hizmeti veriyorsanız KDVYi ilgili ayda beyan etmeniz gerekiyor.Tahsili gerçekleşince serbest meslek makbuzu düzenleyek KDVYi düzeltmelerini söylemek istedim aslında.

    İşlemleri yaparken bu metodu uygulamalrını belirttim.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.449
    Sayın demiral,

    Benden yaptığınız alıntı nedeniyle yazdığınız yanıltıyor o zaman. Benim o cümlem de yine borçlar yasası nedeniyleydi. Makbuzu kestinse alacağın yok demektir, anlamındaydı.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.344
    ben makbuz kestim diye icradan alamadım paramı

  9. #9
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı Day-Dream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben makbuz kestim diye icradan alamadım paramı
    Sayın Day-Dream,

    Tahsilatı gerçekleştirmeden makbuzu düzenlememeniz gerekirdi. Fakat tahsil için diğer hukuk kapılarını zorlamak için yeterli vaktiniz olsaydı sonuca ulaşabilirdiniz.Dava açabilirdiniz ve birden fazla dava ile sonuçlanabilirdi.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ocak.2016
    Mesajlar
    64
    Anladığım kadarıyla mükellefiniz batık durumda ve sizde paranızı kurtarmaya çalışıyorsunuz. Yargı sürecinde icra takibi yapmak istiyorsanız eğer; fatura kesmek zorunda değilsiniz. Mükellefe imzalattığınız sözleşme üzerinden de icra takibi yapabilirsiniz. Hatta sözleşmeyi imzalattırmadıysanız bile icra takibi yapabilirsiniz çünkü hizmeti gerçekleştirdiğinizi ispatlamanız çok kolay. Siz faiz tutarını neye göre hesaplayacaksınız. Mükellef itirazda bulunabilir. Ben paramı ödedim diyebilir. Siz de ödemediğini ispatlamak zorunda kalırsınız. Çünkü; Smm keseceksiniz. Faizle uğraşmadan asıl alacağınızın peşinden koşarsanız daha garanti olur. En azından daha az yargı süreci yaşarsınız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Serbest Meslek Makbuzunun Geç Kayda Alınması
    Konu Sahibi TRN05 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 06.Kasım.2017, 15:02
  2. Öğretim Üyesi Olarak Serbest Meslek Makbuzu Kesmek
    Konu Sahibi magister Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Haziran.2016, 08:00
  3. Hatalı Düzenlenen Avukat Serbest Meslek Makbuzunun İade Yükümlülüğü
    Konu Sahibi İbrahimÖZATA Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Şubat.2014, 09:37
  4. Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Ağustos.2011, 01:10
  5. Serbest Meslek Makbuzunun kaybolması
    Konu Sahibi Ant Z Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 24.Aralık.2009, 16:09

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36