kamu işçi maaş

Konu: Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Hakkında

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Arkadaşlar,

Öncelikle,
    Sayın ferruh,

Yazdıklarınızda doğruluk payı olsada içerikler ve bağlantılar maalesef yanlış olmuş detaylarına girmeyeceğim. Torba yasa, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununa eklenen 98/A maddesi ile "muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin şekil, içerik ve ekleri ile ilgili olduğu dönemi ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müştereken" yetkili kılmıştır.

Durum böyle olunca diğer yazdıklarınızın önemi yok. E uygulama işin de KHK'ye ihtiyaç yok.

Arkadaşlar,

Şekil aslında son muhtasara eklenen SGK bilgileri nezdinde belli gibi ( başka bir yöntem koyarlarmı bilmiyoruz tabi ) ancak kişi bilgileri yerine hizmet dökümünün eklenmesi gibi bir yöntem olacağını varsayabiliriz. Uygulama için muhtemelen öncelikle belirli çalışan sayıları kriter alınacak uygulama aksaklıkları düzeltilince muhtemelen kademeli olarak genele yayılacaktır. Bana göre makul olan budur da tabi sürprizlere de açık olmak gerekir.

Konu hakkında zihin yormak yerine beklemek en doğru yöntemdir. Esasen Her iki bakanlığın uygulama ile ilgili bir taslağı öncelikle paylaşıp görüş toplaması yararlı olur diye düşünüyorum.

Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Kevork üstadım;
    farklı anlaşıldım sanırım. Kanun yapma yetkisi TBMM'ne ait iken, KHK yapma yetkisi bakanlar kuruluna aittir. KHK'ler TBMM tarafından onaylanırsa kanun olurlar.
    Yetki kanunu TBMM'nin olağan dönemlerde bakanlar kuruluna KHK çıkartabilmesi için verdiği izin olan yazılı metnin adıdır. Onun dışında bir yetki kanunu yoktur.

Mesajda geçen 6728 sayılı kanunun ismi "kanun"dur, "yekti kanunu" değil, bildiğimiz normal bir kanundur bu. Ben bunu ifade etmek istedim. Yoksa e-beyanname veya sgk bildirimi için KHK çıkartılmalı diye bir söylemim yoktur.

İlk mesajıma sn. merkür2'nin izni ile diye başladım. Bugün yarın 2 ay sonra bu konuyu okuyanlar burada "yetki kanunu" ifadesini görünce, olurki sınava girecekler olabilir, üniversitede okuyanlar varsa derslerde karşılaşabilirler, "yetki kanunu"nun ne olduğunu açıklamaya çalıştım sadece.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ferruh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn. merkür2'nin izni ile bir hususu belirtmek isterim,
    Bu kanundaki (veya diğer kanunlardaki) yetkilendirme ile yetki kanunu farklıdır. Yetki kanunu, Bakanlar kurulu olağan dönemlerde Kanun Hükmünde Kararname çıkartabilmesi için öncelikle TBMM'den yetki alması gerekir(Olağanüstü hal ve sıkıyönetim hallerinde bu yetkiye gerek yoktur). Şayet TBMM bu yetkiyi hükümete verirse bu "yetki kanunu" olur.

Burada belirtilen yetki ise bu işlemi yapmaya A ve B bakanlığı yetkili kılınmıştır. Şayet 3 gün sonra C bakanlığı bu işlemle ilgili bir işlem yaparsa bu yetki gaspına girer.

İkiside yetki fakat biri anayasamızın 6. maddesinde diğeri 91. maddesinde düzenlenmiştir.
    Kendinizle çelişmiyor musunuz? İlgili madde için;
    Yetki kanunu ifadesi kanunun tamamı için değil soruda sorulan ilgili madde içindir. Zaten bu kanun bir çok kanunu değiştiren bir çorba kanundur.
    Yetki kanunu -> bakanlıklara verilen yetki.
    Konu merkür2 tarafından (18.Ağustos.2016 Saat 11:57 ) değiştirilmiştir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendinizle çelişmiyor musunuz? İlgili madde için;
    Hayır, çelişmiyorum...
    Anayasamız madde 91;

"E. Kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verme
    MADDE 91.– Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bakanlar Kuruluna kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verebilir. Ancak sıkıyönetim ve olağanüstü haller saklı kalmak üzere, Anayasanın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleri ile dördüncü bölümünde yer alan siyasî haklar ve ödevler kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenemez.

Yetki kanunu, çıkarılacak kanun hükmünde kararnamenin, amacını, kapsamını, ilkelerini, kullanma süresini ve süresi içinde birden fazla kararname çıkarılıp çıkarılamayacağını gösterir."

Yetki kanunu budur, bunun dışında yetki kanunu ismi taşıyan bir kanun yoktur, diğerleri kanundur.

Bahsi geçen kanundaki "yetkilidir" ifadesi 2 bakanlığın bu iş için bakanlar kurulu tarafından yetkilendirilmesidir sadece. Yarın Bakanlar kurulu bu yetkiyi 2 bakanlıktan alıp Sağlık Bakanlığına'da verebilir, bunun için ayrıca bir kanuna gerek yoktur, imza devri-yetki devri kavramları içerisindedir bunlar.

Buradaki "yetkilidir" ifadesi şunun için gereklidir.

Anayasamızın 6. maddesi;
    " VI. Egemenlik
    MADDE 6.– Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir.
    Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır.

Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz. "

kanunda geçen "......... bakanlıkları yetkilidir" ifadesi bu 6. maddenin zorunluluğundan dolayıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)