kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun Yayınlandı

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soruyu buraya yazdıktan sonra bende başka kaynaklardan da araştırınca evet durumun böyle olduğunu öğrendim. Benim bu konuda da kasa ve ortak affında olduğu gibi düşük bir yüzde ile bu tutarların kayıtlarından çıkarılması sağlanacak diye bir duyum vardı, kanunun tasarı hali tartışılırken.
    Şimdi stoklarında ki fiziki olmayan malların faturasını %18 üzerinden düzenledikten ve kdv'sini ödedikten sonra firmalar zaten istediği firmaya fatura keser, belki bir kısmını da tahsil ederler kdv'nin.
    Bu durumda bunun AF ile ilgili olan kısmı nedir? Çok bir anlam veremedim ben? Gözden kaçırdığım nokta neresidir?
    Benim gördüğüm AF kısmı istenirse 2 şer ay arayla 3 eşit taksitte yani 6 aya bölünmesi gibi görünüyor. Ayrıca herhangi bir firmaya keserek cari şişirme de olmuyor.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Soruyu buraya yazdıktan sonra bende başka kaynaklardan da araştırınca evet durumun böyle olduğunu öğrendim. Benim bu konuda da kasa ve ortak affında olduğu gibi düşük bir yüzde ile bu tutarların kayıtlarından çıkarılması sağlanacak diye bir duyum vardı, kanunun tasarı hali tartışılırken.
    Şimdi stoklarında ki fiziki olmayan malların faturasını %18 üzerinden düzenledikten ve kdv'sini ödedikten sonra firmalar zaten istediği firmaya fatura keser, belki bir kısmını da tahsil ederler kdv'nin.
    Bu durumda bunun AF ile ilgili olan kısmı nedir? Çok bir anlam veremedim ben? Gözden kaçırdığım nokta neresidir?
    Fiilen olmayan malı başka bir mükellefe fatura ettiğinizde halk tabiri ile naylon ft kesmiş olursunuz, ama af kapsamında bu zor durumdan kurtuluyorsunuz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

acaba başvurulara nezaman başlanabilecek

yeni internet vergi dairesinde yapılandırılma ekranı açılmış. ben başvuruda bulundum cevap bekliyorum şu an

Ödeme tablosu mu gelecek ?

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Stok Af'fının uygulaması nasıl olacak, bilen var mı? Kayıtlarda olan ancak işletmede fiziki olarak olmayan mallar ile ilgili olarak?

Örnek vermek gerekirse, gerçekte 100.000,00 TL'lik stoğu olan bir firmanın kayıtlarında 1.000.000,00 TL'lik stok görünüyorsa, aradaki farkın 900.000,00 TL için nasıl müracaat edilmelidir? Burada ki oran % kaç olacaktır?
    Sayın ZİNDAN,

Tam olarak öğrenmek istediğiniz nedir ?
    Bunu kısa ve öz olarak (soruyu çok uzatmadan tabir-i caiz ise) belirtirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

İyi Günler,
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın ZİNDAN,

Tam olarak öğrenmek istediğiniz nedir ?
    Bunu kısa ve öz olarak (soruyu çok uzatmadan tabir-i caiz ise) belirtirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

İyi Günler,
    gayet açık olmuşsunuz üstad, teşekkür ederim, şöyle anlatayım;

Kanun yasalaşmadan önce, tasarı halinde iken, arkadaşlar ile aramızda olsun, şirket sahiplerinden kanunda bu da olacakmış, şu da olacakmış gibi bilgiler geliyordu, ortaklıkta dolaşıyordu daha doğrusu.

Stok affı ile ilgili de aynı kasa/ortaklarda olduğu gibi işletmede olmayan ancak bilançoda gözüken fazla stok tutarının da %3-5 veya %8-10 gibi rakamlar ödenerek silinmesi olacak/olabilir/kesin gibi bilgiler vardı.
    Bende böyle bir şey var mı diye yazmıştım, ancak kanun yasalaştıktan sonra netleşince gördük ki, böyle bir şey yok, %18 üzerinden fatura edilerek silinmesi varmış, firma sahipleri de %18 devlete ödeyerek bunu niye yapalım, müşterilere keseriz, en azından %4-5 %8-10 ne alabilirsek alırız diyorlar.

Olay bu yani, stok affı ile ilgili bunların haricinde bir bilgi varsa, yardımcı olursanız sevinirim üstad.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    gayet açık olmuşsunuz üstad, teşekkür ederim, şöyle anlatayım;

Kanun yasalaşmadan önce, tasarı halinde iken, arkadaşlar ile aramızda olsun, şirket sahiplerinden kanunda bu da olacakmış, şu da olacakmış gibi bilgiler geliyordu, ortaklıkta dolaşıyordu daha doğrusu.

Stok affı ile ilgili de aynı kasa/ortaklarda olduğu gibi işletmede olmayan ancak bilançoda gözüken fazla stok tutarının da %3-5 veya %8-10 gibi rakamlar ödenerek silinmesi olacak/olabilir/kesin gibi bilgiler vardı.
    Bende böyle bir şey var mı diye yazmıştım, ancak kanun yasalaştıktan sonra netleşince gördük ki, böyle bir şey yok, %18 üzerinden fatura edilerek silinmesi varmış, firma sahipleri de %18 devlete ödeyerek bunu niye yapalım, müşterilere keseriz, en azından %4-5 %8-10 ne alabilirsek alırız diyorlar.

Olay bu yani, stok affı ile ilgili bunların haricinde bir bilgi varsa, yardımcı olursanız sevinirim üstad.
    Sayın ZİNDAN,

Kasa Mevcudu ve Ortaklardan Alacaklar beyanında dediğiniz gibi o/o 3 oranındaki vergi ile ödemesi gerekir (6736 sayılı kanunun 6/3 maddesi gereği)
    Stok konusunda ise firma sahiplerinin uyguladığı yöntem bildiğiniz gibi muhasebe ilkeleri ile bağdaşlaşmayan bir düşünce yaklaşımıdır.
    Kayıtlarda olduğu halde işletmede olmayan tutarların çıkışını firma sahipleri bu şekilde yapamaz.Bu durum muhteviyatı itibari ile yanıltıcı belge anlamı taşıyacaktır bu durum daha açık şekli ile 'Dimyata pirinçe giderken evdeki buldurdan olunması' aynıdır.

Buradaki en mantıklı uygulama size 6736 sayılı kanundan yararlanılarak işlemlerin sonlandırılmasıdır.

Firma sahiplerine şunu sordunuz mu acaba zaten stoklarınızdaki hesaplar gerçeği yansıtmıyor belirttiğiniz işlemleri yaptıkdan sonra kasa,banka,çek,alıcı ve satıcı hesaplarınızın durumu ne olacaktır.

İyi Günler.
    ZİNDAN bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

merhaba,

arkadaşlar yasa da ve tebliğde rastlayamadım ama İşkur a ödenecek İdari Para Cezaları af kapsamında mıdır?

İşkur idari para cezaları 6183 sayılı kanuna tabi midir?. Eğer öyleyse giriyor diye düşünüyorum ama emin değilim

Merhaba internet vergi dairesi üzerinden matrah artırımı yapılmak istendiğinde 6736 sayılı kanuna göre işlemlere basıyoruz ama başvuru yapacak yer çıkmıyor ? Hiç başvuran oldu mu ?
    Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)